Olen ostamassa grilliä, ja ihan peruskysymys Weber Genesis -grilleistä:
Saako ko. grillillä oikeasti medium-pihvejä, vai tuleeko ne aina sillä läpikypsiksi, tarvitseeko siihen hankkia sellainen parila erikseen?
Toinen kysymys: onko kukaan tehnyt pizzaa ko. lännen ihmeellä, miten onnistui
Saako ko. grillillä oikeasti medium-pihvejä, vai tuleeko ne aina sillä läpikypsiksi, tarvitseeko siihen hankkia sellainen parila erikseen?
Toinen kysymys: onko kukaan tehnyt pizzaa ko. lännen ihmeellä, miten onnistui
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mikä saa epäilemään, että grillillä ei saisi tehtyä medium pihviä?
Jäähän pihvi raa-aksikin jos sen pyöräyttää siellä minimiajan minimilämmöllä...
Olen itse Weber Genesis S-320 grilliä ostamassa ja kuulisin mielelläni siitä käyttökokemuksia?!
Äh, muotoilin huonosti tuon ensimmäisen kysymykseni, tarkoitin sitä, että saako tuon Weberin paistotason niin saatanallisen kuumaksi, että sillä saa nopeasti pihvin paistettua?
ihan varmaan saa
Olen grillailua harrastellut vähän kaikenlaisilla grilleillä, kertakäyttöisestä ja itse kivistälatomista kaasugrilleihin. Tänä keväänä ostin Weberin Summit 450:n ja vaikka tämän grillin kanssa olenkin vasta lähtökuopissa, niin voin jo nyt sanoa, että kyseessä on paras kaasugrilli, jolla olen koskaan grillannut. Lämmön säätely on lähes epätodellisen tarkkaa.
Itsekin harkitsin ensin Genesistä, mutta itseäni häiritsivät toiseen laskutasoon asennetut säätimet. Tästä huolimatta kyseessä on huippiluokan grilli ja totisesti hintansa väärti.
Kysymykseesi vastaan, että tuolla grillillä saat tehtyä pihvit nopeastikin, kuitenkin kannattaa muistaa, että jos liha on kylmää laittaessasi sen grilliin, kestää hetken ennen kuin se kypsyy läpi asti. Tällöin hätäillessä saattaa käydä niin, että liha on pinnalta kypsää ja sisältä raakaa. Maltti on valttia. :)
Samoin kannattaa tehdä pari koe grillausta ennen kuin alat kaveriporukalle tai sukulaisille tarjoilemaan entrecotea tms.