2x2w 6v dynamosähköä

Mitensä saisin KAKSI 6V 2,2W , voltit jaettuna ampeereilla tulis tuo n. 2.2A. Dunamoa lataamaan 12v akkua? kiiyollinen olisin. En tiedä tartteeko tasasuuntaajaa, vai mitenkä olisi? Sehän on vaihtovirtaa?
zebe
3181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

2 × 6 V = 12 V ei riitä lataamaan 12 voltin akkua. Sellainen akku vaatii latautuakseen pari volttia suuremman latausjännitteen. Esimerkiksi autojen lataussäädin säätää akkuun menevän latausvirran jännitteen sopivaksi, 13,8...14,7 V. Liian alhainen jännite ei lataa, liian suuri jännite ”kiehuttaa akun kuiviin”.

Kahden vaihtojännitelähteen jännitteiden on oltava tarkasti samanvaiheisia, jotta niiden sarjakytkennästä saataisiin yhden yksikön jännite kaksinkertaisena. Dynamot on tahdistettava mekaanisesti (esim. hammaspyörien välityksellä) ja vaiheistus säädettävä kohdalleen, jotta tämä toteutuisi. Jos dynamoilla on pienikin pyörimisnopeusero, niiden jännitteet vuoroin vahvistavat toisiaan (yhteenlaskuperiaatteella), vuoroin kumoavat toisensa.

Vaihtojännitettä tuottavan dynamon jännite ON tasasuunnattava, jotta sillä voidaan ladata akkua.

Voltit jaettuna ampeereilla EI anna ampeereita, vaan ohmeja.

Muutenkin tuo kysymyksesi tuntuu sekavalta. Epäselvästi esitettyyn kysymykseen on vaikea vastata selvästi.

Äänestä
  • jännite ole tasasuuntaamisen lisäksi (mikä se hieno sana nyt olikaan). Eli pitäisi laittaa kondensaattori tasaamaan jännitteen vaihtelua.

    Äänestä

  • JokuUrpo kirjoitti:

    jännite ole tasasuuntaamisen lisäksi (mikä se hieno sana nyt olikaan). Eli pitäisi laittaa kondensaattori tasaamaan jännitteen vaihtelua.

    Dynamosta saatava vaihtojännite on sinimuotoista. Vaihtojännitteen nimellisarvo (volttimäärä) on itse asiassa jännitteen tehollisarvo. Jännitteen huiput ovat tätä noin 1,4 kertaa korkeammat. 6 voltin vaihtovirtadynamon jännite käväisee korkeimmillaan melkein 8,5 voltissa (vuorotellen positiivisella ja negatiivisella puolella).

    2 × 8,5 V = 17 V riittäisi periaatteessa jo lataamaan 12 voltin akkua, mutta jännite käväisee tarvittavissa yli 14 voltin lukemissa vain onnettoman lyhyen aikaa kokonaisajasta. Lataus jää turhan tehottomaksi.

    Puoliaaltotasasuuntauksella (1 diodi) saadaan hyödynnettyä vain joka toinen puoliaalto. Kokoaaltotasasuuntaus vaatii esim. 4 diodin siltakytkennän. Sillä saadaan hyödynnettyä toisetkin puoliaallot.

    Tasasuuntauksella saatava sykkivä tasajännite on tasattava kondensaattorilla monia kulutuskojeita varten. Akun lataukseen sykkiväkin tasajännite periaatteessa kelpaisi.

    Sillä ”hienolla sanalla” tarkoitat varmaankin rippeliä eli sykettä, tasasuunnatussa jännitteessä esiintyvää vaihtelua.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


zebedeus kirjoitti:

Mitensä saisin KAKSI 6V 2,2W , voltit jaettuna ampeereilla tulis tuo n. 2.2A. Dunamoa lataamaan 12v akkua? kiiyollinen olisin. En tiedä tartteeko tasasuuntaajaa, vai mitenkä olisi? Sehän on vaihtovirtaa?
zebe

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu