Hei!
Olen 18-vuotias abi ja olen aina ajatellut lähteä opiskelemaan historiaa tai arkeologiaa. Viimeaikoina minua on alkanut erityisesti kiinnostaa meriarkeologia. Tässä muutama kysymys jos joku osaa valaista:
1. Voiko meriarkeologiksi erikoistua vasta kandin tutkinnon jälkeen (en nimittäin ole 10000% varma vielä ko. ammatista)? Milloin viimeistään?
2. Haittaako vaikken lukiossa ole ollut mitenkään innokas luonnontieteiden opiskelija? Kävin vain pakolliset kurssit kemiassa, fysiikassa ja biologiassa, joista sain 7-8. Maantieteen sen sijaan kirjoitan syksyllä (olen 3,5 vuoden opiskelija), ja siinä olen aina ollut kiitettävä.
3. Haittaako vaikken koskaan ole ollut hyvä uimari enkä koskaan harrastanut sukellusta? Voiko tämän taidon hankkia sitten opiskelujen ohella vai pitääkö nyt mahd. pian aloittaa?
Meriarkeologiksi?
2
879
Vastaukset
- Arkeologia
Hei.
Minä opiskelen arkeologiaa. En ole tosin erikoistumassa vedenalaiseen arkeologiaan, mutta eräs ystäväni on, joten voin yrittää vastata kysymyksiisi.
1. Voit alkaa erikoistumaan vedenalaiseen arkeologiaan vaikka heti kun alat opiskelut.
2. Ei haittaa. Arkeologia on kuitenkin loppupeleissä humanistinen ala, eli et tule ainakaan opiskelujesi alussa tarvitsemaan luonnontieteellisä juttuja.
3. Uimis- ja sukellustaito ovat kyllä hyödyksi. Vedenalaiseen arkeologiaan erikoistuaksesi tarvitset lisäksi laitesukellusvälineet ja sinun tulee käydä laitesukellus-kurssi. Kurssi käydään omakustanteisesti ja se on aika kallis.
Nämä ovat siis käytännöt meidän yliopistossa. Jossain muualla voi olla erilaista. - joguriitti
yksi oikotie; varusmiespalvelussa suoritettu koulutus sukeltajaksi. Kannattaisi kysellä siitä mahdollisuudesta ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2123916Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii632485Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3922326- 472243
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321531Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5151295Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931271- 561257
- 721186
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251136