Myydaanko Suomessa mitaan "mehustimia" (juicer)? Eli sellaisia jotka puristavat mehun irti niin hedelmista kuin kasviksista? Paljonko sellaiset maksavat suurinpiirtein?
"Mehustin"?
14
5408
Vastaukset
- Mössääjä
Käsittääkseni "mehustimia" on myynnissä kolmenlaisia: mehupuristimet, mehulingot ja mehumaijat. Puristimissa ja lingoissa raaka-aineita ei kuumenneta, vaan mehu pakotetaan irti mehuista tai marjoista mekaanisesti joko puristamalla ne rikki (puristimet) tai antamalla keskipakovoiman hoitaa sama asia (lingot). Mehumaijat ovat 3-kerroksisia kattiloita, joista alimmassa oleva vesi saatetaan kiehumaan. Höyryn annetaan vaikuttaa ylimmässä (rei'itetyssä) kerroksessa oleviin hedelmiin tai marjoihin, jolloin soluseinämät pehmenevät ja mehu valuu ulos kertyen keskimmäisen kerroksen pohjalle, mistä se valutetaan letkulla pulloihin tms. astioihin.
Hinnoista minulla ei ole tuoretta tietoa, valitettavasti.
Mehumaijat valmistettiin aikoinana alumiinista. Sitten joku keksi, että mehuissa olevat hapot liuottavat alumiinia eikä mehuun liuennut alumiini ole terveydelle hyväksi. Siirryttiin käyttämään ruostumattomasta teräksestä valmistettuja mehumaijoja, jotka ovat tuntuvasti kalliimpia.
Pihavarastossamme taitaa lojua käyttämättömänä, vanhojen aikojen muistona, kaksikin alumiinista mehumaijaa – yksi kolmatta kymmentä vuotta sitten itse ostettu ja yksi peritty.- stb
en ole varma onko mikaan noista sellainen mita tarkoitan. Se mista puhuin on sahkoinen kodin keittiokone johon laitetaan hedelmia, vihanneksia yms. itse painetaan niita hedelmia tms teraslevyille ja teraslevyt puristavat mehun irti kiinteasta aineesta, ja se kiintea aine tulee ulos toisesta paikasta ja mehu valutetaan kuppiin tms. Sitten se mehu juodaan koska siina itse mehussa on kaikki ravintoaineet.
Halusin tata kysya koska en muista kuulleenni tasta mitaan Suomessa ollessani, ja nyt kun olen muuttamassa takaisin Suomeen, mietin etta pitaako minun ostaa taalta USAsta tuo mehustin vai saako sen hankittua Suomesta. En edes tieda mika "mehustimen" oikea suomalainen nimi on, mutta englanninkielinen nimi on "a juicer". - Mössääjä
stb kirjoitti:
en ole varma onko mikaan noista sellainen mita tarkoitan. Se mista puhuin on sahkoinen kodin keittiokone johon laitetaan hedelmia, vihanneksia yms. itse painetaan niita hedelmia tms teraslevyille ja teraslevyt puristavat mehun irti kiinteasta aineesta, ja se kiintea aine tulee ulos toisesta paikasta ja mehu valutetaan kuppiin tms. Sitten se mehu juodaan koska siina itse mehussa on kaikki ravintoaineet.
Halusin tata kysya koska en muista kuulleenni tasta mitaan Suomessa ollessani, ja nyt kun olen muuttamassa takaisin Suomeen, mietin etta pitaako minun ostaa taalta USAsta tuo mehustin vai saako sen hankittua Suomesta. En edes tieda mika "mehustimen" oikea suomalainen nimi on, mutta englanninkielinen nimi on "a juicer".Noitakin ”juicereita” näkyy olevan monenlaisia:
http://images.google.fi/images?hl=fi&lr=&ie=UTF-8&oe=UTF-8&q=juicer
Tässä erilaisia Google-kuvahaulla saatavia mehustimia:
http://images.google.fi/images?hl=fi&lr=&ie=UTF-8&oe=UTF-8&q=mehupuristin
http://images.google.fi/images?hl=fi&lr=&ie=UTF-8&oe=UTF-8&q=mehulinko
http://images.google.fi/images?hl=fi&lr=&ie=UTF-8&oe=UTF-8&q=mehumaija
Muista lukeneeni muinoin tämänkaltaisen jutun: Jossakin suomalaisessa kunnassa (Pusula eli nyk. Nummi-Pusula?) oli poliisi erinäisiä vuosikymmeniä sitten käymässä eräässä mökissä ties missä asioissa – ulosotto taisi olla kyseessä. Sisällä hän ihmetteli ääneen sitä, että talossa oli perhettä enemmältikin, mutta pienessä asumuksessa ei nykynyt ainoatakaan sänkyä. Pienen tytön kirkas ääni selittämään: ”Oli meillä heteka, mutta isi teki siitä mehukoneen!” Poliisi pyysi isää esittelemään mehukoneen samalla reissulla, ja pakkohan se luomus oli sitten esitellä… Mehukone sekä mehujen valmistus ja myynti käytiin sitten läpi aikanaan käräjillä – tuollaiset puuhat kun oli jostain syystä keksitty kriminalisoida. - Asafoetida
stb kirjoitti:
en ole varma onko mikaan noista sellainen mita tarkoitan. Se mista puhuin on sahkoinen kodin keittiokone johon laitetaan hedelmia, vihanneksia yms. itse painetaan niita hedelmia tms teraslevyille ja teraslevyt puristavat mehun irti kiinteasta aineesta, ja se kiintea aine tulee ulos toisesta paikasta ja mehu valutetaan kuppiin tms. Sitten se mehu juodaan koska siina itse mehussa on kaikki ravintoaineet.
