Hei!
Nyt tähän ko. kysymykseen haluaisin vastaukse. Se ei riitä että "Ei kun siinä on myrkkyä" kun pussissa ei lue että olisi! Kissat sitä syövät eivätkä miksikään mene, jotkut antavat kaneilleenkin ja tiedän ettei nekään tule tuosta kummemmaksi, mutta VOIKO ihminen syödä rairuohoa? Eiväthän lapsetkaan ulkona sairastu vaikka laittavat suuhunsa melkein mitä vain, ja tilli, idut ja persiljakaan eivär rairuohosta poikkea. Siis: saako ihminen syödä rairuohoa?
Voiko rairuohoa syödä?
7
5308
Vastaukset
- Masa-64
Tottahan toki, ja on lapsille usein mieluisampaakin kuin voimakkaammat yrtit kuten ruohosipuli. Anna kasvaa vähän pitemmksi kuin rairuoho yleensä, ja sitten vain huolellisesti huuhdellusta tuposta saksilla leikkaat silppua vaikka perunamuusin päälle. Salaatin seassakin menee, kunhan pysyy rairuohon osuus alle yhden kolmasosan salaatin kokonaismäärästä. Rai on makedoniaa ja tarkoittaa makeaa ja herkullista, eikä turhaan, siksi maukas tämä meillä pelkäksi koristekasviksi väärinymmärretty vihannes on. Vielä lisävinkkinä kannattaa käyttää kekkilän kukkalannoitetta, jos haluaa lisää kipakkuutta makuun, substral tekee hieman imelän lisämaun. Kuivattuna ja fermentoituna kannattaa myös kokeilla piipputupakan seassa antamaan makedonialaista tunnelmaa nautiskeluhetkeen, mikäs sen parempaa kuin makedonialainen Slubunda-sipuliviina ja rairuoholla maustettu tupakka.
- pieni sydän
Siis ei ole tosi.
Meinaat sitten syödä rairuohoa .
Eikö siellä lähiössä ole todellakaan mitään muuta tekemistä.
Menes herättämään äiskä, iskäpuoli ja meette yhdessä vaikka uimahalliin.
Tai är-kioskille ja vuokraatte leffan.
Saat jotain muuta ajateltavaa.- Teppo,moi!
Sitä ruohoa, Teppo on kokeillut, et sillei hei! Toimii hyvin, kun ensin uunissa kuivattaa ja sitten survoo piippuun ja polttelee, et sillei hei!
Teppo innovoi tämänkin omaan suvereeniin tapaansa, kun loppui keppana kaapista pääsiäisenä, et sillei hei!
Kun kovasti uskoo Rairuohon tehoon, niin kyllä se päähän menee, etenkin kun Teppo kekseliäänä kundina sekoitti joukkoon saapasukkiensa hikisiä villalangan pätkiä, et sillei hei!
- ainoastaan yksi
vastakysymys,...... no miksi ei voisi syödä?
Kaikkea sitä ihmiset ihmettelevätkin..... - tyllerotallero
Jos et tarkkaa lajiketta tiedä, ja voi sen turvallisuutta tarkastaa, niin suosittelisin kasvattamaan mieluummin tunnettuja siemeniä. Ulkona kasvavista kasveista voi hyvinkin sairastua. Mitään persiljan tai tillin NÄKÖISTÄ ei kannata syödä, voi olla hyvinkin myrkyllistä. Luonnonkasveista esim. jotkin myrkylliset putkikasvit saattavat olla hyvinkin makoisia. On tiedettävä, mitä syö! Ja tuttukin kasvi saattaa olla kasvupaikastaan riippuen haitallista syötävää, kuten nokkonen.
Huonekasveista paavalinkukkaa voi syödä. Itse en sitä syötäväksi miellä, on niin kovin karvainen pinnaltaan... Ja silloinkin on pidettävä muistaakseni vuoden varoaika kaikissa kemiallisissa lannotteissa. (Vastuuvapauslauseke: Jos joku intoutuu kirjoituksieni vuoksi syömään syömättömäksi kelpaamattomia huone-, puutarha- tai villikasveja, en ota vastuuta tapahtuneista vahingoista, vaan asianomaisen on luotettavalla keinolla itse selvitettävä ravinnokseen käyttämiensä kasviensa turvallisuus.)
Lemmikkieläimeni aikanaan maisteli huonekasveja, ja rönsyliljat olivat sille mieleen. Niiden turvallisuutta en tiedä vieläkään.- jepjepjej
Itse jauhan mm. puntarpäätä, timoteitä, pihanurmikkoa ruohomehuksi.
Sellaisenaan syötäväksi ruoho on ehkä hieman huonosti pureskeltavaa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745349Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011233Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 371609
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510