Jokaiselle haluamansa lmpötilatrendi, valitsemalla oidea datasetti.
http://www.masterresource.org/2009/10/a-cherry-pickers-guide-to-temperature-trends/#more-5240
Pääasia että kaikki ovat tyytyväisiä, ja voivat tarvittaessa esittää väitteitäänn tukevan käppyrän!
http://www.masterresource.org/2009/10/a-cherry-pickers-guide-to-temperature-trends/#more-5240
Pääasia että kaikki ovat tyytyväisiä, ja voivat tarvittaessa esittää väitteitäänn tukevan käppyrän!
Vastaukset 27
Vanhimmat
Ja, höpö, höpö. Niinhän ne käyrät ovat kuin yhdestä puusta tehty ;)
Selvä, yksiselitteinen kuva.......kusetuksesta.
Ei yksi puu kesää tee.
Onko juttuus mitään syytä.
Briffa ja Mann ovat syyttömiä.
Se joka puulustoon kurkoittaa, sa Mcintyreen kapsahtaa.
Se joka kriiikittä kasvaa, se kunniatta kuolee.
Älykkäämpi!
http://scienceblogs.com/illconsidered/2010/05/whats_wrong_with_this_graph.php
mutta Steurastaja kirjoitti juttunsa itse. Riippumatta siitä, kenen puolella olen ilmastonmuutoksessa, niin oma kirjoitus tekee aina vaikutuksen :)
Ja nyt menen viimeistään nukkumaan ennen kuin alkaa tulla lisää runoja.
Lyhyesti: Nyt ei sada Himalajalla ja huomenna on pitkään odotettu D-vitamiinipäivä.
"... Steurastaja kirjoitti juttunsa itse."
Niin että minkä juttunsa? Aloituksen?
No, en minäkään ketään kanavoinut, kun oman kommenttini kirjoitin.
harvoja kundeja, jotka osaa kirjoittaa (tai yleensä tehdä mitään)
Steurastaja - vaikka nimimerkki on aika arveluttava - uhrautui.
Ei yksi puu kesää tee.
Onko juttuus mitään syytä.
Briffa ja Mann ovat syyttömiä.
Se joka puulustoon kurkoittaa, sa Mcintyreen kapsahtaa.
Se joka kriiikittä kasvaa, se kunniatta kuolee.
"Active nonviolence as Mr. Ilkka sees it
It has more potential than Facebook, Nokia and China put together.
The thing deals with people, among other things.
It makes life more tolerable, sometimes even pleasant.
Because of that it will most probably become the hit thing of the millennium.
I think the world is getting ready for it. Despite occasional downturns in the global economy, the absolute wealth is increasing. Nothing wrong with that. I would not want to donate my wealth away for some stupid cause. Instead I want people to work, think and prosper. I should have mentioned love, but it is built in humanity, so it will follow us, no way to avoid it.
Maybe we should make it happen faster. I say, let’s not hurry.
Active nonviolence is not a religion, and maybe it is as close to a philosophy as common sense is.
So what makes it so special. Nothing. It is what I call normal life.
And finally, what is in it for me. I mean, for you and me."
Olipas koskettavaa, kuuluuko nyt herättää naapurit, ottaa heitä kädestä kiinni ja yhteislaulaa, we are the world, we are the children, we can all make it better plase for you and me.
Mulla yks pien pyyntö etuskunnalle, että saisin edelleen itse olla vastuussa ympäristöstäni, sen sijaan että väkisin talutetaan, mun mielestäni harhaan.
Paljon esimerkkejä, samaan aikaan kun paasataan roskaamisesta, kaupunki kerää yleiset roskikset pois, halvempi lakaista ne kadulta, koska katupöly kuitenkin pitää poistaa kerran vuodessa, asennekasvatusta kerrakseen.
Nimim: purkkaa tukassa
"harvoja kundeja, jotka osaa kirjoittaa (tai yleensä tehdä mitään)"
Steurastaja (1) iskee paljon harhalyöntejä, (2) ei osaa Suomen kielioppia ja (3) pulauttelee sekavaa tajunnanvirtaansa palstalle aamusta iltaan. Jos Steurastaja on mielestäsi aatelia, niin tämä palsta sopii sinulle kuin nakutettu.
"Steurastaja - vaikka nimimerkki on aika arveluttava - uhrautui."
Kyllä. Käyttää kaiken valveillaoloaikansa kirjoittelemalla palstalle. Steurastaja on sankari, eittämättä.
1 - Harhalyöntejä tulee, kun kirjoittaa paljon.
2 - En tiedä, osaako Steurastaja Suomen kieliopin, en ole testannut häntä.
3 - Tunteella ladattu mielipide. Ei kommentteja.
1 - Harhalyöntejä tulee, kun ei osaa kirjoittaa.
2 - Et osaa Suomen kielioppia tai et lue Steurastajan viestejä.
3 - Tunteella ladattu mielipide. Ei kommentteja.
1 - Kun kirjoittaa paljon, tulee harhalyöntejä
2 - Aika raskas väite. Olen lukenut Steurastajan kirjoituksia. Tunnetko kiintymystä pilkun paikkoihin?
3 - Tästä olemme näköjään samaa mieltä. No, avaan keskustelun. Olet ärsyyntynyt Steurastajan mielipiteistä?
Tiedoksesi, että Steurastajan spämmeissä ei ole yhtään mitään asiaa. Vain linkkejä valemeteorologin ja salaliittohörhöjen blogeihin ja öljy-/hiilifirmojen propagandaan.
miten keksitkin "valemeteorologin" ja "salaliittohörhöjen blogit" ja sitten vielä "öljy/hiilifirmat".
Olisiko liikaa pyydetty, jos nyt sitten kertoisit, mitkä nämä katalat henkilöt/firmat ovat ja ihan omin sanoin perustelisit väitteesi.
Joko otit selville kuink paljon kaukolämmitynergian tarve asunnossasi kasvoi energialamppujen myötä?
Hassua asiassa on se että jos olet "ympäristöystävällinen", otat kaukolämpösi hakekaukolämpövoimalasta, samasta paikasta josta saat sähkösikin,
onko energiankulutussuhteesi varmasti oikea, ettei vaan jouduta tuhlaamaan sähköntuottokapasiteettia asuntosi lämmittämiseen energialamppujesi takia,
nimittäin lämmönsiirrossa on huonompi hyötysuhde kuin sähkön.
1 - Kun ei osaa kirjoittaa, tulee harhalyöntejä.
2 - Et osaa suomen kielioppia.
3 - Suhtaudut selvästikin Steurastajaan tunteella: "Steurastaja - vaikka nimimerkki on aika arveluttava - uhrautui." Suorastaan hellyttävää.
Miksi sinulla mielisairas hörhö ei ole tähän aikaan aamuyöstä mitään parempaa tekemistä kuin tuo loputon ja aivoton hörhöilysi?
Otapas sinä hörhö selvää, kuinka suuri osa maailman lampuista sijaitsee sellaisilla alueilla, joilla asuntoja ei yleensä lämmitetä vaan viilennetään ilmastointilaitteilla.
Steurastaja kertoo, joka päivä, loputtomasti, 24/7/365.
kyllä minäkin suhtaudun myönteisesti Steurastajaan. En ole ehkä samaa mieltä kaikista asioista, mutta harva meillä kotona on.
Steurastaja taitaa tuossa kehua itseään, kun kukaan muu ei sitä tietenkään tee.
ei nyt sentään.
Steurastajalla on tukijoita ja ystäviä. Minä olen yksi sellainen.
Steurastajan kannattaja. Ja kunhan saan kaverin kiinni, niin sekin on.
Oletko sinäkin Steurastajan tavoin mielisairas alkoholisti ja huuhaa-hörhö ja öljy-yhtiöiden propagandaa aivottomasti uskova lammas?
Oletko sinäkin Steurastajan tavoin mielisairas alkoholisti ja huuhaa-hörhö ja öljy-yhtiöiden propagandaa aivottomasti uskova lammas?
Siis syytät minua ja Steurastajaa
- alkoholistiksi
- mielisairaaksi alkoholistiksi
- huuhaa-hörhöksi (olet ilmeisesti se sama tyyppi, kun kirjoitat sanan aina samalla tavalla)
- ja syytät öljy-yhtiöitä, mistä sinulta olen jo pyytänyt selvitystä, mutta et vain pysty siihen
- lammas on eläin, jonka näköjään haluat liittää aiheeseen. lammas on kuitenkin syytön, sinä et
Joku raja se on solvaamisellakin, vaikka kuuluu Greenpeaceen.
Muistatko tai tiedätkö tupakka-debatin muutama vuosikymmen sitten?
Silloin tupakkafirmat marssittivat julkisuuteen ainakin 30 000 tiedemiestä ja heidän miljoona tutkimustaan, joiden mukaan tupakka ei missään nimessä ollut terveydelle haitallista.
Sen jälkeen maailma on hieman muuttunut.
Paitsi että aivan tasan samaa tekee tällä hetkellä hiili-/öljyteollisuus.
Tajuatko hörhö?
Kopioin varmuuden vuoksi viestisi.
"kieppi rautalankaa20.5.2010 04:55
Muistatko tai tiedätkö tupakka-debatin muutama vuosikymmen sitten?
Silloin tupakkafirmat marssittivat julkisuuteen ainakin 30 000 tiedemiestä ja heidän miljoona tutkimustaan, joiden mukaan tupakka ei missään nimessä ollut terveydelle haitallista.
Sen jälkeen maailma on hieman muuttunut.
Paitsi että aivan tasan samaa tekee tällä hetkellä hiili-/öljyteollisuus.
Tajuatko hörhö? "
Toivottavasti itse tajuat jossain vaiheessa, mistä puhutaan. Olet niin pihalla kuin olla voi, solvaat ihmisiä asioista, joista et ymmärrä juurikaan mitään. No me näemme jossain vaiheessa ja katsotaan asiaa sitten.
Nyt yritä käyttäytyä, ettei tarvitse pyytää sulkemaan käyttäjätiliäsi.
Kunpa Steurastajalla olisi oikeassakin elämässä ystäviä ja tukijoita, ei hänen tarvitsisi kirjoitella S24-ilmastonmuutospalstalle 24/7. :-)