Mikäs on emäputken sisähalkaisija näissä kierteettömissä ahead laakereilla varustetuissa keuloissa. Pitäisi saada sorvattua moinen putki.
Emäputki ahead laakeri.
ahead
9986
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Laakerin ylä- ja alakuppien ulkokuppien rungon sisään tulevien osien ulkohalkaisija on 34 mm.
Piti kirjoittaa laakerin ylä- ja alaosan kuppien...
Kun et selitä työn alla olevaa rakennelmaa tarkemmin, on ohjeiden antaminen arvausta.
Ahead-ohjauslaakerointi ei toimiakseen kaipaa yhtään minkäänlaista reikää haarukan emäputkeen. Se että haarukassa on emäputki, eikä pyörötangosta tehty ”emätanko”, johtuu mielihalusta pienentää fillarin painoa.
Kun kuitenkin putkea kysyit, niin tässä jotain tietoa eräästä alumiinisesta emäputkesta.
Ulkohalkaisija 1 1/8” (n. 28,6 mm), seinämä n. 2,2 mm, reikä n. 24,2 mm.
Mittaus työntömitalla, eikä näin ollen ”hunteista” kannata kinata.
Putken reikään pakotetaan jousikiristyksellä varustettu kierreosa (M 6), johon stemmin päälle asettuva koristekansi kiristetään M6 kuusiokoloruuvilla. Tätä ruuvia voidaan käyttää apuna stemmin kiinnityksen ollessa löysällä ohjauksen laakerivälystä säädettäessä.
Samankaltaiseen rakenteeseen päästään, jos ”emätangon” päässä keskellä on M 6 –kierrereikä.
Alumiininen emäputki pitää ulottua vähintään 3 mm stemmin yli (hiilikuituinen 10 mm) ja koristekannen olakkeelle riittävä mitta saadaan välirenkaalla/renkailla.
Ahead-laakerointi vaatii haarukan puoleiseen päähän sopivan laakerikaulan, jonka halkaisija ja korkeus kannattaa mitata ennakkoon hankkimastaan laakeriyksiköstä. Varastossa ei minulla ole yhtään 1 1/8” haarukkaa josta mittaisi. 1” haarukoita olisi muutama, mutta niistä ei tähän hätään apua.
Juuh, hyvä vastaus, mutta taisin itse sekoilla termeissä. Tarkoitin rungossa kiinni olevaa putkea, johon itse keula ja laakerit asennetaan.
Tarkoitus olisi olemassa olevalle kierteettömälle keulalle sorvata sopiva "runkoputki", jonka sitten hitsaan omatekoiseen runkoon. Käsittääkseni aheadissa, sekä kierteellisessä keulassa laakerikaulat puristetaan pienellä krympillä ohjainputken sisään. Näissä laakereissa, on se sitten ahead tai kierteellinen, niin on varmaan joku standardi, koska niitä laakereita voidaan myös vaihtaa.
Eli hakusessa rungon putken sisähalkaisija sorvausta varten, tyyppi ahead laakerille. Koko oon 1", mutta voin myös käyttää väliholkkia, joten 1 1/8" speksitkin käy.
Mikä muuten on virallinen nimi tuolle rungossa kiinni olevalle putkelle, johon keula asennetaan ? Ohjausputki ?
Löytyihän tuo, eli head tube oli kyseessä ja sen sisäkoko on tuo karvan vajaa 34mm, niin kuin eka vastaus kertoi.
http://www.pvdwiki.com/index.php?title=PVD_Head_Tube
Piti puhua aidasta, niin minä puhuin aidan seipäistä. Luulin sinun rakentavan haarukkaa, vaikka kyse olikin rungosta. Lisäksi oikea terminologia lienee itselläni hakusessa.
Polkupyörissä on standardisointi aika tuntematon käsite ja eri valmistajat tekevät osia ”oman maun mukaan”. Ahead laakerointejakin on ainakin 1” ja 1 1/8” haarukkaputkille, joista isompi koko on yleisin uusissa pyörissä. Eräs 1 1/8” ahead-laakeri vaatii nettikaupan mukaan 44 mm koneistetun pesän rungon emäputkessa. http://www.radel-max.de/Fahrradteile/Steuerlager/Ahead-Semi-Vollintegriert/STRONGLIGHT-Ahead-Steuerlager-RAZ-Gold-c16741-20347-3... (maasto- ja maantiepyörä). Samassa luettelossa on laakereita myös 41 ? ja 41,8 mm pesämitalle.
Omassa alu-runkoisessa maantiepyörässä on rungon emäputken ulkomitta laakerin kohdalla n. 50 mm, joka viittaa 44 milliseen laakeripesään.
Esittämäsi piirustus (ilman toleransseja) oli mielestäni lähinnä 1” haarukkaa varten. Mutta kuten sanoin, mitoitus alalla on kirjavaa. Asia kiinnosti sen verran, että kävin autotallissa penkomassa romulaatikkoa ja löysin sieltä vanhan Campgnolon valmistetta olevan ohjainlaakeroinnin 1” kierteelliselle (25 mm hienokierre) haarukalle. Tuossa laakeroinnissa oli 30,0 mm halkaisijaiset laakeripesän kaulat (ylä- ja alapuolen pesiin).
Kuten ekassaa viestissä sanoin, suosittelen laakeroinnin hankkimista malliksi koneistusta varten. Laakeripesät ovat pakotustiukkuudella (krymppi) rungossa kiinni.
Saksankielisessä Wikipediassa näyttää olevan melkoinen kirjo (28 erilaista) fillarin ohjauslaakerin rakennemittoja sekä perinteiselle kierrekiinnitykselle että kierteettömälle kiinnitykselle. Ja tuossa tuskin vielä on kaikki. http://de.wikipedia.org/wiki/Steuersatz_(Fahrrad)
Sivu avautuu tästä linkistä: Steuersatz (Fahrräder)
Alimmainen taulukko sarakkeet ”Steuerrohr (innen) mm” (ohjausputki/emäputki sisämitta) ja ”Lagerbreite (mm) aussen” (laakerin ulkohalk.). Jos sarakkeessa ”Pressung” on x, tarkoittaa se sitä, että liitokseen liittyy annetun mittaeron suuruinen krymppi. Ilmoitetut mitat viittaavat pakotustiukkuuteen.
Tässä toinen osoite jossa on esitetty ohjauslaakerointien rakennetta kuvien kera, sekä annettu mittoja taulukossa: http://www.parktool.com/repair/readhowto.asp?id=68
Ehkä kaikkein yksinkertaisin ja taatusti varma tapa on ostaa ensin se käytettävä laakeri kuppeineen ja mitat sitten siitä minkälaiseen putkeen se menee sisälle. Vai onko kaikkien maailmalla joskus käytettyjen "standardien" syövereissä liikkuminen jonkun mielestä helpompaa?
Juuh, kyllä noita mitoituksia näemmä löytyy pilvin pimein, parempi käydä hakemassa se laakeri, ennen kuin laitan sorvin päälle. Kiitoksia Ylihiihtäjä vaivannäöstä.