monesti lapsi on samanluontoinen kuin vanhempansa, luonteen piirteet, opitaanko ne kasvatuksessa vai siirtyykö ne geeneissä???
geenit/kasvatus
packard
2193
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
elämänarvot, elintavat ja käytöstavat on kasvatuksen tulosta mutta geenit määrää temperamentin, mieltymykset, eleet, ilmeet.
tietyt luonteenpiirteet peritään geeneistä, mutta ympäristö vaikuttaa hyvin paljon. Syy lapsen 'samankaltaisuuteen' on yhteydessä sekä geeneihin että kasvatukseen (joka on samanlainen lapsella, ja oli samanlainen itsellään pienenä). tästä syntyy noidankehä, jolloin lapsista tulee kopioita, kun vanhemmat eivät osaa kasvattaa lapsensa objektiivisesti lähestyen heitä omana persoonana, eikä pakottaen miettimään omalla tavalla. asialle ei voi kauheesti mitään tehdä, kaikki tekevät niin.