Lainaaminen eliitin etu!

Suomalaisen siivoojan perseestä revitään kreikkalaisen virkamiesperheen vesan leveä elämä. Siinä logiikka tälle lainasysteemille.
Lainaaminen hyödyttää eliittiä, ei kansaa!
13142
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Niitä rahoja ei mitä suuremmalla todennäköisyydellä tule koskaan takaisin, joten vois lakata puhumasta lainasta. Ai niin joo, pitäähän sitä taas tyhmiä hööpöttää ettei ne kauheesti pillastu.

Äänestä
  • turvata vain oman perseensä syytämällä kansan rahoja edesvastuuttomasti toisen EU-maan eliitille. Kansa kärsii.

    Äänestä

  • siivoojat ry kirjoitti:

    turvata vain oman perseensä syytämällä kansan rahoja edesvastuuttomasti toisen EU-maan eliitille. Kansa kärsii.

    Miten se niiden poliitikkojen persettä turvaa, jos kansa siitä kärsii ja kurjistuu?

    Äänestä

  • siivoojat ry kirjoitti:

    turvata vain oman perseensä syytämällä kansan rahoja edesvastuuttomasti toisen EU-maan eliitille. Kansa kärsii.

    Ehkä niillä on vaan parempi käsitys globaalista taloudesta kuin sinulla.

    Äänestä

  • TtTtTtTtTtTtTtT kirjoitti:

    Miten se niiden poliitikkojen persettä turvaa, jos kansa siitä kärsii ja kurjistuu?

    jaettavaksi kaikille. Eliitti haluaa turvata oman osuutensa, kansasta viis.

    Äänestä

  • TtTtTtTtTtTtTtTtTtT kirjoitti:

    Ehkä niillä on vaan parempi käsitys globaalista taloudesta kuin sinulla.

    käytännön kokemusta kuin yhdelläkään Suomi-poliitikolla.

    Äänestä

kohutusta 'lainapaketista' on jotain 15 miljardia. Mistäköhän vitusta nekin lainaa, kun ovat itse seuraavava jonossa kaatumassa.

Menee rajusti kaikki vituiksi....

Äänestä

Tässä selitys. Kannattaisiko äänestää enemmän vasemmalle.

Äänestä
  • vaan radikaaleinta ryhmittymää eli perussuomalaisia.

    Äänestä

joka tyrkyttää Kreikalle rahaa!

Äänestä
  • on ihan oma Mikki Hiiri raha, Suomalaisilla on taas euro, eli kyseessä on euroalueen ongelma. Ongelma taas johtuu siitä, että Maastrichtin sopimuksella pyyhittiin persettä heti, kun isojen EU-maiden oli vaikea täyttää meille pienille asetettuja vaatimuksia.

    "Inflaatioaste saa olla enintään 1,5 prosenttiyksikköä yli kolmen parhaiten suoriutuneen jäsenmaan inflaatioasteen. Kolme parhaiten suoriutunutta jäsenvaltiota ovat ne, joissa inflaatioaste on ollut pienin. Näistä lasketaan keskiarvo. Jos siis kolmen parhaan maan inflaatioasteet ovat olleet esimerkiksi 1 %, 1,2 % ja 1,5 %, niin näiden keskiarvo on (1 % + 1,2 % + 1,5 %) / 3 = 1,23 %. Euroa käyttöönsä haluavan maan inflaatio ei tässä esimerkkitapauksessa siis saa olla enempää kuin 1,23 % + 1,5 % = 2,73 %.

    Julkisen talouden kehitys
    Ennakoitu tai toteutunut julkistalouden alijäämä ei saa ylittää 3 % bruttokansantuotteesta, ja julkinen velka on enintään 60 % bruttokansantuotteesta"

    Äänestä

Suomessa on 300.000 työtöntä, ja valtiolla riittää jakaa rahaa ulkomaisille rötösherra valtioille, jotka omilla toimillaan ovat kansaakuntansa hätätilaan saattaneet. Rötösherrat, jotka ovat pimittäneet kaiken ahdinkotietouden/vääryytensä toisilta EU-valtioiden päättäjiltä.

Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini ehdottikin ihan järkevästi, että Kreikka on erotettava EU:n jäsenyydestä suurten töppäilyjensä/salailujensa tähden.

Vaalit lähestyvät kovaa vauhtia. Jokohan suomalainen äänestäjä heräisi ruususen unestaan ja jatkuvasta sopulina elämisestään suhteessa entisiin ehdokkaisiinsa, joita tuon tuostakin uudestaan äänestää, olkoonkin että taas kerran tuli todetuksi uudelleen ryvettyminen.

Jk. Rötösherrat kiikkiin niin kotimaassa kuin ulkomaillakin.

