eli eli... Mulla on yksinkertainen ongelma. Juustot jääkaapissa alkavat haista todella kuvottavalle jo parin päivän päästä pakkauksen avaamista. Ei ole väliä, käytänkö juustokupua, muovipussia, juuston omaa pakkausmuovia ympärillä... Aina sama juttu. Jääkaapissa on viileät niinkuin pitääkin. Ja siivoan jääkaapin kauttaaltaan yleensä kuukauden välein. Tympii ostaa 9 euron oltermanni, joka haisee parin päivän päästä niin pahalle, ettei pysty syömään...
Osaiko joku neuvoa, mistä tämä johtuu?
haiseva juusto
16
9469
Vastaukset 16
- nose...
sinun nenästäsi. kun et osta juustoa niin säästyt hajulta.
- allllkuperäinen
arvasinkin tämän, että tulee tällaisia viestejä. Jos et osaa ottaa kantaa itse asiaan, älä vaivaudu, kiitos!
- ole...
sattunut kohdalle moista ongelmaa. Laitatko juustot heti jääkaappiin syötyäsi vai unohtuvatko pöydälle moneksi tunniksi....
- aloitttttaja
heti laitan takaisin ja pyrin pakkaamaan niin tiiviiksi kun pystyn.
- antiedam
Jospa kyseessä onkin juuston ominaishaju joka pääsee valloilleen avattuasi pakkauksen, itse en suosi näitä mauttomia kermajuustoja joten ko. oltermannista en voi sanoa mitään.
Yleensä juustoilla on voimakkaat tuoksut ja ne kuuluvat asiaan mutta suomessa tunnutaan suosivan mahdollisimman mauttomia laatuja kuten edam ja oltermanni sekä, mikä pahinta kevytversioita niistä.
Eurooppalaiset juustomaat tuottavat satoja voimakkaasti tuoksuvia juustoja jotka maistuvat mainioilta joten suosittelen retkeä jonkun hyvin varustetun kaupan juustotiskille ja ennakkoluulottomasti kokeilemaan uusia makuja. - Nicksu1986
Piti ihan nostaa vanha aihe pöydälle.. Itselläni nimittäin täsmälleen samanlaisia kokemuksia. Kun (minkätahansa Valion KERMAJUUSTON) avaa alkuperäispakkauksesta, on tuoksu aivan ok. Ja 1-2 päivää jääkaapissa olemisen jälkeen se alkaa haisemaan vähän kuin hiiva tms... Harmi sinänsä, koska tuoreena tuo oltermanni on aivan huippujuusto.
- 00ygt7
...se on merkki siitä, että juusto vaan paranee.
- 53634645747
hahahah! urpo on unohtanu laittaa jääkaapin päälle XD kyllä ne juustot pitäs viikon jos toisenki siel säilyy. ja meillä oli kerran kolme kuukautta polari siel eikä ollu homeessa tai haissu millekkään.
- Miten se menikään
Joskus tv:ssä näytettiin että juusto pitää kääriä johonkin voipaperiin tms eikä siihen tiiviiseen muovipakkaukseen. En nyt muista mikä se oli, mutta luullakseni jotain hengittävää paperia?
- varmaan huippulaatua
Mistä saa ostaa noin kallista oltermannia?
- UstiOnMusti
Juustot tosiaan nykyään pilaantuvat hyvin nopeasti. Olen huomannut saman ostettuani joskus liian suuren kimpaleen. Ainoa keino on ostaa se määrä, jonka käyttää muutamassa päivässä. Valmiiksiviipaloidut juustot ovat se pahin tapaus - huonoa jo seuraavana päivänä.
Kukaan tuskin enää muistaa Valion vahaanpakattua palloedamia, jonka raikas maku säilyi muutamaa päivää pitempääkin. Enää sitä ei saa edes jouluna, kuten kymmenen vuotta sitten.
Jotenkin häiritsee ajatus, että juustotiskeillä käytetään samaa leikkuria tai veistä juustojen leikkaamiseen - näinhän siirretään esmerkiksi homejuuston itiöt goudaan. - en siirrä itiöitä
Hah, vasta ostettiin valmiiksi viipaloituja virolaisia juustoja ja hyvin säilyi.
- EestistäUstiJuuKusti
Se mikä on hyvää toisesta ei välttämättä ole hyvää toisesta. Tallinna-matkailu ei aina älyä tai makuaisteja kehitä - halpaa toki, tiettyyn ajatukseen asti.
- ei tarvi passia
Prismasta noita saa. Halvalla.
- Anonyymi
Ainoastaan valion juustot alkaa haista
- Anonyymi
Jos juusto alkaa haisemaan, on jääkaapissa liian kosteaa. Sopiva läpötila. kosteus ja säilytys juustopaperissa mahdollistavan jopa Valion juustojen säilyvän vuosia syömäkelpoisina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j761089- 42794
Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden221660Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.34502- 23478
- 38464
Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️70445Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga46437Ihan pikku vinkki
Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin52419- 18414