Patti polvessa

tiiiiiu

Mä olen 15- vuotias tyttö ja harrastan koripalloa n. 5 kertaa viikossa. Viime syksynä mun polveen, oikeestaan tohon polven yläpuolelle, vähän sisemmäksi, ei suoraan polven yläpuolelle, ilmesty luinen patti, se on siis tosi kova, ihan kuin luuta. Siihen ei kuitenkaan sattunu, ku hyvin harvoin esim. rappusia noustessa ja joskus juostessa, mutta ei säännöllisesti. Nyt kuitenkin viime viikolla se kipeenty, ja nyt jos sitä painaa, niin siihen sattuu ja jotkut liikkeet sattuu kans. Oon lukenut osta osgoodschlatterista, mutta eikö siinä se patti oo polven alapuolella & se tuu yleensä kasvuiässä? Mullahan toi patti on siis polven yläpuolella ja en oo pituutta kasvanu varmaan kolmeen vuoteen.. Osaako kukaan sanoa, että mikä tää patti vois olla? Vai pitääkö suunnata lääkäriin? Jos niin, niin ortopedille vai?

1

814

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KP123

      No jos se on kipeentynyt eikä pysty juosta niin kanattaa käydä näyttämässä nimenomaan ortobedille. Mulla on kans ollu ongelmia polvien kanssa koko koripallon harrastamisen aikana ja olen kans 15 vuotias. eli suosittelen ortobedilla käymistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1273
    2. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      56
      1228
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      32
      1142
    4. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      60
      1119
    5. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      854
    6. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      121
      729
    7. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      26
      674
    8. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      55
      555
    9. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      20
      521
    10. Hyvää yötä

      Janne niminen mies🥰
      Ikävä
      12
      477
    Aihe