Kanannahkaa ja kaalipusseja........
Aij jai aij jai !!
3
510
Vastaukset
- Vanha kokki
On erinomaisen ravinnerikasta ja maukasta. On aivan asiallista käyttää sitä mm. einespihvien raaka-aineena.
Miettikääpä sitä määrää kanan nahkaa joka muuten heitettäisiin kaatopaikalle, esimerkiksi kun myydään rintaleikkeitä nahattomina! Tai noita suuresti rakastettuja suikalebroilereita.
On aivan oikein että se hyödynnetään syötäväksi. Maistakaapa rapeaksi grillattua broilerin nahkaa, siinä sitä on makua.
Saattaisi olla hyödyllistä kuljettaa jokainen suomen kansalainen einestehtaan koko prosessin läpi, niin olisi sekin selvillä mitä syömme. Onhan päivänselvää, että nuo tehtaat eivät käytä mitään raaka-ainetta joka uhkaisi terveyttämme normaalikäytössä. Ei sellaiseen ole yksinkertaisesti varaa yhdelläkään tuottajalla.
Tarkka ja pakollinen tuoteseloste saattaakin olla joskus pelkästään pahasta herkemmille.- Haista eines....
vanha kokki, sanoisinko entinen. Ilmeisesti nykyään einestehtaan trukkikuski.....sahalahleltakosä.
- Vanha kokki
Haista eines.... kirjoitti:
vanha kokki, sanoisinko entinen. Ilmeisesti nykyään einestehtaan trukkikuski.....sahalahleltakosä.
Kun valtaosa kansasta syö juuri noita valmisruokia hyvällä halulla, useat vedoten kiireeseen! Makkaroista suomen suosituin on HK:n sininen, joka on lähes puhdasta jauhoa, ainakaan sitä jauhoa säästämättä muovikuoreen puristettuna!
Lihatiskeistä häviävät perheenemäntien kauppakasseihin juuri nuo suikaloidut ja niljakkaalla liemellä maustetut kanankoivet.
Valmiit tehdaslihapullat ja pihvit ovat kuulemma lastenkin suussa parempia kuin oman äidin tekemät.
Tämä on nimittäin faktaa.
Enpä mielestäni maininnut itse syöväni noita, totta puhuakseni en ole edes maistanut mainituista kuin HK:n sinistä, mutta siitäkin on varmasti yli 10 vuotta.
Noita limassa uiskentelevia koipia olen toki ostanut, mutta huolellisesti aina pessyt sen moskan pois niistä ennen valmistusta. Valmiiksi suikaloitua en ole eläissäni ostanut, minulla on itselläni erinomaisen teräviä veitsiä tarkoitukseen!
Halusin vain kiinnittää huomiota tuohon seikkaan, että kiljutaan kurkku suorana minkälaista ala-arvoista soopaa meille syötetään ja kuitenkin sitä sitten ostetaan vaikka vieressä olisi tarjolla puhtaat raaka-aineet tehdä se itse!
Näkemällä pientä vaivaa, voi yksinkertaisen aterian tehdä nopeastikin ilman ainuttakaan puolivalmistetta.
Silloin tietää mitä suuhunsa laittaa, vai mitä?
Saarioinen on jo pilannut äitien maineen ruoanlaittajina!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1852583Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki382453Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from582139- 1082093
Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276702044Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen402030Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la641401- 1251205
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei241117- 55978