RSS: kaikki vanhat maaliskuut romukoppaan kuumuudessa 2010. Samoin kaikki vanhat tammi - maaliskuut keskiarvot raaásti nurin AGW:n jyrätessä yhä uusiin painajaismaisiin kuumuuksiin 2010.
On aika hiljentyä möykkäyksessä ja taikauskossa, vaikka tyhmyys ja tietämättömyys kuinka istuvat puupäiden korvien välissä. Tiede sen kuin etenee, puoskarit kouristelevat tuskissaan.
On aika hiljentyä möykkäyksessä ja taikauskossa, vaikka tyhmyys ja tietämättömyys kuinka istuvat puupäiden korvien välissä. Tiede sen kuin etenee, puoskarit kouristelevat tuskissaan.
Vastaukset 23
Vanhimmat
EL-NINO! EL-NINO! EL-NINO! EL-NINO! EL-NINO! EL-NINO!
Meneekö kaaliin?
Höpöhöpö, kunhan nyt ensin päästäisiin edes -30 ja -40 lukujen lämpöihin.
1998 oli myös reilusti lämpöisempi, joten turhaa tuuletusta.
anna läksyä idiooteille, aguli!
oikke hyvä, sanos turkulaine.
näkee sekin, että agw on iskemässä kiihtyvällä vauhdilla.
1930- ja 1940-lukujen lämmöt on ylitetty jo ajat sitten:
http://data.giss.nasa.gov/gistemp/graphs/Fig.A2.lrg.gif
Vuodet 2007 ja 2009 olivat lämpimämpiä kuin 1998:
http://data.giss.nasa.gov/gistemp/tabledata/GLB.Ts dSST.txt
Vuodet 2005, 2007 ja 2009 olivat lämpimämpiä kuin 1998:
http://data.giss.nasa.gov/gistemp/tabledata/GLB.Ts dSST.txt
Tottakai, kun vähän väännellään käppyröitä.
Nääääiinn ne mukavasti lämpenee ne menneet vuodet.
http://jonova.s3.amazonaws.com/graphs/giss/hansen-giss-1940-1980.gif
Et tainnu hokata että ettit ennätyspiikkejä tasoitetusta trendidatasta, aissaatana ku rupeskin naurattaan.
Kiitos tästä
Ja taas lässytät siitä melkein asteesta, tää sun linkittelemäs GISS:kin sanoo vain: change : 0.40 deg-C
Puolet maapalloa kärvistellyt ennätyskylmässä talvessa subtrooppisia leveysasteita myöden.
Tää homma ei nyt kyl oikein skulaaaa...?
Nimimerkki tattatatatap, nii määki, reeettaaaa, eli kotilomalta palannut kolmeen persoonaan jakautunut agw-mies on kuitenkin toista mieltä.
Yle tekstitv 115. Historian kovin lämpeneminen päällänsä, juu?
Ei voi kuin ihmetellä, miksi jotkut hörhöilevät ja valehtelevat joka päivä.
Mennyt talvi oli globaalisti mittaushistorian toiseksi lämpimin (talven 2006-2007 jälkeen), sarake DJF:
http://data.giss.nasa.gov/gistemp/tabledata/GLB.Ts dSST.txt
Reilusti suuremmassa osassa maailmaa oli normaalia kuumempaa kuin normaalia kylmempää:
http://www.ncdc.noaa.gov/sotc/get-file.php?report=global&file=map-blended-mntp&byear=2009&bmonth=12&year=2010&month=2&ext=gif
Ja höpö höpö taas.
Miksi suollat tuota paskaa jatkuvasti?
arktisen jään määrä ei olekaan riippuvainen globaalista lämpötilasta kun se on nyt kuitenkin palannut ns. normaalille tasolle kaiken tään globaalilämpötilan kuuman hehkun keskellä?
http://www.ijis.iarc.uaf.edu/en/home/seaice_extent.htm
Arktisen jään määrä ei todellakaan ole riippuvainen globaalista lämpötilasta vaan arktisen alueen lämpötilasta.
esimä nämä GISS lämpötilaanomaliat näyttävät sen hirveän kuuman "globaalin lämpenemisen" olevan sitten tällä hetkellä enimmäkseen juuri niillä arktisilla alueilla.
http://data.giss.nasa.gov/gistemp/link_maps.gif
No sen helevetin takia, että arktisen jään määrä oikeastaan riippuukin merivirroista ja tuulista ja niiden pitkäaikaisia luonnollisia vaihteluita hienot viimeisen tieteen mukaiset globaalia lämpenemistä ennustavat ilmastomallit eivät osaa mallintaa, ikävä kyllä.
Olet tainnut herkkäuskoisena hörhönä mennä uskomaan jonkun denialistin valheen arktisen jään "lisääntymisestä". Tuosta voit tarkistaa todellisen pitkän ajan kehityksen esimerkiksi maaliskuiden osalta:
http://nsidc.org/images/arcticseaicenews/20100406_Figure3.png
huhtikuussa olemaan enemmän jäätä kuin maaliskuussa.
http://nsidc.org/images/arcticseaicenews/20100406_Figure2.png
Ja en menisi pitkän ajan jäämäärän muutosten tarkkuuteen niin kovin paljoa luottamaan sillä jos vertailet esim näitä karttoja niin huomaat, että 80 luvulla laskettiin suuria alueita Ruotsia ja itäistä Siperiaa arktisen jään määrään, mutta ei enää:
http://igloo.atmos.uiuc.edu/cgi-bin/test/print.sh?fm=04&fd=07&fy=1980&sm=04&sd=07&sy=2010
PS:
Ikävä kyllä luonnolliset ilmiöt eivät noudata mitään lineaarisia trendejä, joten niiden ennustuskyky on miltei olematon.
Voitko herkkäuskoinen hörhö häipyä sinne missä olit?
Mitäs klossi taas venkoilet, jos sinun kanssasi yrittää keskustella pitkistä aikajaksoista, alat poikkeuksetta puhua hetkellisistä arvoista ja päinvastoin.
Puhe oli siitä että lämpödata sanoo napa-alueen olleen poikkeuksellisen lämmin koko kuluneen talven,
silti jäätä on poikkeuksellisen paljon lämpötilaan suhteutettuihin odotuksiin nähden.
Tähän sulta kysyttiin selitys kun herralle merivirrat ei kelpaa,
vastaa piruuttas edes kerran siihen mitä kysytään.
Oli meilä. Tuppaa kuumimmam kevään meillekin siis. Tuo agw.
Tiede ei poikkea uskonnosta mitenkään. Molemmissa on määrätty kaavat joita pitää noudatta muutoin on harhauskoinen/-oppinen. Faktatkin muuttuvat ajan myötä. Oikeat tiedemiehet tämän ymmärtävät.
Fakta ennen; maapallo on litteä, Fakta nyt; maapallo ei ole pyöreä.