Miks tuon linkin kertomuksen mies ei kelpaa naisille???
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8930037
......................?......................
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8930037
......................?......................
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 67
Vanhimmat
siinä ketjussa oli "Et ole tarpeeksi sekopäinen renttu". käykö tämä vastauksesta?
härkämäinen olemus tarkoittaa? Toivottavasti pää ei ole kovin etukenossa hartioihin nähden.
minusta huomiota herättävää, jos olkapäät ovat kovin koholla (vaikkei pää etukenossa olisikaan).
Minkäköhän näköinen miehen niska on... onko siellä paksuja poimuja.
ja kun en tiedä todellisesta ulkoisesta olemuksesta mitään, niin olemuksesta/ulkonäöstä voi johtua ja/tai mikäli päällepäin näkyy selvästikin esim. liian snobi asenne tai "liian kunnollinen (ja ehkä myös "on varmaan varattu" ajatelma)" juttu, niin eihän nyt naiset sellaista uskalla lähestyä. Ja osaa ei muuten vaan sytytä.
Eli ei välttämättä vaikuta helposti lähestyttävältä.
vihamielisten naisten taholta.
Niin oli. Jotainhan hänessä ja hänen olemuksessaan on oltava sellaista, joka saa keskenkasvuisuuden noin hyvin esiin. Olen kyllä minäkin ihan jokusen kerran kuullut jotain pilluilua joltain kakaralta (eikä valitettavasti vain iän tähden kakaralta), enemmän tosin vähän nuorempana kuin nykyään. Hmm... taisi olla alkuvuotta, tai viime vuoden loppua kun viimeksi joku typykkä alkoi skitsoilla minun mielestäni täysin turhasta. Sitä aiempaa kertaa en muistakaan. Mut samapa tuo, joillain on kovat luulot itsestään. Pitäisi kai vaivautua sivaltamaan takaisin, vaan kun ei sekään niin kauheasti kiinnostaisi jonkun mitättömyyden tähden.
SE ON HIPPI!
ja ihmetyttää sekin, että häntä ihan vain syyttä suotta naiset moittisivat ulkona liikkuessaan... Mutta toisaalta, jotkut meistä ovat vain niin "vanhana syntyneitä", että parisuhdemielessä he vasta 3-4-kymppisinä alkavat löytää samalla aaltopituudella olevia ikätovereita.
"Mutta toisaalta, jotkut meistä ovat vain niin "vanhana syntyneitä", että parisuhdemielessä he vasta 3-4-kymppisinä alkavat löytää samalla aaltopituudella olevia ikätovereita."
Tuohon mennessä on vain moni ehtinyt heittää pyyhkeen kehään tai ainakin muutoin kyynistyä ehdittyään seurailla vierestä vuosikymmenen-parin ajan lähipiirin suhde-elämää ollen itse ilman.
On se jännä ettei "vähän muista erilaiset" samanlaiset tahdo löytää toistensa luo, tai vaikka joskus meinaisivatkin, niin jostain muusta jää sitten kiinni.
Sitä saa mitä haluaa.
Se kuuluu suunnitelmaan
tai sattuman kauppaan
Jos et jää, sydäntäni kylmää.
Kun on uusi kierros
istun taas sinun pöytään
valitsevat parinsa väärin perustein, vain siksi, että olisivat samanlaisia kuin muutkin.. - Ja sekin kostautuu ajan kanssa.
ollaan itsekkäitä, niin -hyi- saatetaan tyytyä johonkuhun että päästään mielenpäähän suvunjatkamis ynnä muiden vastaavien suhteen.
ko se lauleskeli siellä? =) Mutta siis, ei saisi kyynistyä, eikä heittää pyyhettä kehään. Ei se ainakaan parisuhde "markkinoilla" toimi.. itseeni ainakaan ei toimisi.
ei ei, en sitä salaa,
näillä teillä loppuun palaa,
tinakenkäni on sulaa laavaa
Ei se toimi joo parisuhdemarkkinoilla. Been there, done that. No, ainakin vähän. Tai enhän minäkään kovin kyyninen ole, mielestäni, vähän vain liian tarkkasilmäinen realistinen pessimisti.
