Vääristä hälytyksistä maksattaminen?

Vieraileva Tähti*

Siivoojan työsopimuksessa mainitaan että "poistuessa on tarkastettava huolellisesti, että ovet tulevat lukittua ja mahdollinen hälytyslaite on kytketty annettujen ohjeiden mukaisesti. Vääristä hälytyksistä tulleet kustannukset peritään työntekijän palkasta".

Sitä jäin miettimään että varmaankin joskus noihin hälytyslaitteisiin tulee vikoja ja hälyttävät aiheettomasti. Kenen syyksi tuollainen väärä hälytys sitten laitetaan? Miten siivooja voi todistaa ettei syy ollut hänen? Kyseisessä siivouspaikassa siis viimeinen lähtijä laittaa hälytyslaitteen päälle lähtiessään ja usein siivooja on siellä viimeisenä.

Lieneenkö miten yleistä siivous- tai muilla aloilla että työsopimukseen kirjataan tällaisia "korvausvaatimuksia"? Osa-aikaisella muutaman tuntia/viikko -siivoojalla palkkakin on niin pieni että tuskin käteen jää mitään jos muutamat väärät hälytykset palkasta peritään!

Asiasta toiseen, samaisessa työsopimuksessa mainitaan myös että sairauslomista vaaditaan lääkärintodistus, terveydenhoitajan antama todistus ei kelpaa. Ilman lääkärintodistusta sairausajan palkkaa ei makseta.

En ole mikään ammattisiivooja vaan vierailija ihan muilta aloilta ja siivoustöissä lisätulojen takia, mutta miten minulle onkaan tämän lyhyen "siivousurani" aikana jo ennättänyt muodostua kuva siitä että lähes ainoa mitä tästä työstä minulle koituu on "työn ilo". :O

1

497

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3

      Mielestäni pykälä on kohtuuton, eikä sido työntekijää. Työnantaja vastaa työssä sattuvista vahingoista. Työntekijälle voi syntyä vahingonkorvausvelvollisuus vain tahallisesti aiheutetusta kuluista. Yhdessä tilaisuudessa kysyin asiasta liiton jursistilta. Hän vastatasi että jos tarjoilija kaataa vahingossa ruokaa asiakkaan päälle, korvausvastuu asiakkaalle on aivan selkeästi ravintolalla. Vain jos tarjoilija olisi kaatanut ruoan tahallaan, hän olisi vastuussa.

      Työnantaja voi ihan hyvin vaatia lääkärintodistuksen kaikista sairauspoissaoloista maksamatta niistä aiheutuvia kuluja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      42
      4895
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      18
      3646
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      69
      3443
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      101
      2798
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      86
      2670
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2620
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      16
      1683
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1536
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      201
      1413
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      152
      1311
    Aihe