Liikunnallinen loma Saarenmaalla

Liikunnallinen loma

1

295

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokemuksiaa

      Tunnelmat golfin saloista:
      -------------------------------------------------------------------
      Kristiina: ”Omistan green cardin mutta varsinainen pelaaminen on jäänyt suhteellisen niukaksi. Saare Golf oli erittäin moderni ja hyvin varustettu kenttä. Tutustumisemme golfin maailmaan tuntui pintaraapaisulta, mitä se tietenkin olikin. Markon kursseilla lyöntejä saisi varmasti hiottua ihan uusiin ulottuvuuksiin, jos malttaisi jatkaa harjoittelua myös omatoimisesti. Saarenmaan viheriöillä on varmasti paljon tarjottavaa golfkärpäsen pistolle altistuneille.”

      Hanna: ”Olen kokeillut golfia pari kertaa aiemminkin, mutta swingi ja puttaus olivat edelleen hieman hakusessa, joten Markon opastus tuli tarpeeseen. Oikea ote muistui yllättävän hyvin mieleen, mutta huomasin taas olevani hieman liian levoton golfiin, kun välillä mukavasti sujuneen swingin romahdus aiheutti sellaisen turhautumiskohtauksen, että maila meinasi lentää tantereeseen. Mukava oli kuitenkin raittiissa ulkoilmassa tutustua lajiin. Saare Golfin kenttä vaikutti amatöörin silmin isolta ja mukavasti kumpuilevalta. Klubirakennus teki heti vaikutuksen tyylikkäällä sisustuksellaan ja ravintolan ikkunaseinän takaa oli mukava nauttia kentän maisemista. Ravintolan antimetkin olivat harvinaisen herkullisia!”

      Hilppa: ”Olin porukastamme ainoa, joka ei ollut koskaan käynytkään golfkentällä. Odotin tuntia innolla ja hieman jännittäen. Jännitys kuitenkin kaikkosi heti tuntimme alkaessa: opettajamme Marko kertoi lajista ja neuvoi meitä rentoon sävyyn. Kun pääsimme alun tiiviin laji- ja Saare Golfin esittelyn jälkeen harjoittelemaan swingiä, olin jo ehtinyt sopivasti innostua. Itse harjoittelu sujuikin sitten hyvin mukavissa merkeissä. Aion ehdottomasti kokeilla golfia toistekin!”

      Anna-Mari: ”Jonkinasteinen golfkärpänen puraisi minua viime vuonna kun ensimmäisiä kertoja pääsin rangelle. Ajan puutteen ja useiden muiden harrastusten vuoksi en kuitenkaan ole golfia tosissani aloittanut. Olin siis jälleen erityisen innoissani, kun pääsimme tutustumaan Saare Golfiin. Markon opastus oli lyhyessä ajassa vain pintaraapaisu golfin saloihin, mutta myönnettäköön, että swingini oli jo huomattavasti parempi kuin vuosi sitten. Moderni klubitalo ja hyvännäköinen kenttä tekivät kyllä vaikutuksen. Saarenmaalle voisi tulla nimenomaan golfia kokeilemaan. Myös klubin ravintolan ruoka oli todella hyvää.”

      Kokemukset uudenlaisesta tenniksestä:
      ---------------------------------------------------------------
      Kristiina: ”Käyn muutaman kerran kesässä lätkimässä tennistä lomapäivien ratoksi. Tämä kohtaaminen tenniksen kanssa oli erittäin innostava ja suorastaan ajatuksia herättävä. Pekan tyyli on omaleimainen, kiinnostava ja mieleenpainuva. Sain aivan uusia ajatuksia pallopelien pelaamiseen yleensä. Tykkäsin!”

      Hanna: ”Olen aina ollut surkea kaikissa palloilulajeissa ja odotin tennistuntia hieman kauhuissani. Tenniksestä minulla ei ollut suoraan sanottuna mitään myönteisiä kokemuksia. Pekan nimenomaan aikuisoppilaille suunniteltu filosofia auttoi kuitenkin tällaistakin ongelmatapausta lähtemään ihan rennolla fiiliksellä hakemaan kontaktia palloon. Pikku hiljaa huomasin, että kun vain pidän katseeni tiukasti pallossa ja koitan olla turhautumatta virheistäni, alkaa homma sujua, ihan niin kuin Pekka oli sanonutkin!”

      Hilppa: ”Pekan rauhallinen tyyli opettaa oli erittäin mieluisa, sillä kokemukseni tenniksestä perustuivat lähinnä muutamaan pallottelukertaan. Pekan valmennuksessa sai rauhassa keskittyä treenaamiseen, kun liika suorittaminen karsittiin heti kättelyssä pois. Sain valmennuksesta innon jatkaa lajin parissa kotiin palattuanikin!”

      Anna-Mari: ”Aiemmin olen läiskinyt tennistä lähinnä omaksi ilokseni täysin ilman oikeaa tekniikkaa. Tänä kesänä päätin opetella myös tekniikan oikein ja varasin itselleni tenniskurssin. Pekan tennisopit olivat raikkaalla tavalla poikkeuksellisia ja antoivat ajattelemisen aihetta laajemmallakin näkökulmalla. Liiallinen mailan ”puristaminen” ja hampaat irvessä tappolyönnin aikaansaaminen eivät ehkä olekaan se juttu. Erittäin mielenkiintoista…”

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2543
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      191
      930
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      53
      733
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      662
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      562
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      13
      492
    7. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      48
      477
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      445
    10. Auto katolleen Huhtalantiellä

      Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
      Lapua
      11
      440
    Aihe