Mies on liian tylsä ja arkinen, hänessä ei ole naisten mielestä mitään jännittävää
M.O.T
liian anova katse ja se saa naiset suuttumaan.
Mies kertoi itse itsestään, joten meillä on tiedossa vain hänen oma mielipiteensä itsestään. Jutun perusteella vaikutti ihan kunnon kaverilta, jonka luulisi naisia saavan. Mutta jos ventovieraatkin naiset tulevat vittuilemaan, niin jotain se mies jätti kertomatta. Kaiketi juurikin ne negatiiviset ominaisuudet, joiden takia naiset juoksevat karkuun.
vissiin tajua naisia eikä naiset tajua sitä. ollu liikaa pois tekemisistä naisten kans(?), ja eikä toi työnarkomaniakaan varmaan pisteitä nosta. ku se kokemus mikä mulla suhteista on, suhteelle pitää olla aikaa. työt on töitä. elämä on elämää. työ ei ole koko elämä.
tai sit se on vaan tavannu vääränlaisia naisia. muuten varmaan ihan asiallinen ja hyvä mies. toivottavasti se oikee nainen löytyis, joka ymmärtäis sen hyvät puolet eikä luovuttais siihen miltä mies vaikuttaa, vaan ottais siitä selvää. (tosin en tiedä haluuko mimmit ottaa selvää, kun helpompiikin kandidaattei voi olla tarjolla)
sekin, että mitähän mieltä naiset lienevät sellaisista miehistä jotka näyttävät elävän kovasti omanlaistaan elämään ja viihtyvät yksin, eli eivät välttämättä päällisin puolin näytä tarvitsevan ja kaipaavan ketään elämäänsä? Kuinkahan moni nainen jaksaisi ottaa selvää tuollaisesta, vaikka jollain tapaa mukiinmenevältä mies vaikuttaisikin.
moni tuntemastani kyllä toivoo, et mies on ensisijaisesti mies, miehellä on oma elämä myös eli harrastuksia ja sen semmosia löytyy, mut pitää myös kyetä arvostamaan ja rakastamaan.
et kaipa se jonkinmoinen miinus on, jos mies näyttäisi tulevan toimeen yksin tai ilman naista. eli tuo viimeinen kohta ei ensisilmäyksellä vaikuttaisi täyttyvän missään tilanteessa.
että sellaisesta miehestä naiset just kiinnostuu, joka ei näytä kaipaavan naista elämäänsä. Itse ainakin kiinnostuisin sellaisesta enemmän, kun miehestä, josta huokuu se naisen kaipuu.
En eka lukemalta nähnyt mitään vikaa itse kuvauksessa tms. Vian täytyy olla rivien välissä ja siinä mitä tekstistä hiukkasen huokuu.
Samaa mieltä olen Ratikan kanssa tuosta, että jotain on vialla jos ventovieraatkin suurin määrin vittuilee. Jotain jäi kertomatta, ja se osuus sisältää sen miksi ei kalpaisi.
Itselleni hiukkasen huokui sitä "kunnonmies" -tunnelmaa "ulkkisnaiset on parempia kuin suominaiset vaikken tunnekkaan murto-osaakaan suominaisista jne." ja se on paha juttu. Tuolta se syy voisi lähteä purkautuun eli luonteessa häkkänää.
Nämä arvailua ;
.Näkyykö se jo ulospäin että mittaat naisetkin päästä varpaisiin.
. Kerrotko heti työnkuvasi ja mainitset että varallisesti pärjäät....Sinun urasi on tärkein...
. Kuunneltiin kerran sivusta yhtä tämmöstä miehen tekelettä....
Saa katsomaan kyllä kieroon.
. Vai kuolaatko suoraan päälle
En osaa sanoa....
Siinäpä olisi jollekkin työsarkaa.... Siis työkseen arvioida miksi joku ei saa seuraa...
