mitä tehdä 1,5kg paistilla?
poronpaisti
4
1990
Vastaukset
- ehdottaja
Paistaa ja syödä.
Suolaa ja pippuria pintaan, uuniin ja sitten vaan ruokailemaan. Nam, nam. - Tay
vaikka laitat sen semmosenaan marinaadin, joko valmiiseen tai itsetehtyyn. sitten 1-2 vrk maustumassa, ylimääräiset pois ja uuniin. Nesteestä teet makosan kastikkeen kerman kanssa ja potut vielä päälle, niin kyllähän maistuu..
Älä päästä kuivumaan! Kengänpohjat ei oo hyviä.. - Anonyymi
Poronpaisti uunissa: Mausta paisti suolalla, pippurilla ja halutessasi yrteillä. Paista paistia uunissa matalassa lämpötilassa kunnes se saavuttaa halutun kypsyyden. Tarjoile esimerkiksi perunamuusin tai paahdettujen juuresten kanssa.
Poronpaistisalaatti: Leikkaa paisti ohuiksi siivuiksi, ja tarjoile salaatinlehdillä, kirsikkatomaateilla, kurkulla ja dressingillä. Voit myös lisätä joukkoon esimerkiksi tuoretta päärynää tai paahdettuja pähkinöitä.
Poronpaistileipä: Paista paisti pannulla nopeasti kuumalla lämmöllä, ja tarjoile esimerkiksi rapealla leivällä ja raikkaan salaatin kera.
Poronpaistipasta: Leikkaa paisti suikaleiksi ja paista pannulla sipulin ja valkosipulin kanssa. Lisää mukaan esimerkiksi kermaa, pestoa ja pastaa. Mausta suolalla, pippurilla ja yrteillä.
Poronpaisti wokissa: Leikkaa paisti suikaleiksi ja paista nopeasti kuumalla pannulla wokvihanneksien ja soijakastikkeen kanssa. Tarjoile esimerkiksi riisin tai nuudeleiden kanssa.- Anonyymi
Lienekö tuo paisti jo syöty?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176319Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3796125Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695850Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443952Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452355Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42335Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1171393- 121221
- 1821052
- 59877