Ilmansuunnat tähdistä

kaupunkisissi

Montako tähteä pitäisi taivaalla nähdä että niiden perusteella pystyisi Suomessa päättelemään ilmansuunnat ainakin suurinpiirtein?

Oletetaan että vuodenaika on kevät kuten nyt on, aurinko on niin paljon horisontin alapuolella että sen suuntaa ei pysty päättelemän, kuu ei ole näkyvissä (vaikka nyt on), taivas on normikansalaisen kannalta melko selkeä ja "pimeä" (valosaaste poislukien), planeettoja ei saisi käyttää. Oletetaan että yksittäistä tähteä ei voi tunnistaa, vaan tähdet täytyisi tunnistaa keskinäisen sijaintinsa perusteella.

Mikä olisi rajakirkkausluokka jonka vallitessa selkeältä taivaalta nippa-nappa vielä pystyisi tähtien avulla oudolla seudulla sanomaan missä suunnassa on esim. etelä?

11

691

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • talvi-illan taivaall

      Tähän vuodenaikaan illalla Orion on varma nakki, eli 5 tähteä ainakin riittää, mahdollisesti Siriuksella täydennettynä. Rajamagnitudi noin 2 että näkee Orionin vyön tähdet.

    • en eksy

      Jos tunnistaa yhden tähden ja tietää missä ilmansuunnassa tähti on mihinkin kellonaikaan
      on helppoa määrittää ilmansuunnat aika tarkasti.
      Mutta ei auta pilvisellä ilmalla.
      Onneksi luonnosta löytyy myös pimeällä paljon muitakin viitteitä ilmansuunnista.

      • Luonnon merkkejä

        "Onneksi luonnosta löytyy myös pimeällä paljon muitakin viitteitä ilmansuunnista."

        Asutuksen lähellä satelliittiantennit ovat parhaita etelän osoittajia.


    • kevätillan majakka

      "tähdet täytyisi tunnistaa keskinäisen sijaintinsa perusteella."

      En tiedä loukkaako tämä tuota yo. periaatetta, mutta Sirius on tähdistä kirkkain joten jos taivaalla kevätillalla mitään tähtiä näkyy ja aika on sellainen että Sirius on horisontin yläpuolella niin kirkkaimman näkyvän tähden pitäisi olla Sirius.

      Sirius ei Suomessa koskaan näy muualla kuin hiukan etelän molemmin puolin, suunnilleen kaakon ja lounaan välillä. Ilmansuuntia voi kokemuksen perusteella tarkentaa muiden kirkkaimpian tähtien avulla. Rajamagnitudi noin 1 ja tähtiä tarvitaan pari-kolme.

    • airfoil joka ei kirj

      Se on aina pohjoisen suunnassa ja sen verran syrjässä pystytasosta, että muut ilmansuunnat selviävät 10 asteen tarkkuudella.

    • läpiusvanjapilven

      Jos on osittain pilvistä ja muutenkin rajoitettu näkyvyys niin luulenpa että aika hyvin voisi silti pärjätä lähes vuoden ympäri jos osaa ulkoa ekvaattorin lähistöltä muutamia ensimmäisen magnitudin ja sitä kirkkaampia tähtiä kuten Aldebaran, Castor ja Pollux, Regulus, Arkturus, Altair.

    • Jos tunnistaa Otavan niin seuraamalla sen "kauhan" päätyä "kahvan" suuntaan noin viiden leveyden verran löytyy Stella Polaris, eli Pohjantähti ja se on lähes tarkalleen Pohjoisnavan yläpuolella. Suomessa se on kylläkin aika keskellä taivasta, mutta se on hyvä lähtökohta pohjoiselle.

      • näin arviolta

        tässä rajamagnitudi on noin 3


    • Konkarille.
      Keskinäisestä suhteesta voisi vaistomaisesti tunnistaa: Vega(alimpana), Arcturus, Capella (korkeimmalla). Koska on kevät, yö on lyhyt, niin jos Vega on alimpana = ~ noin ~ koillisessa ja Capella lounaassa klo 0 paikkeilla.
      Rajasuuruusluokka n. 0. (Esim. tosi utupilvinen taivas).

      Oikein konkarina ja kellon kanssa riittää yksi tähti: Capella.

      • Vega ja sen vierestä kiikarilla epsilon1 ja 2 lyrae kaksoistähti: Aha tuo on Lyyran Vega.


    • paljon luonnossa

      myös yöllä (luontokuvaajana) ja hyvin riittää kun tunnistan Otavan.
      Sen avulla löytyy Pohjantähti joka on aina suoraan pohjoisessa.
      Ei montaa astetta heitä sen avulla arvioida muut suunnat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45241
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      25996
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      325
      15677
    4. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11203
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      171
      10805
    6. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9707
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9681
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8478
    9. 242
      6824
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6491
    Aihe