minkä hedelmien kanssa ei voi käyttää liivatetta?
käyttäessäni happamia kalvottomia hedelmiä hedelmäkakkuun sain aikaan maailman hienoimman kakun jonka kiilto kesti tasan kaks minuuttia.
käyttäessäni happamia kalvottomia hedelmiä hedelmäkakkuun sain aikaan maailman hienoimman kakun jonka kiilto kesti tasan kaks minuuttia.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Liivatteesta en tiedä, mutta itse käytän hyytelösokeria hedelmien kanssa ja aina on toiminut.
minäkin käytän aina hyytelösokeria, sillä ainakin saa hyvän kiillon! ja jos marjat on mahdollisuus laittaa jäisenä, hyytelösokein lisäämisen jälkeen ne eivät ns. menetä muotoaan sulaessaan
happamat hedelmät vaativat enempiä liivatetta kuin neutraalimmat, varsinkin jos tuoreita käyttää..ananas ja kiivi on myös aika hankalia sen suhteen..hyytelösokerilla tehtäessäkin kannattaa vähän reilummin laittaa hedelmien päälle hyytelöä ja vaikka vähän enempi laittaa hyytelösokeria liemeenkin niin se säilyy pitempään parempana.
Hedelmät, joissa tuoreena on valkuaista hajottavia entsyymejä (liivate on valkuaista), niitä ei voi käyttää. Happamuus ei vaikuta. Ananas, kiivi, mango, papaija ovat tunnetuimmat. Säilykkeinä tai kiehautettuna käyvät. Olen myös lukenut, että chili tekisi entsyymit toimintakyvyttömäksi (kuriositeettina mainittakoon).