Revontulista

Jotkut väittävät, että revontulet pitäisivät ääntä. Itse asun Lapissa ja olen tuhannet kerrat seuraillut niitä. Jopa tuulettomassa avotunturissa, missä eivät puut humise, enkä ole koskaan kuullut minkäänlaista ääntä.
Onko koskaan millään laitteella mittailtu niiden mahdollisesti tuottamaan ääntä ja millaista se olisi ?
9557
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Luepa tuo:

http://www.acoustics.hut.fi/projects/aurora/

Jos korrelaatiota revontulen ja ympäristön äänien kanssa on, se on hyvin heikko, l. tätä pitäisi tutkia enemmän. Ääni-ilmiö revontulien yhteydessä vaikuttaa niin harvinaiselta, että tuota voi olla hankala todentaa mitenkään.

Äänestä
  • Kiitos vinkistä. Siis lyhyesti ,korkeintaan joitakin infraäänia saattaisi maahan tulla, mutta niitä ei voi ihmiskorvalla kuulla.
    Nimittäin hyvin moni tuttu on pää punaisena vakuuttanut kuulleensa revontulien loimutessa ,selvästi esim. hulmahtavaa ääntä. Eli se on ollut niin voimakasta paneutumista ihailuun, että on ollut "pakko kuulla" äänenä.

    Äänestä

  • paartni kirjoitti:

    Kiitos vinkistä. Siis lyhyesti ,korkeintaan joitakin infraäänia saattaisi maahan tulla, mutta niitä ei voi ihmiskorvalla kuulla.
    Nimittäin hyvin moni tuttu on pää punaisena vakuuttanut kuulleensa revontulien loimutessa ,selvästi esim. hulmahtavaa ääntä. Eli se on ollut niin voimakasta paneutumista ihailuun, että on ollut "pakko kuulla" äänenä.

    Nämä äänet ovat toki selitettävissä ihan pään sisäisillä, mutta jotta ei kansanuskomuksille ihan kokonaan pyllistettäisi, niin tätä pitäisi tutkia lisää. Esimerkiksi, kuuleekohan sokea tai side silmillä oleva henkilö revontulia? ; )

    Pitäisi ottaa huomioon toki sekin, että jos suhteellisen matalalla horisontin yläpuolella olevan revontulen kuulee, pitäisi suoraan sen alapuolella olla sellainen meteli, että kattopellit tärisisivät ja porot synnyttäisivät kesken.

    Äänestä

Kymmenisen vuotta sitten tuli ihan pääuutislähetyksessä, että Kevolla(?) olisi kyetty nauhoittamaan revontulten ääniä. Jäi mieleeni, kun silloin työskentelin muutaman akustiikan ja signaalinkäsittelyn asiantuntija kanssa eräässä projektissa ja asiaa vatvottiin pitkään. Selitys lienee sähköinen häiriö äänityslaitteessa. Revontulet syntyvät niin ohuessa ilmakehässä, ettei akustine signaali kai millään voi välittyä maahan.

Äänestä
  • Ihmisen aivot ja muukin hermosto toimivat tiettävästi sähköllä ja äänihavainnot tulevat aivojen kautta. Revontulissa esiintyy sähköisesti varautuneita hiukkasia jotka liikkuvat maapallon magneettikentässä. Olisiko ajateltavissa että revontuliin liittyvät sähköiset ilmiöt aiheuttaisivat aivoissa samantapaisia reaktioita kuin äänen kuuleminen?

    Äänestä

  • toimimme sähköllä kirjoitti:

    Ihmisen aivot ja muukin hermosto toimivat tiettävästi sähköllä ja äänihavainnot tulevat aivojen kautta. Revontulissa esiintyy sähköisesti varautuneita hiukkasia jotka liikkuvat maapallon magneettikentässä. Olisiko ajateltavissa että revontuliin liittyvät sähköiset ilmiöt aiheuttaisivat aivoissa samantapaisia reaktioita kuin äänen kuuleminen?

    Hermostossa signaali siirtyy sähkökemiallisena. Hermoimpulssi lähtee kun solun aktiopotentiaali ylittyy.
    Jos normaali ulkoinen sähkö- tai magneettikenttä saisi ohjatuksi hermosoluja, olisi ihmisen elämä nyky-ympäristössä mahdotonta. Paljon vahvemmat sähköiset ja magneettiset kentät vaikuttavat ihmiseen jatkuvasti kuin mitä revontulista tulee.
    En ole satavarma, mutta eo perusteella pidän selitystä hyvin kaukaa haettuna.

    Äänestä

ollut aistivinani revonlieskoista (talvipakkasella) korkeataajuista "sähköistä ööö..., kipinöintiä tai shuminaa". Olin toki silloin runsaasti nuorempi, pakkaset ja revonlieskatkin olivat silloin vihreempiä. Siis oikeesti, mielestäni ne piti ääntä.

"Yksi mahdollisuus on, että sähkömagneettiset aallot muuttuvat ääniaalloiksi esineissä, jotka sijaitsevat katsojaa lähellä. Tällaisia esineitä voisivat olla esimerkiksi kuuntelijan hiukset tai vaatteet, tai jopa jotkut kuuloelinten osat. Viimeaikainen suomalainen tutkimus viittaa siihen, että ääniä todella kuuluu ja niiden alkuperää selvitellään..." Wikipedia.

Äänestä

Tiede lehden numerossa 1/2011 asiasta artikkeli! On jotain ääniä saatu tallennettua. Itse kakarana Inarin Lapissa asuneena muistan äänet, lisäksi mummoni varoitti viheltämästä revontulille tai ne tulee ja vie!!!?

Äänestä
  • Asiasta oli uutisissa reilu kymmenen vuotta sitten. Väittivät kai Kevolla mitanneensa ääniä. Pitäisin todennäköisempänä tallennuslaitteeseen indusoitunutta sähköistä häiriötä. Revontulien syntykorkeudella ilma on niin ohutta, ettei akustinen sinkku voi edetä kymmeniä kilsoja maan pinnalle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


paartni kirjoitti:

Jotkut väittävät, että revontulet pitäisivät ääntä. Itse asun Lapissa ja olen tuhannet kerrat seuraillut niitä. Jopa tuulettomassa avotunturissa, missä eivät puut humise, enkä ole koskaan kuullut minkäänlaista ääntä.
Onko koskaan millään laitteella mittailtu niiden mahdollisesti tuottamaan ääntä ja millaista se olisi ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu