Missään toimivaa uintikeskustelufoorumia?

Tanriiii

Tuntuu olevan aika lailla puutetta toimivista uintikeskustelufoorumeista, olis kiva löytää jokin sellainen.
Oon innostunut uinnista viime syksystä alkaen tosissani vasta, 33 vuotiaana. Kävin uintitekniikkakurssin talvella ja opin siellä jonkin verran enemmän tekniikkaa ja tuntuu että krooli alkaa hiljalleen sujumaan jo. Uin itse sillä tavalla että vedän henkeä vasemmalta joka 4. vedolla. Kesti pitkään oppia tuo hengitystekniikka, mutta vieläkin tuntuu että voisi kehittyä silleen että pystyis tekemään sen kuperkeikkakäännöksenkin.
Kroolia uin nykyisin jopa 75 m yhteen menoon ja tuntuu paremmalta ottaa henkeä joka neljännellä vedolla kuin joka kolmannella, tuntuu uinti kärsivän enemmän siitä mikäli otan heikommalta puoleltani.
Mietin josko voisi jo haaveilla menevänsä masters-ryhmään, mutta tältä keväältä ei enää onnistunut pyrkiä sellaiseen. Siellähän tietty voisi livenä jakaa uintikokemuksia enemmän.
Sikäli hauskaa että vaikka alkuun krooli oli todella haasteellinen oppia, se sujuu nykyisin paljon paremmin kuin rintauintini. Ei enää tunnu edes niin raskaalta uida sitä ja vauhti on kasvanut. :D
Tosin rintauintiakin välillä harjoittelen joskin se sujuu hitaammin mutta sen huomaa että se tuntuu eri tavalla kropassakin kyllä.
Siinä kun krooli tuntuu käsissä ja yläkropassa, rintauinti tuntuu muissa lihasryhmissä eniten.
No, on se tehnyt uinnista nautinnon kun on tota tekniikkaa oppinut :D.

2

384

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei piilomainoksia

      Tämä Suomi24 uintikeskustelu on paras.

    • Hai Lii

      tuota...masters-ryhmässä on entisiä kilpauimareita jotka uivat yhteen menoon useita kilometrejä myös kroolia. He osaavat kaikkia neljää lajia ainakin suht'hyvin käännöksineen.

      Kannattaa vaan nauttia uimisesta, opetella koko ajan uutta ja hakeutua vaikka syksyllä harrastajauintiryhmään tai edistyneitten tekniikkakurssille.

      Tämän kummempaa keskusteluryhmää uinnista ei löydy, mutta mikä estää juttelemasta livenä muille uimareille hallilla?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      64
      4606
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      164
      3532
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      64
      2913
    4. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      149
      2871
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2694
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1923
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1811
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1656
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1630
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      42
      1342
    Aihe