laihtuminen

paastolle vaan..

olen aloittamassa kahden viikon mehupaastoa. Voisinkohan saada 10 kiloa painoa pois ? Aijon joka päivä harrastaa tunnin kevyttä liikuntaa.
Onko kellään tietoa paljon rinta varustus pienenee tai pieneneekö ? Minulla ois vara vähän lähtäkkin.

Eikö minun pitäis sitte parin viikon paaston jälkeen juoda vain mehua ja vellejä pari viikkoa ?

Kertokaa kokemuksianne :)

4

805

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hgjhgj

      Kuulostaa kyllä aika epäterveelliseltä idealta. :D 10 kiloa on enemmänkin 2 kk homma. Ongelma tuollaisissa ideoissa on se että miten jaksat nälässä lähteä sinne liikkumaan ja miten nälän tullenkin jaksat olla sortumatta johonkin ruokaan. Nykyaikana houkutuksiakin kun on joka kulmassa. Ja kroppasi tulee taistelemaan tuota nälkäkuuriasi vastaan aiheuttaen sinulle heikotusta, palelua yms... Se on vaan eloonjäämisvietti. :)

      Rintavarustus on rasvaa ja kyllä, rinnat voivat pienentyä. Mutta iho saattaa jäädä roikkumaan rintojen kohdalta ankaralla kuurilla. Erityisesti nopeissa kuureissa iho helpommin alkaa roikkua. Siksi suosittelisinkin proteiinipitoista dieettiä ja liikuntaa ja hitaampaa pudotusta.

      Juuh, kannattaa kuurin jälkeen palata hitaasti normaaliruokaan. Tosin monesti useat kilot tulevat takaisin paastoamisen jälkeen, koska yleensä on milteipä mahdotonta polttaa kahdessa viikossa 10 kiloa pelkkää rasvaa. Se on vain fysiologisesti mahdotonta. Eikä terveydenkään kannalta ole järkevää rääkätä elimistöä ihan piippuun.

      Vähäproteiiniset dieetit ovat monesti huono idea. Kuurit, jotka eivät sisällä juuri lainkaan proteiinia saavat elimistön kuluttamaan omia proteiinivarastojaan, jolloin kehon suhteellinen rasvaprosentti nousee.

    • sisisi

      Kyllä varmaa on kahden viikon kuurilla mahdollisuus saada ton verran pois. Itse olen nyt viidettä päivää paastolla ja paino on tippunut jo yli 5 kiloa. Tarkoitus on jatkaa vielä kymmenisen päivää, tai niin pitkään että paino on muutaman kilon tavoitteen alle. Itse olen valmistautunut treenaamalla salilla vähän kovemmin noin puolen vuoden ajan niin, että kehonkoostumusmittauksen mukaan lihasmassani on reilusti yli normaalin. Eli vaikka myös lihasta lähtisiki, sitä pitäisi vielä jäädä jäljellekin ihan mukavasti. Kyllähän se voi olla että nahka jää aluksi roikkumaan, mutta kyllä se siitä kuroutuu ajanoloon. Eikä se minua ainakaan haittaa vaikka se aluksi roikkuisikin.

      Itsekin olen harrastanut joka päivä liikuntaa, ihan hyvin on jaksanut. Ja uskomatonta, mutta kertaakaan ei ole ollut sillä lailla nälkä etteikö se olisi parilla vesilasillisella mennyt ohi!

      Rintojen pieneneminen riippuu ihan siitä kuinka paljon sinulla on rinnoissa rasvaa ja kuinka paljon rauhasta.

      Itse ajattelin aloittaa hedelmillä paaston jälkeen ja siitä vähitellen mukautella Jutan ohjeita itselle sopivaksi.

      Tsemppiä vaan!

      • lölöl

        tuo tsemppaa taas paastoilemaan :)! Ja onnea, tuo on jo hieno suoritus! Mietin tässä, että pitäisikö vetää pari viikkoa pelkkiä hedelmiä ym ?


      • sara___
        lölöl kirjoitti:

        tuo tsemppaa taas paastoilemaan :)! Ja onnea, tuo on jo hieno suoritus! Mietin tässä, että pitäisikö vetää pari viikkoa pelkkiä hedelmiä ym ?

        Se on nestettä ihmiset joka poistuu elimistöstä ensimmäisinä päivinä ja tällöin tulee muka tunne että on laihtunut nopeasti. Monesti tuo on silmänlumetta noin nopea laihtuminen. 1 painokilo vaatii 7000 kcal viikkokalorivajauksen. Jos keskivertonaisen energiankulututus per päivä on 2000 niin miten ihmeessä muka voisi kymmenen kiloa saada pysyvästi kahdessa viikossa pois ellei ole sitten ihan tuhottomasti ylipainoa jolloin paino tippuu nopeammin.

        Itse ahkerana salitreenaajana välttelen paastoja viimeiseen asti. Lihaksien tuleminen on kovan työn takana joten en lähtisi niitä paastoilla kuihduttamaan. Yhdessä vaiheessa kun minulla ei ollut tietoa ravinnosta ja treenauksesta teininä kokeilin kaikenmaailman ihmepaastoja. Lopputuloksena jojoilin monta vuotta painoni kanssa ja useat paastokokeilut johtivat ahmimiseen ja ikäviin sortumisen kokemuksiin. Harmi kun kouluissa ei kerrota teinitytöille miten laihtua terveellisesti vaan monet yrittävät kaikenmaailman syömättömyyskuureja. Olisinpa itsekin unohtanut moiset. Kauneimman kropan saa kun elää tasapainossa ravinnon ja liikunnan kanssa eikä rääkkää kokoajan itseään kitukuureilla.

        Monesti paastolaihduttajilla on joku ihannekuva päässään jonkun julkkiksen yleensä treenatusta vartalosta. Hyvän kropan saa vain riittävällä proteiininsyönnillä ja monipuolisella liikunnalla. Paastotessa ihminen ei saa sellaista timmiä treenattua kroppaa vaikka liikkuisikin. Suositeltavaa on ensinnäkin lihaskadon vuoksi unohtaa ainakin ankara korkeasykkeinen kestävyysliikunta. Monesti tulos ankarista paastoista on ns. laihaläski. Ja monesti ankarat kuurit ovat ulkonäölle vihollisia, hiuksia alkaa tippua,iho hilseillä ja kuivua. ankara laihduttaminen alkaa iän tullessa myös vanhentaa kasvoja nopeampaa.

        Painonlasku on nopeinta laihdutuksen alussa ja hidastuu vähitellen. Laihdutusvauhdin merkitys siihen, että painonpudotus kohdistuu juuri elimistön rasvakudokseen, on merkittävä. Rasvakudoksen menetys/vrk voi laihdutettaessa olla korkeintaan 150 grammaa. Jos laihduttaa liian nopeasti, menettää rasvakudoksen sijaan elimistön lihaskudosta ja nestettä. Liian raju laihdutus voi aiheuttaa myös perusaineenvaihdunnan häiriöitä. Ja hedelmät pelkkänä energianlähteenä ? Ne sisältävät lähinnä sokeria eivätkä pidä nimeksikään nälkää loitolla. Jos alkaa todella niukkaenergiselle dieetille kannattaa syödä proteiinia jolloin jaksaa liikkua paremmin eikä pelkkiä hedelmiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1117
    2. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1087
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      50
      1050
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      999
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      912
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      857
    7. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      827
    8. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      800
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      105
      719
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      51
      703
    Aihe