Äänestä

Hoh hoijaa... Perehdy nyt hyvä ihminen ensin vähän vaikka kansantalouden alkeisiin, niin sitten voisi kunnolla keskustella. Sitäkö on nyt vähän luettu Iltasanomia tai Iltalehteä, vaiko? Joo: itsekin luin ja just siellä höpötettiin melkein tuonsuuntaisia, että mukamas suurinpiirtein melkein yks yhteen olisi Suomeen työntekijöiden maksamat verotuotot ja siitä mukamas kreikkalaisten virkamiesten "jälkikasvulle" menevät pulitukset....Höpö höpö puhetta, se ainakin. Arvaa, että ottaako kaaliin, kun kansalle syötetään POPULISTISTA PASKAA! Älä nyt ihan kaikkea usko, mitä sä lehdistä luet, jooko?

En sano ettet olisi oikeassa, mikäli viittaat siihen, että Suomen laina Kreikalle olisi ehkä liian suuri, koska jos ja mikäli(?) ajattelet siten, olen ehkä kanssasi samaa mieltä. Suomella on nyt itsellänsäkin vaikeuksia. Oletko kuitenkaan ajatellut, että lainasopimus velvoittaa Kreikkaa? Kreikka joutuu tekemään laajoja leikkauksia palkkoihin ja olemassaoleviin eläke-etuuksiin, jne.jne. Ja jos ei olisi lainattu, viittitkö edes pari minuuttia miettiä, että mitkä seuraukset olisivat euron arvoon ja yleiseen työllisyystilanteeseen (myös Suomessa)? Tässä kun nyt ollaan sellaisessa yhteisvaluuttasysteemissä ja jos jossakin on iso heikko lenkki, tarkoittaa se sitä, että automaattisesti vaikutukset ulottuvat kaikkiin.

Mun mielestäni vois kysyä pikemminkin sitä, että ketkä valopäät Kreikan päästivät osaksi yhteisvaluuttaa, ketkä viimekädessä siitä päättivät? Siinä olisi yksi kysymys...

Ja logiikan alkeista sen verran, että jos sua kiinnostaa molottaa kreikkalaisten virkamiesten jälkeläisten "elämisen leveydestä", niin ota ensin edes selvää, että 1.) _kuinka paljon_(?) siellä Kreikassa niitä virkamiehiksi kutsuttuja on, joiden jälkikasvulle on sukulaisten eläke-etuuksien hyödyntämistä lakisääteisesti mahdollistettu: jos mä nyt oikein tän päivän iltapäivämöhlästä luin, niin käsittääkseni kyse oli _kuolleiden_ jälkikasvun etuuksista ja _lisäksi_ sellaisiakin etuuksia säätelevät LAIT ja lisäksi 2.) mieti ihan vaikka huviksesi vaikkapa sitäkin, että kuinka paljon sinä esimerkiksi itse tuot valtion kassaan verotuottoja ja että mitä tekemistä sillä asialla on toisen kansantalouden kanssa!

Kiitoksia jos esimerkiksi tuon edellä mainitsemani teet, on kanssasi sen jälkeen ilo keskustella väitteistäsi! Saattaisin jopa syttyä keskustelemaan siinä vaiheessa!:) On melko ilmiselvää, että jotenkinhan sä(kin) provoat ( epämiellyttävä on ainakin tuon nimimerkkisi, HYI MITÄ ASENTEELLISUUTTA!!!!), mutta toivon, että teit ton sitten kanssa tietopohjalta, etkä ainoastaan perspohjasta kuvitelmien kautta.

Ps. Toivottavasti Ratikkakuski ja scale ja mitä noita muita outoja on, ei taas(!!) tule ahdistelemaan mua puhuttelemalla mua joksin Eewariksi, jollaista nimimerkkiä en ikinä ole käyttänyt, jollaista en tunne ja jollaiseksi puhutelluksi tuleminen saa mut tuntemaan, kuin keskustelisin pelkästään hullujen, tyhmien tai häiriköiden kanssa: se kyseinen ahdistelu oksettaa mua ja etenkin siksi, kun kyseiset minua ahdistelleet typerykset eivät asiallisesta sanomisesta ole ymmärtäneet lopettaa KESKUSTELUPALSTAKIUSAAMISTAAN MINUA KOHTAAN! En omaa nimimerkkiä tällä foorumilla, en ole KOSKAAN OMANNUT, en ole palstahenkilö ja en kaipaa ylituttavallista tai ahdistelevaa käytöstä tuntemattomilta, mikä tiedoksi taas jo etukäteen kaikille Miehen Logiikka- palstan ahdistelijoille!!!! Saisinko tänään kirjoittaa edes kolme tai neljä viestiä, ennnen kuin täyshullut tai typerät provokaattorit hyökkäävät kimppuuni, saisinko mitenkään?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


siivoojat ry kirjoitti:

Suomalaisen siivoojan perseestä revitään kreikkalaisen virkamiesperheen vesan leveä elämä. Siinä logiikka tälle lainasysteemille.
Lainaaminen hyödyttää eliittiä, ei kansaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu