Kanannahkaa ja kaalipusseja........
Aij jai aij jai !!
3
493
Vastaukset
- Vanha kokki
On erinomaisen ravinnerikasta ja maukasta. On aivan asiallista käyttää sitä mm. einespihvien raaka-aineena.
Miettikääpä sitä määrää kanan nahkaa joka muuten heitettäisiin kaatopaikalle, esimerkiksi kun myydään rintaleikkeitä nahattomina! Tai noita suuresti rakastettuja suikalebroilereita.
On aivan oikein että se hyödynnetään syötäväksi. Maistakaapa rapeaksi grillattua broilerin nahkaa, siinä sitä on makua.
Saattaisi olla hyödyllistä kuljettaa jokainen suomen kansalainen einestehtaan koko prosessin läpi, niin olisi sekin selvillä mitä syömme. Onhan päivänselvää, että nuo tehtaat eivät käytä mitään raaka-ainetta joka uhkaisi terveyttämme normaalikäytössä. Ei sellaiseen ole yksinkertaisesti varaa yhdelläkään tuottajalla.
Tarkka ja pakollinen tuoteseloste saattaakin olla joskus pelkästään pahasta herkemmille.- Haista eines....
vanha kokki, sanoisinko entinen. Ilmeisesti nykyään einestehtaan trukkikuski.....sahalahleltakosä.
- Vanha kokki
Haista eines.... kirjoitti:
vanha kokki, sanoisinko entinen. Ilmeisesti nykyään einestehtaan trukkikuski.....sahalahleltakosä.
Kun valtaosa kansasta syö juuri noita valmisruokia hyvällä halulla, useat vedoten kiireeseen! Makkaroista suomen suosituin on HK:n sininen, joka on lähes puhdasta jauhoa, ainakaan sitä jauhoa säästämättä muovikuoreen puristettuna!
Lihatiskeistä häviävät perheenemäntien kauppakasseihin juuri nuo suikaloidut ja niljakkaalla liemellä maustetut kanankoivet.
Valmiit tehdaslihapullat ja pihvit ovat kuulemma lastenkin suussa parempia kuin oman äidin tekemät.
Tämä on nimittäin faktaa.
Enpä mielestäni maininnut itse syöväni noita, totta puhuakseni en ole edes maistanut mainituista kuin HK:n sinistä, mutta siitäkin on varmasti yli 10 vuotta.
Noita limassa uiskentelevia koipia olen toki ostanut, mutta huolellisesti aina pessyt sen moskan pois niistä ennen valmistusta. Valmiiksi suikaloitua en ole eläissäni ostanut, minulla on itselläni erinomaisen teräviä veitsiä tarkoitukseen!
Halusin vain kiinnittää huomiota tuohon seikkaan, että kiljutaan kurkku suorana minkälaista ala-arvoista soopaa meille syötetään ja kuitenkin sitä sitten ostetaan vaikka vieressä olisi tarjolla puhtaat raaka-aineet tehdä se itse!
Näkemällä pientä vaivaa, voi yksinkertaisen aterian tehdä nopeastikin ilman ainuttakaan puolivalmistetta.
Silloin tietää mitä suuhunsa laittaa, vai mitä?
Saarioinen on jo pilannut äitien maineen ruoanlaittajina!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k512304Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖271274Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut861068Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt55992Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me145939Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11924- 68893
Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10823vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22813Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu50786