Eilisen perusteella.... Miehet käykää suihkussa.. tai pelkkä suihku ei riitä jos vaatteet haiskahtaa
tunkkasen likaisilta.... Välttämättä ei tarvi olla muuta....
vanha sielu-ajatus, mikä xenallakin oli tuli mullakin ekaksi mieleen. Jotkut ihmiset kasvavat omaksi itsekseen ja puoleensavetäviksi vasta vanhemmalla iällä, eli esim. päälle 30v. ,jopa vanhempina. Silloin toisaalta on voinut jo kyynistyä ja muuttua niin epäluuloiseksi vastakkaista sukupuolta kohtaan, että käyttäytyminen on alitajuisesti tulkittavissa torjuvaksi, jopa aggressiiviseksi.
Yksi piirre on tuo työnarkomania, joka karkoittaa naisia. Sellaisesta ihmisestä on vaikea saada otetta. Tuo, että naiset tulevat solvaamaan tai ovat hyökkääviä kyllä oudoksuttaa. Siinä on jotain, mikä nyt ei tekstin avulla selviä. Vaikuttaa mies jotenkin pelottavalta, hyökkäävältä, ylimieliseltä,halveksivalta, mutta ei tajua sitä itse?
vihamielisyys oli kyllä erikoista. Voisi luulla, että mies on silloin jotenkin uhkaavan oloinen, jos olisi täysi reppana, niin luulisi silloin jäävän ilman minkäänlaista huomiota.
tuossa kuvauksesta puuttuu nyt joku pala. Mun on kauhean vaikea ajatella, että mies seisoo jossain rauhallisesti, selvinpäin ja keskustelee ihmisten kanssa ja joku tuntematon tulee sättimään häntä. Ja vielä nainen. Tuossa on jotain, mitä en ymmärrä. Ainoa selitys on joku uhka, jota naiset hänessä näkee, ainakin heikkoitsetuntoiset, pelokkaat tai jotain..? Tai sitten mies liioitteli jotain reippaasti ja jätti jonkun oleellisen asian käyttäytymisestään tms. kertomatta.
mieleen että on liian täynnä itseään ja mahtavuuttaan ettei siihen naisihminen sekaan mahdu tai sitten on joku joka kokeilee olisiko vielä vientiä eikä ole tositarkoitustakaan saada kumppania.
Jos ulkomaalaisesta haveilee, niin venäläiset naisethan tulevat mielellään suomeen ja heille ainakin näyttäisi kelpaavan mies kuin mies.
mies haisee
Tuolle jampalle ei itselläkään kelpaa ihan mikä tahansa nainen...
Vähän jäi hänestä sellainen kuivan ja tylsän miehen mielikuva,
Nainen isketään huumorilla ja omalla Aidolla, persoonallisella olemuksella.
Rento olemus ja ripaus tilannekomiikkaa; niin alkaa sitä piparia sit irtoamaan ; )
ilmeisesti sulla on teoria hallussa. nyt vaan sovellat sen käytäntöön.
Oisko liian sinut ittensä kanssa ja väärin tulkittuna pietään itsekkäänä tai pätemishaluisena vaikka on vaan oma ittensä. Ihmettelen ite nimittäin miks se yks exäni on yhä sinkku.
Äh, aivan liian laskelmoiva profiili. Kaikki on niin suunniteltua, mietittyä ja siistiksi sliipattua, että rupeaa yököttämään. Jos oikein ilkeäksi ryhtyisi, voisi ruveta veikkailemaan, onko seksuaalinen suuntautuminen sittenkään täysin naisiin päin? Ja onko kaveri edes myöntänyt itselleen, mikä on.
Joka tapauksessa epäilykset herää heti, jos joku on noin puhki analysoinut itsensä, menneisyytensä ja tulevaisuutensa, eikä silti näe itsessään mitään kehitettävää. Ennemminkin epäilisin että jotain on tosi pahasti käsittelemättä, kun täytyy noin täydellisenä esiintyä. Kuka esim. oikeasti ihan suunnitelmallisesti kehittää omia small-talk taitojaan???
