jauhot

ajp

Mitä jauhoja on ruotsalaisissa ohjeissa esiintyvä "idealmjöl"?

4

843

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mössääjä

      Vehnäjauhoja oletettavasti. "Ideal" viittaa todennäköisimmin karkeusasteeseen. Olisikohan kyse samasta asiasta, kun suomalaisen vehnäjauhopussin kyljessä sanotaan "leivontakarkeita vehnäjauhoja"?

      • Mössääjä

        Tällaista tietoa löytyi:

        ”Idealmjöl används till såser och paneringar. Mjölet är specialbehandlat så att mjölpartiklarna är större och jämnare och därför löser sig snabbare i vätska. Det gör detta mjöl idealiskt till såsredningar eftersom det inte bildar klumpar.”

        Auttavalla kouluruotsin osaajan kielitaidolla pikakäännettynä:

        Ideal-jauhoja käytetään kastikkeisiin ja panerointiin. Jauho on erikoiskäsiteltyä siten, että jauhohiukkasten koko on suurempi ja tasaisempi, jolloin jauhot liukenevat nopeammin nesteeseen. Tämä tekee jauhoista ihnateellisia kastikkeiden valmistukseen, koska ne eivät paakkuunnu.

        http://www.livsmedelssverige.org/livsmedel/vegetabilier/spannmal/mjol2.htm


    • amatörköksa

      Koska asia on jo selitetty, niin ei siitä sen enempää. Minun kaapissa on aina paketti idelmjöliä. Käytän sitä enemmän muuhun kuin kastikkeisiin. syksyisin varsinkin omanapiirakan murutaikinaan. se minua on ihmetyttänyt, etten Suomesta ole löytänyt vastaavaa tuotetta. Muissa jauhoissa ja suurimoissa kun siellä on suurempi valinnan vara.

    • Idealmjöl on ihanteellinen ruskeaa kastiketta tehdessä, maku sama kuin vehnäjauhoista, mutta ruskistuu PALJON nopeammin. En ole suomesta löytänyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      432
      12897
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      274
      5623
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      261
      4239
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      331
      3509
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      26
      2176
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      20
      1960
    7. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      126
      1882
    8. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      14
      1746
    9. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      86
      1401
    10. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      183
      1129
    Aihe