18.4. Mielenkiintoista tilastoa James Hansenin johtamalta GISS:ltä. Maaliskuu on kuulemma ollut kaikkien aikojen lämpimin. Suomen osalta lämpötilakartta näyttää kuumaa punaista, vaikka Ilmatieteenlaitoksen mukaan kuu oli keskimääräistä kylmempi. GISS:n mukaan Sodankylän keskilämpötila oli 1,5 °C, kun se Ilmatieteenlaitoksen mukaan oli -10,3°C.
Ilmastonmuutos?
skeptikko
7136
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tässä on koko AGW:n tieteellinen kova ydin alastomana kaikkien katsottavana. Ihme on kun eivät jäns ja hihhuli ole vielä kommentoineet asiaa. Syy lienee siinä, että meillähän ilmatieteenlaitos on AGW uskovaisten käsissä, eikä uskontovereita ole helppo haukkua epätieteenharjoittajiksi.
Vakavasti puhuen, tämä osoittaa karulla tavalla kuinka olemattomaan faktaan koko AGW tiedotus perustuu.
Miksi te hörhöt ette pysty esittämään lähdelinkkiä tuolle väitteellenne? Siis GISS:in omille sivuille, ei minnekään muulle huuhaa-sivustolle?
minähän toivoin että skeptikkojen leiriin mahtuu, ainakin minun puolesta.
Ei sinun olisi tarvinnut vaihtaa nimimerkkiä, eikä myöskään vastata itsellesi.
http://nsidc.org/data/seaice_index/images/daily_images/N_timeseries.png
siksi koska giss poisti kyseisen datasarjan reklamoinnin jälkeen ja manuaalisti suti suomistoliitolle nykyisen värityksensä, se ei siis ole mitattua dataa.
jo kertaalleen adjustoitu kuvakaappaus ennen lopullista adjustointia(ykkösversio siis huomattavasti pahempi), vielä 5 asteen virhe suomen osalta, noin 3 astetta koko scandinavian ja keski- ja itäeuroopan keskiarvossa.
http://i756.photobucket.com/albums/xx206/MWPeriod/agw/GHCN_GISS_HR2SST_1200km_Anom03_2010.gif
Väitetään, kaikenlisäksi nämä virheet jäävät silti elämään, kuukausikuvatilastoista poistuvat, eli vain sieltä missä huomattiinkin.
Ahaa, siis jossain on tapahtunut jonkinlainen virhe, joko inhimillinen tai tekninen, ja se on korjattu.
Miksi se saa teidät denialistihörhöt niin hurjaan kiimaan?
"Väitetään, kaikenlisäksi nämä virheet jäävät silti elämään, kuukausikuvatilastoista poistuvat, eli vain sieltä missä huomattiinkin."
Ei missään tapauksessa korjattu vaan piilotettu, data poistettu, suomen lämmöt poistettu, korvattu sinisellä värillä, satelliitti osoitti aivan muuta,
nyt osui "omalle" kohdalle, helppo toteennäyttää, kysymys jää auki,
miksi satelliitti jälleen kerran näytti päinttua, missä muualla ja jatkuvasti, positiivista biasta?
Vain silläkö muka on väliä miltä näyttää, ei sillä miten siihen päästiin.
Entäs jos joku onkin "saikulla" eikä täten korjaamassa nasan mokia, 10% maapinta-alasta 5 asteen virheellä on aikas paljon, olipas lämmin talvi, ihan hiki tuli huhhuh.
Miksi et mene salaliittoteoria-palstalle noiden lapsellisten ja idioottimaisten salaliittoteorioidesi kanssa?