Todennäköisesti tuollainen asenne elämään näkyy jotenkin myös ulospäin (ei pysty kommentoimaan, kun ei ole mitään visuaalista, josta tehdä päätelmiä), jos naiset ovat hyökänneet ennen kuin edes on keskustelua aloitettu.
vastaan saa hyökätä ennenkuin keskustelu on alotettu oli sitten miten ällöttävän näkönen tahansa. jos naiset hyökkää ton miehen kimppuun, niin se kertoo ennemminki niiden naisten mielenterveydestä kuin ton miehen ulkonäöstä tai aseenteesta elämään.
toisekseen kyllä työtä varten voi kehittää small-talk taitoja, esim. jos työskentelee autokouluopettajana tai muussa virassa, jossa tarvitaan sosiaalisia taitoja. tuo mies ei esiinny täydellisenä, vaan sä luulet sen olevan täydellinen, koska sä oot selvästi kateellinen jollekulle.
ongelmia, jos hän ei pysty määrittämään selvästi torjuvaa asennetta naisten puolesta. Miehellä on myöskin ollut kaksi pitkähköä suhdetta, joten onko noille väitteille kelpaamattomuudesta edes perusteita. Jos ei ole kovin kummoisen näköinen, kuten itse viittaa, niin tuskin kannattaa odottaa, että naisia pyörisi ympärillä, ellei sitten ole viimeisenpäälle röyhkeä ja itseriittoinen tyyppi. Hieman myös mietitytti, että kaveri elää sellaista 40-vuotiaan miehen ura-elämää. Tuollainen rajoittaa paljon ja varmasti kaventaa elämänkatsomuksen ja naiskatsomuksen sen uran määrittämäksi.
Mjaah, mies kertoo olonsa varautuneeksi epämuodollisissa tilanteissa, ei kai siinä sitten enempää tarvita. Lisäksi hän kertoo olleensa koulukiusattu, joten käytöksestä varmaan voi tosiaan lukea varautuneisuutta ja se tulkitaan väärin, esimerkiksi ylimielisyydeksi. Naiset tulkitsevat miehen olevan ylimielinen? Pitäis saada parempaa kuvausta naisten huonosta käytöksestä, niin osaisi kunnolla mellastaa asian äärellä ja pommittaa aiheen atomeiksi.
Noin muuten pisti silmään...miten alle 30-vuotias on korkeasti koulutettu, omistaa velattoman asunnon ja auton?
"miten alle 30-vuotias on korkeasti koulutettu, omistaa velattoman asunnon ja auton? "
Poikamiehellä jää ihan helvetisti hilloa taskun pohjalle, kun ei ole naista tuhlaamassa kaikkea.
Mä taas luulen, että ei ihan noin..
Ok, ajatellaanpa: jantteri kertoo olevansa korkeasti koulutettu ja ikää alle 30. Korkeasti koulutetulla varmaan yleisesti tarkoitetaan vähintään 5-7 vuoden opintoja, eller hur? Ok, sitten voitaisiin olettaa hänen käyneen lukion ennen niitä korkeita koulujaan...jantteri olisi siis joutunut käymään töissä samaan aikaan kun lukee sitä korkeaa tutkintoansa...ei siinä mitään, sitä tekee moni muukin, mutta nyt iloisesti on työelämässä velattoman kämpän kanssa? Melko sankari.
Mistä työstä maksetaan niin helvetin hyvin opintojen ohella, että voi samalla maksaa asuntolainaa ja autoa? Mäkin vaihdan siihen duuniin :D
Joko kirjoitus on kaikkiaan provo tai jantteri on syntynyt ns. parempiin piireihin. Jälkimmäisessä tapauksessa luulisi löytyvän naisseuraa :) Nonnih, provohan se oli koko kirjuutus.
"Mistä työstä maksetaan niin helvetin hyvin opintojen ohella, että voi samalla maksaa asuntolainaa ja autoa?"
tarkennusta: mistä osa-aikatyöstä saa noin hyvän liksan, että muutamassa vuodessa saa maksettua ostamansa asunnon...?
jostain kaupallisesta tai teknisestä alasta on kysymys ja ainakin ennen muinoin näillä aloilla reipas poika tai tyttö voi saada suunnilleen koulutustaan vastaavaa työtä parin kolmen vuoden opiskelujen jälkeen. Työ voi sitten pian ollakin kokoaikaista ja opiskelu osa-aikaista. Toiseksi jo vanha kansa tiesi, että tie vaurastumiseen ei ole suuret tulot vaan pienet menot. Joten minun puolestani jyrkkä ei sille, että tuo mikään provo olisi. Olen myös kuullut että Wahlrooseja ja Buffetteja köyhemmät vanhemmatkin on avustaneet jälkikasvunsa asunnon hankinnassa. Ei sekään väärin ole.
oli se provo, uskon niin, mutta näihin kuva-arvoituksiin on silti aina hauska miettiä vastauksia :D
Nonnih, täs sen taas näkee, kaikki pitäisi määritellä, muuten tällainen ylimääräistä aikaa omaava ohikulkeva palstakirjoittaja alkaa vääntää ihan omaksi ratokseen. Mun mittapuun mukaan parin-kolmen vuoden opinnot eivät yleensä korkeaa tutkintotitteliä tuo, joten jantteri määrittelee itsensä metsään jo tässä vaiheessa. Mitä tulee vähemmän tai enemmän varakkaisiin porukoihin, niin saanen viitata uudelleen miten siinä tapauksessa naisseurasta ei luulisi olevan puutetta :-P Pardon samantien kaikille naisille...
Eijei, provo toi on koko kirjuutus. Tietty pienen pieni mahdollisuus sille, että jantteri ei vaan osaa/halua määritellä itseään totuudenmukaisesti.
Juups :D
saa jos viitsii suorittaa opinnot loppuun. Joitain omia opiskelukavereita oli head hunterit viemässä aika rahakkaisiin hommiin, jos niillä oli kykyä ja sattuneet tuurilla hankkimaan jonkun työnantajan maksaman erikoiskoulutuksen tai vaan sopivaa kokemusta. Joskus on työmarkinoilla työntekijän markkinat.
Joo, tutkintotittelin saa, kun suorittaa vaaditut opinnot loppuun, mutta silloin ei voi sanoa "Olen korkeasti koulutettu", ellei nimenomaan ole opiskellut pidemmälle ja sitten tää ralli menis taas takaisin noihin aikarajoituksiin...tietysti joku voi pitää esim. amk-tutkintoa (n. 3½ v) korkeana koulutuksena, mutta Tosivaitaru ei lähtis mainostaan sitä sellaisena.
Loput kertomasi tiedän olevan totta, mutta miten ne asiat akattomaan kirjoittajaan littyvät? Vai onko erikoiskoulutus, mitä se nyt missäkin tapauksessa olisi, aina "korkeaa koulutusta"? :DD
Ja vielä jankkauksen ilosta, onhan näitä sankareita oltava työelämässä ja elämässä muutenkin! Miksi muuten olisi työpaikkailmoituksia, joissa etsitään alle 30-vuotiaita, akateemisen tutkinnon omaavia, monta vuotta työelämässä olevia ihmisiä innovatiiviseen tiimiin liideriksi...?
se on ihan hyvin voinu saada auton ja talon vanhemmiltansa, ja kyllä koulut kerkiää käymään ennen 30 ikää loppuun
missä satut asumaan ja missä se mahdollinen omistusasunto on ja miten uusi ja pramea auto sinulla on. Eikö? Voihan omistusasunnon arvo olla 20-30 000€ ja voihan hällä olla joku vaikka 5000€ auto. Ei olekaan niin mahdotonta enää.
Jos nyt välttämättä haetaan niitä kaksihaaraisia.......
No höpöhöpö, toi jantteri ei todellakaan kirjoitetun tekstin perusteella ole mistään akselilta "täällä omistusasunnot ovat hintaluokkaa 20 000 egeä", vaan ihan selkeästi rivien välissä on kerrontaa city-elämästä ja menestyksestä, jolloin hinnat pomppaa heti ylemmäs :)
Auto voi olla vaikka polkumallinen, mutta sittenhän selviää jo viimeistään lopullinen syy akattomuuteen: Jantteri elää ihan mielikuvitusmaailmassa ja kuvittelee olevansa "hyvin toimeentuleva" menestynyt.
Leikitään tän jantterin nyt oikeasti olevan olemassa...juu omaisuus on vanhemmilta ja massia on, ei se niitä omalla työllä ole noin nuorena punnertanut joten noi menestys- ja toimeentulohöpötykset ovat jo itsessän luokkaa öö. Mites sitten niitä naisia ei ole? Kaikki kun ulvoo näissä nettiympyröissä, miten paksulla lompakolla mimmejä pyörii riesaksi asti? :D
se mies etsii jotakuta, joka rakastaa häntä hänen itsensä eikä hänen rahojensa takia.
