Niska

kipeytyy

Oma uintitekniikkani on pahasti hakusessa, koska metrejä kertyy epätoivoisella räpiköimisellä pisimmillään vain 300m, vaikka kuntoni on muuten hyvä. Ongelma on, että jalat "valuvat pohjaan" ja niska taittuu ja kipeytyy, jolloin hengitys muuttuu lähes mahdottomaksi. Ja kaikki tämä ihan tavallisessa "sammakkouinnissa". Mikä avuksi?
Tekniikkaa olen yrittänyt "ammattilaiselta" kysyä, mutta vastaukseksi olen saanut vain epämääräisen: pää veden alle ja vatsa sisään.

6

465

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -

      No joo, kuulostaahan tuo kieltämättä aika hakusessa olevan.
      Mutta niin se oli itselläkin reilu vuosi sitten. Mummot meni rintauinnilla ohi vaikka eivät juuri käsiään ja jalkojaan liikutellut.
      Tutkiskele netistä oikeaa tekniikka ja uidessa hallissa katso miten uimarit nopeitten uimareiden radalla uivat. (heillä kun se yleensä menee sinne oikeaan suuntaan se tekniikka).
      Uimalasit ovat ehdottomat ja pää on vietävä pinnan alle liukuvaiheessa, muuten ei tule mitään.

      http://uimarit.fi/index.php?option=com_content&task=view&id=28&Itemid=34

    • zxzx..

      Kasvot täytyy painaa veteen ja vetää vatsaa sisäänpäin uloshengityksessä. Keuhkot täytyy tyhjentää, että uutta ilmaa mahtuu sisään. Sisäänhengityksessä ei pidä vetää ilmaa sisään turhan paljon. Ilmaa tulee itsestään sisään, kun vapauttaa pallean.

      • Juhana S.

        Mene ihmeessä uimatekniikkakurssille niin opit uimaan hetkessä! Itse tein niin ja johan alkoi aktiivinen uimaharrastus, ja edelleen jatkuu usean vuoden jälkeen!


    • Liian kauan uinut.

      Hei.
      Joku tuossa jo kirjoitti että tekniikka kurssi on hyvä käydä. olen samoilla linjoilla.
      uinti tekniikkaa on hankala oppia ilman että joku katsoo tekniikkaa sivusta ja viellä tietää mitä kannattaa tehdä.
      Yksityis tunti on tietysti kaikista paras vaihto ehto jos valuuttaa löytyy. Siinä on viellä se hyvä puoli, että oppiminen on todennäköisesti nopeampaa kun keskitytään pelkästään yhteen hekilöön.
      Itse olen muutaman kerran opettanut ja oppilas on ollut hekilö jolla 25m oli jo raskas matka.
      3 kerran jälkeen jaksoi uida yhtä soittoa 200m rintauintia ilman voltti käännöstä.
      Tietysti kaikki riippuu opettajasta ja millaisen taustan omaa.
      Rinta uinti on teksinseti viakea jos haluaa liikkua vauhikkaamin vedessä. Mutta perus hyvän tekniikan kyllä oppii.

      - opettele kellumaan selällään pinnassa niin että jalat on myös pinnassa. Sitten kun se onnistuu niin sama mahallaan. (kädet kun mitää pään yläpuolella niin se helpottaa jos jalat meinaa vajota. voi tehdä pientä potku liikettä jos ei jalat meinaa pysyä pinnassa.)
      - Kannatta myös yrittää olla mahdollisimman rentona vedessä. Ei saa jännittää lihaksia turhaan. (kokeile niin että kun olet pinnassa pakallaan keuhkot täynnä, jännitä lihakset ja kun olet vajonnut vähän aikaan niin rentouta ihan rennoksi. Tällä tavalla huomaa miten rentona oleminen vedessä auttaa kellumaan ja lopulta muos uintia.)
      Kehon hallinta on todella isossa osassa uintia. Sitä ei opi kuin haroittelemalla.

      - youtube:ssa on monta hyvää tekniiklla pätkää mitkä kertoo aika hyvin mitä pitää tehdä. Mistä kannatta lähteä jos itse opettelee.

      Toivottavasti selvitti edes jotain.

      • polskija

        uimalasien käyttö on hyvin suositeltavaa tekniikkaa parannettaessa, niinkuin edellä onkin mainittu. Kannattaa tosiaan mennä uintitekniikkakouluun nii jo rupee uinti kulkeen!
        Uidessa kannattaa pitää mielessä mielikuva kireistä farkuista jotka olisit pukenut päälle, näin saat jännitettyä vatsalihaksiasi jolloin kehonhallinta paranee ja uinti helpottuu.

        (ps. "Liian kauan uinut" : rintauinnissa ei tehdä yleensäkkään volttikäännöstä, vain kroolissa (vapaauinnissa) ja selkäuinnissa. Rintauinnissa kosketetaan molemmilla käsillä päätyyn, käännytään ja ponkaistaan seinästä, ei volttia.)


    • vetehiset <3

      Kun tuot kädet lähelle rintakehää (ja hengität), lantion kuuluu pudota melko alas. Vastaavasti viedessäsi käsiä eteen, pitäisi lantio nostaa pintaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      67
      4557
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3505
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      37
      3228
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2648
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      47
      2563
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2139
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      22
      2014
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      198
      1931
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      396
      1554
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1428
    Aihe