Meriarkeologiksi?

kyssiäkyssiä

Hei!

Olen 18-vuotias abi ja olen aina ajatellut lähteä opiskelemaan historiaa tai arkeologiaa. Viimeaikoina minua on alkanut erityisesti kiinnostaa meriarkeologia. Tässä muutama kysymys jos joku osaa valaista:

1. Voiko meriarkeologiksi erikoistua vasta kandin tutkinnon jälkeen (en nimittäin ole 10000% varma vielä ko. ammatista)? Milloin viimeistään?
2. Haittaako vaikken lukiossa ole ollut mitenkään innokas luonnontieteiden opiskelija? Kävin vain pakolliset kurssit kemiassa, fysiikassa ja biologiassa, joista sain 7-8. Maantieteen sen sijaan kirjoitan syksyllä (olen 3,5 vuoden opiskelija), ja siinä olen aina ollut kiitettävä.
3. Haittaako vaikken koskaan ole ollut hyvä uimari enkä koskaan harrastanut sukellusta? Voiko tämän taidon hankkia sitten opiskelujen ohella vai pitääkö nyt mahd. pian aloittaa?

2

879

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arkeologia

      Hei.

      Minä opiskelen arkeologiaa. En ole tosin erikoistumassa vedenalaiseen arkeologiaan, mutta eräs ystäväni on, joten voin yrittää vastata kysymyksiisi.

      1. Voit alkaa erikoistumaan vedenalaiseen arkeologiaan vaikka heti kun alat opiskelut.
      2. Ei haittaa. Arkeologia on kuitenkin loppupeleissä humanistinen ala, eli et tule ainakaan opiskelujesi alussa tarvitsemaan luonnontieteellisä juttuja.
      3. Uimis- ja sukellustaito ovat kyllä hyödyksi. Vedenalaiseen arkeologiaan erikoistuaksesi tarvitset lisäksi laitesukellusvälineet ja sinun tulee käydä laitesukellus-kurssi. Kurssi käydään omakustanteisesti ja se on aika kallis.

      Nämä ovat siis käytännöt meidän yliopistossa. Jossain muualla voi olla erilaista.

    • joguriitti

      yksi oikotie; varusmiespalvelussa suoritettu koulutus sukeltajaksi. Kannattaisi kysellä siitä mahdollisuudesta ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      212
      3916
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      63
      2485
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      392
      2326
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2243
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1531
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      515
      1295
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1271
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      56
      1257
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      72
      1186
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      125
      1136
    Aihe