Olen käynyt psykoanalyysissä 3 vuotta joista 1½ vuotta olen puhunut lähtemisestä. En ehkä ole aiemmin ollut varma haluanko kuitenkaan lähteä ja käynyt tunnollisesti kolme kertaa viikossa. Mutta nyt tunnen olevani varma siitä, että tämä hoitomuoto ei ole enää minua varten, en usko että tarpeeni on 3 krt/vko. Siispä ilmoitin analyytikolleni, että tulen viimeisen kerran ennen juhannusta enkä enää palaa. Ymmärrän tietenkin, että asiasta täytyy keskustella, mutta minusta tuntuu, ettei hän halua ottaa vastaan sitä että aion lähteä. Jopa "uhkailee" sillä, että ottaisi minulta maksun vuosista joista oltiin sovittu, että kävisin. Käsittääkseni minulla on oikeus keskeyttää analyysi kun niin haluan, ei minua siellä vasten tahtoa voi pitää. Kuulemma minun täytyisi käydä vielä ½ vuotta sen jälkeen kun sovimme, että lopetan, siitä kuulemma myös on sopimus. Tuntuu todella siltä, ettei hän anna minun lähteä. Mutta onhan siis niin, että saan lähteä jos haluan?
Psykoanalyysistä
hermostunut
4249
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kummankin osapuolen kuuluu toimia sopimuksen puitteissa. Sinunkin. Toki voit olla käymättä mutta maksun joudut maksamaan sovitulta ajalta.
"Mutta onhan siis niin, että saan lähteä jos haluan? " Kyllä, mutta maksat sovitusta ajasta.
aikaa ei ole määritelty mitenkään muuten kuin että "niin kauan kuin on tarpeen".
asiakas ja sinä määrität mikä on tarpeen. Lopeta käynnit vaikka heti. Tarvittaessa voi julkaista "terapeuttisi" nimen täällä niin muut voivat välttää häntä.
Minkätakia käyt siellä?,onko elämäs nykysin jo kunnossa?,mitä jos tuleekin takapakki kun oot lopettanu käynnit? Sinuna kävisin ne loppuun,ei niistä haittaakaan ole,mitä jos laajennat keskustelujen aiheita ja saat niistä siten enemmän irti sua vartenhan ne kuitenkin on ja apua ei saa koskaan liikaa.