Ääniaallot!!!!

Suomessa kehitysprojektina oleva yhteyspito Ääniaaltotekniikalla jota puhelinalaankehitetään sekä laitteiden
toimintoja puhekäskystä ohjailemaan,siis kyseenlaisella tekniikalla rikollisinkeinoin kehitetty ihmisen tuntojen
ohjailu fyysisen sekä henkisen. Kuten usa.ssa saavutettu yhteyspito ihon hermopintojakäyttäen.Monen
reagtioasiaan ei tällaista voi vielä olla.
5345
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

saisi sinunkin itseilmaisutaitojasi ja hermopintojasi hieman kehittää...

Äänestä

Oikein ihmetyttää, miten tuo edellinen teksti on tuotettu. Yhtä sekavaa, kuin huonolla käännösautomaatilla vieraasta kielestä suomeksi, mutta sitten siinä on vielä nuo iso joukko kirjoitusvirheitä... En juuri saa selvää ajatuksesta.

Ääniaallot kommunikoinnissa anekdootti: Kerran tapahtui, että meillä firmassa pohdiskeltiin lomakylien kiinteistöautomaation järjestämistä. Vaihtoehtoina oli RF-kommunikaatio, mutta siinä oli signaalin voimakkuuteen ja katveisiin liittyvät ja lupakysymykset. Toinen oli ajatuksena sähkönsyöttökaapeleita käyttää tehoverkkomodemin avulla. Uuden heikkovirtakaapeloinnin tekeminen oli poissuljettu liian kalliina ratkaisuna. Mutta sitten muistimme, että norsut (ja valaat) käyttävät infraääniä pitkien etäisyymisen yhteydenpitoon. Voisiko seismistä infraääntä käytää n. maks 1,5km yhteyden pitoon lomakylän kiinteistöautomaatiossa, lähettää komentoja respasta mökkeihin, että lämpö päälle jne. Idea oli sellainen, että esim 5Hz akustista kantoaaltoa vaihemoduloidaan. Signaali lähetetään maaperään "tärisytinkaiuttimella" ja vastaanotetaan mökeissä seismisillä "mikrofooneilla". Bittinopeus on pieni, mutta paljon ei tarvitakaan. Ongelma voisi olla, että signaalin harmooniset voisivat häiritsevästi tärisyttää ikkunalaseja, ehkä.
Ei tehty koejärjestelmää, mutta jäi ajatus vaivaamaan.

Äänestä

suomentaa tuon sepustuksesi?

Saattaisi olla helpompi kommentoida, jos kommentoitava teksti olisi ymmärrettävällä suomen kielellä.

Äänestä

Kun tohtorisetä sanoo että niitä pillereitä pitää syödä niin kannattaa uskoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kyllä on kirjoitti:

Suomessa kehitysprojektina oleva yhteyspito Ääniaaltotekniikalla jota puhelinalaankehitetään sekä laitteiden
toimintoja puhekäskystä ohjailemaan,siis kyseenlaisella tekniikalla rikollisinkeinoin kehitetty ihmisen tuntojen
ohjailu fyysisen sekä henkisen. Kuten usa.ssa saavutettu yhteyspito ihon hermopintojakäyttäen.Monen
reagtioasiaan ei tällaista voi vielä olla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu