mitä eroa taittumisella ja heijastumisella
mitä eroa taittumisella ja heijastumisella
18
5597
Vastaukset
- Yellow rose
määritä kuin vuorovaikutuksen laatua.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Heijastuminen - äjhäouig
Heijastuminen on sitä, että sähkömagneettinen aalto heijastuu rajapinnasta takaisin. Tällöin Snellin lain mukaan tulokulma on yhtä kuin lähtökulma.
Taittuminen taas aiheutuu väliaineen taitekertoimen muutoksesta. Kun työnnät airon veteen, se näyttää taittunneen pienelle kulmalle pinnan kohdalla. Radioaalloilla ilman taitekertoimen muutos ylöspäin mentäessä taivuttaa aaltoa alaspäin ja mahdollistaa n. 15 % optista horisonttia pidemmät yhteydet. - Selvä PYY
Heijastumisessa valo HEIJASTUU ja taittumisessa valo TAITTUU... siinä se ero. :D
- sekundaa
Taittuminen on pieleen mennyttä heijastumista.
Eli heijastuminen män vit**ksi. - Anonyymi
mitä eroa on heijastumisella ja taittumisella?
- Anonyymi
Heijastumisessa on enemmän kirjaimia kuin taittumisessa.
- Anonyymi
Heijastumisessa valo ei pääse kelkemaan kahden aineen rajapinnan läpi vaan heijastuu takaisin, eli valo kulkee koko ajan samassa väliaineessa. Taittumisessa valo taas pääsee tunkeutumaan rajapinnan läpi toiseen aineeseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Heijastumisessa valo ei pääse kelkemaan kahden aineen rajapinnan läpi vaan heijastuu takaisin, eli valo kulkee koko ajan samassa väliaineessa. Taittumisessa valo taas pääsee tunkeutumaan rajapinnan läpi toiseen aineeseen.
kiitos, tästä oli apua kotiläksyissä!:)
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kiitos, tästä oli apua kotiläksyissä!:)
On osaaminen mennyt ohueksi, kun ei osata itse edes kuukkeloida!
- Anonyymi
Monien aineiden rajapinnassa tapahtuu sekä taittumista että heijastumista.
- Anonyymi
Jos asian haluaa ihan pohjimmiltaan ymmärtää, pitää perehtyä kvanttielektrodynamiikkaan.
https://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_electrodynamics"QED" -kirjassaan Richard Feynman hauskasti piti luentoyleisönsä valppaana heti alkuun mollaamalla sitä vanhaa harhakäsitystä, että valo muka taittuisi väliaineessa. ; )
- Anonyymi
kollimaattori kirjoitti:
"QED" -kirjassaan Richard Feynman hauskasti piti luentoyleisönsä valppaana heti alkuun mollaamalla sitä vanhaa harhakäsitystä, että valo muka taittuisi väliaineessa. ; )
Fysiikassahan ei mikään tapahdu äärettömän nopeasti (paitsi ehdää kvanttifysiikassa?).
Taittuuko valo äärettömän nopeasti vai taipuuko se. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Fysiikassahan ei mikään tapahdu äärettömän nopeasti (paitsi ehdää kvanttifysiikassa?).
Taittuuko valo äärettömän nopeasti vai taipuuko se.Taittuminen on itse asiassa taipumista. Terävästä rajapinnasta se tapahtuu kerralla, mutta esimerkiksi ilman taitekertoimen hidas muutos aiheuttaa hitaan taittumien.
Valo kulkee valon nopeudella ja juuri nopeuden muutos taitekertoimen muuttuessa saa taittumisen aikaan.
- Anonyymi
Kolme videota valon nopeudesta välliaineessa, taittumisesta ja heijastumisesta.
Heijastumisestakin on mielenkiintoinen selitys värähtelevien elektronien aiheuttamana "uudelleen emittoimisena". Taittumisesta esitetään muutama vääräksi väitetty selitystapa oikeaksi väitetyn lisäksi. Valon nopeuden muutoksestakin on mielenkiintoinen selitystapa ettei valon nopeus oikeastaan muutukaan(?) vaan kyseessä on inteferenssi(?).
Miksi valon nopeus muuttuu (vai muuttuuko)
https://www.youtube.com/watch?v=CUjt36SD3h8
Taittuminen
https://www.youtube.com/watch?v=NLmpNM0sgYk
Heijastuminen
https://www.youtube.com/watch?v=wiPHp-V30lc - Anonyymi
Mitä eroa on valon heijastumisella ja taittumisella anna kummastakin tilanteissa yksi esimerkki
- Anonyymi
Ratkaise itse kotitehtäväsi. Oppikirjan tai kurssiin liittyvän muun opetusmateriaalin lukemalla osaat tuohon vastata.
- Anonyymi
Hyvä esimerkki valon taittumisesta on ns. astronauttisen hämärän aika eli se aika esim. illalla jolloin aurinko on jo painunut horisontin alapuolella mutta maahan päätyy vielä auringonvaloa. Se valo on ilmakehän taittamaa valoa.
Meillä pohjolassa hämärä kestää paljon pitempään kuin lähellä päiväntasaajaa jossa pimeys tulee pohjoisen hämärään tottuneelle melko vikkelästi auringon painuessa horisonttiin
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703149
- 622505
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562136Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942045- 551952
- 421594
- 401560
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141263EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391168- 61083