Olen nyt ostanut itselleni ensimmäisen maatiepolkupyörän ja muutama ongelma, johon kaipaisin vinkkejä. Eli pyöräillessä varpaat puutuu ja menee tunnottomaksi. Kenkä on mielestäni ihan hyvän kokoinen, joten missä voisi olla vika? Kädet myös puutuvat. ajoasento on varmaan jotenkin väärä...mutta en osaa sitä ilmeisesti korjatakaan. Onko ollu vastaavia "ongelmia" ja mikä voisi auttaa?
Maantiepyöräily, kädet ja varpaat puutuu
5
7514
Vastaukset
- martonen
Satula vaaka-asentoon, korkeus n. 0,883x haaramitta keskiön akselin keskeltä satulan pintaan, satula oikealle etäisyydelle ja oikean levyinen satula. Vielä klossien paikan tarkistus. Kuskia ja pyörää näkemättä ei voi kuin arvioida noihin liittyvän jalkojen ongelman. Käsien puutuminen viittaa pitkään ajoasentoon, stemmiä sentti pari lyhyemmäksi. Näitä voisi yrittää tarkkailla.
- hiukan pyöräillyt
vaikea on sanoa mitää yleispätevää syytä varpaiden puutumiseen, saattaa olla, että kengän pohjallinen ei ole sopiva sinulle. Mene vaikka Intersportiin, jossa valmistetaan henkilökohtaiset pohjalliset sinulle. Kädet ja muut vartalonosat voivat aluksi puutua tottumattomuuttaan, mutta parin viikon pyöräilyn jälkeen pitäisi homma olla hanskassa. Jos puutumiset jatkuu, hakeudu asiantuntevan pyöräliikkeen / kilpapyöräiljän juttusille ja anna heidän säätää ajoasento kuntoon.
- ***
Alkuaikoina itsellä oli ongelmia myös varpaiden puutuminen. Hieman enemmän kiinnitin huomiota siihen, kuinka tiukalle laitin kengät. Eli kengät oli hyvän kokoiset, mutta kiinnityksen vedin liian tiukalle. Ajon aikana voi helposti höllätä tarroja.
Käsien puutuminen johtuu edellä mainituista seikoista edellisissä postauksissa. Kyynärpäitä ei saa laittaa tikkusuoraksi "lukkoon", vaan muista koukistus. - -
*** kirjoitti:
Alkuaikoina itsellä oli ongelmia myös varpaiden puutuminen. Hieman enemmän kiinnitin huomiota siihen, kuinka tiukalle laitin kengät. Eli kengät oli hyvän kokoiset, mutta kiinnityksen vedin liian tiukalle. Ajon aikana voi helposti höllätä tarroja.
Käsien puutuminen johtuu edellä mainituista seikoista edellisissä postauksissa. Kyynärpäitä ei saa laittaa tikkusuoraksi "lukkoon", vaan muista koukistus.Itsellä oli samoja vaivoja. Onko sinulla pyöräilykengät käytössä? Itselläni jalkapohjat puutui harrastuksen alussa kun ajoin lenkkareilla. Pehmeä pohja blokkaa verenkiertoa jalkapohjassa -> puutuminen.
Ajoin myös kyynärpäät lukossa, jolloin käsien puutumisen lisäksi sain kipeät ylähartiat. Tämä korjaantui pienellä kyynärpäiden koukistuksella. - ***
- kirjoitti:
Itsellä oli samoja vaivoja. Onko sinulla pyöräilykengät käytössä? Itselläni jalkapohjat puutui harrastuksen alussa kun ajoin lenkkareilla. Pehmeä pohja blokkaa verenkiertoa jalkapohjassa -> puutuminen.
Ajoin myös kyynärpäät lukossa, jolloin käsien puutumisen lisäksi sain kipeät ylähartiat. Tämä korjaantui pienellä kyynärpäiden koukistuksella.Itsellä on Shimanon Genius 5 -kengät (nainen kun olen, niin naisten malli). Välillä kun on tunne, että puutuminen alkamassa niin varpaitten koukistelu auttaa. Pyöräilykengät ovat kovapohjaisia juuri mainitsemasi seikan vuoksi. Lisäksi pyörittelyyn saa paremmin puhtia. Lukkopolkimet on pop :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1776660- 322382
- 1872129
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101403Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1171389- 731097
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241057Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,291029Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44961Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke11924