No mutta sitten herää taas ihmetys mitä hemmettiä alleviivaa menestystään ja toimeentuloaan...?
ei se sitä alleviivannu, vaan kerto siitä alussa. sä taidat nähdä omassa päässäs että se suurentelee sitä?
Niin tai sitten mun mielestä koko kirjoitus oli enemmän tai vähemmän kerrontaa pinnallisuudesta. Näin lystikkäästi sitä saa eri mielikuvia samasta kirjoituksesta.
no mä en kyllä ymmärrä miten joku jaksais kirjottaa noin pitkän alotuksen vaan provoillakseen, kyllä siinä täytyy olla jotain muuta taustalla. ja miten niin kerrontaa pinnallisuudesta? sehän vaan kertoo omasta elämästään. mistä sen pitäis sun mielestä kertoo? jostain mielisairaudesta vai?
Niin, kertoo omasta elämästään, joka Tosivaitarun mielestä vaikuttaa pinnalliselta, enkä mielipidettäni muuta vaikka se ei alrightya sattuisikaan miellyttämään :) Katsos, sitä mitä sinä voit pitää syvällisenä (ilmeisesti mainitsemasi mielisairaus?), on jollekin jotain muuta.
Hyvää yötä.
En havainnut viestistä, että mies olisi missään vaiheessa maksanut naisesta mitään. Eli miehellä on epärealistinen käsitys siitä, että voisi saada naista ilmaiseksi.
tylsä, riippumaton ja vaikeasti lähestyttävä.
Nimittäin se, että tulee otettua asiat liian vakavasti. MIeluummin liian leikikkään tai liian vakavasti. Tai sitten sillä on vääristynyt käsitys itsestään. Ja se, että oma käsitys ei vastaa todellisuutta, on oikeasti aikamoinen turn-off. Myos siten, että pitää itseään ei-hyvännäköisenä, vaikka oikeasti on todellinen unelmien adonis.
Asioiden pitäisi antaa tapahtua samalla kun nauttii elämästä. Tuosta tekstistä tuli mieleen, että tyypillä on vakaa aikomus iskeä nainen ja se aikomus ja ajatus jyrää kaiken muun alleen. Jos kohta epätoivo on luotaantyöntävää, niin vakavuus naisen iskemisessä on sitä myös.
ei voi supistaa neljään kirjaimeen sen paremmin kuin neljään sataan sanaankaan - varsinkaan itsekirjoitettuun. Vika on siis kertomuksessa ja uskomuksessa kertomuksen voimaan. Mä veikkaan et sillä on väärän mallinen napa.
Eiku khyl se on toi mainittu asunto ja auto, jotka tässä kiikastaa.
annan tehtävän: Jos kilometrikorvaus on 45 senttiä kilometrilta ja ajaa tuhat kilometria kuukaudessa työajoa, niin paljonko se on vuodessa?
Pitääkö se talvi- ja kesälomia ja jos, niin kuinka paljon?
:D
Aatami (tai Eeva) eivät ehkä navasta piitanneetkaan, mut kyllä muut tervejärkiset pitää napaa tärkeenä. Vai eiks sulle oma napa merkkaa mitään?
No tietysti kun esität asian noin, niin tunnustettava on, oma napa tärkein napa - heti jälkikasvun navan jälkeen :)
et sä oot napatyyppi. Veikkaan myös ettet ole ikinä seurustellu navattoman kanssa.
Höö, ei tää näin mee. Sun vuoro :-P
"Asenteeni ei ole ylimielinen, enemminkin päinvastoin"
Oisko vika tuossa....hän ilmeisesti itsekin tiedostaa alitajuntaisesti käyttäytyvänsä ylimielisesti, mutta yrittää epätoivoisesti uskolla itselleen olevansa jotain muuta. Mulla on yks tuttu joka elekielellään viestittää halveksuntaa joissakin tilanteissa. Noihin eleisiin ja ilmeisiin jotkut naiset reagoivat aika rumin sanoin ja elein.