jauhot

ajp

Mitä jauhoja on ruotsalaisissa ohjeissa esiintyvä "idealmjöl"?

4

726

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mössääjä

      Vehnäjauhoja oletettavasti. "Ideal" viittaa todennäköisimmin karkeusasteeseen. Olisikohan kyse samasta asiasta, kun suomalaisen vehnäjauhopussin kyljessä sanotaan "leivontakarkeita vehnäjauhoja"?

      • Mössääjä

        Tällaista tietoa löytyi:

        ”Idealmjöl används till såser och paneringar. Mjölet är specialbehandlat så att mjölpartiklarna är större och jämnare och därför löser sig snabbare i vätska. Det gör detta mjöl idealiskt till såsredningar eftersom det inte bildar klumpar.”

        Auttavalla kouluruotsin osaajan kielitaidolla pikakäännettynä:

        Ideal-jauhoja käytetään kastikkeisiin ja panerointiin. Jauho on erikoiskäsiteltyä siten, että jauhohiukkasten koko on suurempi ja tasaisempi, jolloin jauhot liukenevat nopeammin nesteeseen. Tämä tekee jauhoista ihnateellisia kastikkeiden valmistukseen, koska ne eivät paakkuunnu.

        http://www.livsmedelssverige.org/livsmedel/vegetabilier/spannmal/mjol2.htm


    • amatörköksa

      Koska asia on jo selitetty, niin ei siitä sen enempää. Minun kaapissa on aina paketti idelmjöliä. Käytän sitä enemmän muuhun kuin kastikkeisiin. syksyisin varsinkin omanapiirakan murutaikinaan. se minua on ihmetyttänyt, etten Suomesta ole löytänyt vastaavaa tuotetta. Muissa jauhoissa ja suurimoissa kun siellä on suurempi valinnan vara.

    • Idealmjöl on ihanteellinen ruskeaa kastiketta tehdessä, maku sama kuin vehnäjauhoista, mutta ruskistuu PALJON nopeammin. En ole suomesta löytänyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      258
      5476
    2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      58
      2736
    3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      89
      2422
    4. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      407
      1638
    5. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      104
      1390
    6. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

      SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
      Yhteiskunta
      29
      1193
    7. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

      Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
      Juomat
      10
      1129
    8. Voiko vauva uskoa ?

      Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
      Helluntailaisuus
      265
      1001
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      180
      947
    10. Haapaveen nähtävyys?

      Se teidän "suihkulähde" on ylittänyt uutiskynnöksen Suomen rajojen ulkopuolella Sveitsissä. Se näytettiin paikallisten u
      Haapavesi
      41
      913
    Aihe