Halusin tata kysya koska en muista kuulleenni tasta mitaan Suomessa ollessani, ja nyt kun olen muuttamassa takaisin Suomeen, mietin etta pitaako minun ostaa taalta USAsta tuo mehustin vai saako sen hankittua Suomesta. En edes tieda mika "mehustimen" oikea suomalainen nimi on, mutta englanninkielinen nimi on "a juicer".'Juicer' on nimenomaan mehulinko ja niitä on ollut Suomessa saatavilla ainakin 40 vuotta.
- stb
Asafoetida kirjoitti:
'Juicer' on nimenomaan mehulinko ja niitä on ollut Suomessa saatavilla ainakin 40 vuotta.
ainakaan kuvien perusteella!
- lacey
stb kirjoitti:
ainakaan kuvien perusteella!
kylla minakin ymmartaisin juicerin tarkoittavan tassa samaa kuin mehulinko. mallit voivat vaihdella, mutta periaate on sama; mehu lahtee irti.
on sitten olemassa viela erittain tehokas vita-mix - sekoitin, joka jauhaa hedelmat ja vihannekset mehuiksi, etta kuitukin tulee mukaan. http://www.vitamix.com/household/
helpottaisi, jos voisit etsia netista kuvan.
minulla on tama alemmassa linkissa oleva juicer, jolla puristan porkkanoista mehua, enka tieda mika muu se voisi olla kuin mehulinko. http://www.kitchenpalace.com/acme_5001.htm - Asafoetida
stb kirjoitti:
ainakaan kuvien perusteella!
Kun vilkaisin USA:ssa myytäviä 'juicereita' ne näyttävät aivan samanlaisilta kuin meillä Australiassa myytävät 'juicerit' ja Suomessa myytävät mehulingot. Samoja saksalaisia merkkejäkin näkyy olevan...
- lacey
stb kirjoitti:
ainakaan kuvien perusteella!
missa taalla valloissa myydaan kuvaamiasi mehustimia? olisi mielenkiintoista nahda mita tarkoitat, ellei netista loydy kuvaa.
- stb
lacey kirjoitti:
missa taalla valloissa myydaan kuvaamiasi mehustimia? olisi mielenkiintoista nahda mita tarkoitat, ellei netista loydy kuvaa.
http://www.vitalityplus1.com/juicers/greenpowerjuicer/
http://www.2-life.com/gs_juicers.htm
Minusta vain ne linkit mita tanne on annettu Suomessa myytaviin mehulinkoihin ovat olleet erilaisia kuin mita mina olen ajanut takaa. - lacey
stb kirjoitti:
http://www.vitalityplus1.com/juicers/greenpowerjuicer/
http://www.2-life.com/gs_juicers.htm
Minusta vain ne linkit mita tanne on annettu Suomessa myytaviin mehulinkoihin ovat olleet erilaisia kuin mita mina olen ajanut takaa.kylla suomesta saa niita, vielapa samaa merkkia:)
http://www.novakari.fi/index.htm --->
http://www.novakari.fi/Terveysvalikko.htm - stb
lacey kirjoitti:
kylla suomesta saa niita, vielapa samaa merkkia:)
http://www.novakari.fi/index.htm --->
http://www.novakari.fi/Terveysvalikko.htmSUURIN SUURI kiitos sinulle! :) Et arvaakaan miten helpottunut olen :)
- jo vuodesta 1981
Juicereita saa ainakin ssj:ltä (www.ssj-import.com), josta ostin oman Huromin. Kaveri osti jonkun fruit juicerin ja se hajos neljännellä viikolla. Ei kannta ostaa halpaa ja huono vaan mielummin satsaa laatuun.
- alentaja
Isot joulualennukset ssj:llä. Tsekkaa heidän FB sivut www.facebook.com/ExcaliburSuomi
- Vaimolleparasta
Tuolla ssj.fi on kaupan päivitys tarjous 15% kaikesta. Hae oma juiceri halvalla, vaimokin tilasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet toisen kanssa
...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain2221537- 291393
Kuka teistä on paras nainen
A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊611269Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!691207- 781194
Osaako joku selittää tätä
Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?751172Jos me joskus nähtäisiin
niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi1031163- 54998
Lesken uusi
Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans18942Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"
Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per175855