Onko näissä ilmastomalleissa

huomioitu se seikka, että nyt kuin on siirrytty kesäaikaan aurinko paistaa tunnin enemmän kesällä ja talvella tunnin vähemmän päiväsaikaan?
265
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

mutta niin sanottu "kevään eteneminen" on ihmisen aiheuttamaa ilmastonmuutosta. Jokainen ymmärtää että koska auringolla ei tieteen mukaan ole vaikutusta lämpötiloihin, ei monen kymmenen asteen lämpötilan nousu vain muutaman kuukauden sisällä voi aiheutua muusta kuin kerskakulutusyhteiskunnan sikailun aiheuttamasta hiiridioksiiditason noususta.

Äänestä
  • >...sikailun aiheuttamasta hiiridioksiiditason noususta.

    Jotkut röyhyttelevät jopa sikareja. Pelkkää ylimääräistä energiaa, hiilidioksidia ja ja muita saasteita!

    Pakko siinä on kevät tulla vaikka olisi minkälainen talvi takana.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


perusvihreä kirjoitti:

huomioitu se seikka, että nyt kuin on siirrytty kesäaikaan aurinko paistaa tunnin enemmän kesällä ja talvella tunnin vähemmän päiväsaikaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu