Leivän viipalointikone?

Olkavaiva

Hei!

Olen viimeisen vuoden ajan leiponut leipäni itse. Tuoreen leivän olen viipaloinut ja pakastanut, sitten ottanut viipale viipaleelta pakkasesta kulutukseen.

Viime aikoina vaan tuo viipalointiurakka on alkanut rasittaa aina enemmän ja enemmän. Pidän leivissäni paksusta kovasta kuoresta ja leikkaaminen on oikeasti kovaa työtä.

Onko kenelläkään kokemusta viipalointikoneista? Voiko niitä käyttää leivän leikkaamiseen? Mikä merkki olisi hyvä?

Kiitos!

3

2969

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olkavaiva

      Viipalointikone ei taida olla kovin kuumaa hottista näissä piireissä ;) joten vastaan itse itselleni siltä varalta, että joku muu joskus hakee tietoa samasta asiasta:

      Ostin halvimman minkä löysin, eli 69 euron hintaisen (silti ihmeellisen kallis mielestäni) Bosch-merkkisen sähkökäyttöisen viipaloijan. Laite on heppoisan tuntuinen, valkoista muovia oleva, sähkökäyttöinen. Siinä on vain yksi terä eikä muita säätöjä kuin viipaleen paksuuden säätö. Laitteessa on "kelkka" jonka päälle leipä asetetaan ja kelkkaa liu'utetaaan käsin edes takaisin ja leipää painetaan kohti leikkaavaa terää.

      Huonoa: Hinta, ulkonäkö, mahtaako kestää?

      Hyvää: Kokoontaittuva, mahtuu siis pieneen tilaan. Sen voi ottaa leivontapäivänä esille ja laittaa töpselin seinään eikä muuta tarvitse tehdä.

      Mielipiteeni yhden leipäsatsin jälkeen: Toimi siinä missä pitikin. Kovakuoriset, vielä lämpimät ja sisältä todella pehmeät leivät sai hetkessä viipaloitua kauniisiin viipaleisiin. Olen tyytyväinen.

    • sakkesakkenen

      voisitko päivittää pidemmän käytön jälkeen, eli mites kone on nyt sitten toiminut?

      kiinnoistaisi lihan leikkaamista varten...

    • Toimii!

      Toinen ratkaisu tässä:
      Koska pakastat leivät, niin ne on hyvä jäähdyttää jääkaapissa ennen pakkaseen laittoa. Luonnollisesti paiston jälkeen leivän pinta on rapea, jolloin on vaikea siivuttaa. Mutta kun leivän ottaa pakkasesta ei se todellakaan enään ole rapeapintainen. Siksi suosittelen jäähdyttämään kokonaiset leivät jääkaapissa muovipussissa. Sen jälkeen on helppo viipaloida leivät ennen pakastamista. Tärkeää on käyttää terävää sahateräistä leipäveitseä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      309
      3055
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2353
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      124
      2057
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      349
      2043
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      127
      1733
    6. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      67
      1399
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1395
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      69
      1270
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1243
    Aihe