Kanannahkaa ja kaalipusseja........
Aij jai aij jai !!
3
518
Vastaukset
- Vanha kokki
On erinomaisen ravinnerikasta ja maukasta. On aivan asiallista käyttää sitä mm. einespihvien raaka-aineena.
Miettikääpä sitä määrää kanan nahkaa joka muuten heitettäisiin kaatopaikalle, esimerkiksi kun myydään rintaleikkeitä nahattomina! Tai noita suuresti rakastettuja suikalebroilereita.
On aivan oikein että se hyödynnetään syötäväksi. Maistakaapa rapeaksi grillattua broilerin nahkaa, siinä sitä on makua.
Saattaisi olla hyödyllistä kuljettaa jokainen suomen kansalainen einestehtaan koko prosessin läpi, niin olisi sekin selvillä mitä syömme. Onhan päivänselvää, että nuo tehtaat eivät käytä mitään raaka-ainetta joka uhkaisi terveyttämme normaalikäytössä. Ei sellaiseen ole yksinkertaisesti varaa yhdelläkään tuottajalla.
Tarkka ja pakollinen tuoteseloste saattaakin olla joskus pelkästään pahasta herkemmille.- Haista eines....
vanha kokki, sanoisinko entinen. Ilmeisesti nykyään einestehtaan trukkikuski.....sahalahleltakosä.
- Vanha kokki
Haista eines.... kirjoitti:
vanha kokki, sanoisinko entinen. Ilmeisesti nykyään einestehtaan trukkikuski.....sahalahleltakosä.
Kun valtaosa kansasta syö juuri noita valmisruokia hyvällä halulla, useat vedoten kiireeseen! Makkaroista suomen suosituin on HK:n sininen, joka on lähes puhdasta jauhoa, ainakaan sitä jauhoa säästämättä muovikuoreen puristettuna!
Lihatiskeistä häviävät perheenemäntien kauppakasseihin juuri nuo suikaloidut ja niljakkaalla liemellä maustetut kanankoivet.
Valmiit tehdaslihapullat ja pihvit ovat kuulemma lastenkin suussa parempia kuin oman äidin tekemät.
Tämä on nimittäin faktaa.
Enpä mielestäni maininnut itse syöväni noita, totta puhuakseni en ole edes maistanut mainituista kuin HK:n sinistä, mutta siitäkin on varmasti yli 10 vuotta.
Noita limassa uiskentelevia koipia olen toki ostanut, mutta huolellisesti aina pessyt sen moskan pois niistä ennen valmistusta. Valmiiksi suikaloitua en ole eläissäni ostanut, minulla on itselläni erinomaisen teräviä veitsiä tarkoitukseen!
Halusin vain kiinnittää huomiota tuohon seikkaan, että kiljutaan kurkku suorana minkälaista ala-arvoista soopaa meille syötetään ja kuitenkin sitä sitten ostetaan vaikka vieressä olisi tarjolla puhtaat raaka-aineet tehdä se itse!
Näkemällä pientä vaivaa, voi yksinkertaisen aterian tehdä nopeastikin ilman ainuttakaan puolivalmistetta.
Silloin tietää mitä suuhunsa laittaa, vai mitä?
Saarioinen on jo pilannut äitien maineen ruoanlaittajina!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1196206Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto625141SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun684273SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt1023864Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost123621Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1203178SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522546Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352499Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat672242Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku01750