Ellit testasivat parin päivän miniloman hektisen arjen vastapainoksi. Kaikki testaajat ovat liikunnallisia, mutta varsinaisia tennis- tai golftaitoja ei kenelläkään entuudestaan ollut.
http://plaza.fi/ellit/liikunta-ja-terveys/liikunta-ja-hyvaolo/liikunnallinen-loma-saarenmaalla
Liikunnallinen loma Saarenmaalla
1
313
Vastaukset
- Tenniskärpänen
Kristiina: ”Käyn muutaman kerran kesässä lätkimässä tennistä lomapäivien ratoksi. Tämä kohtaaminen tenniksen kanssa oli erittäin innostava ja suorastaan ajatuksia herättävä. Pekan tyyli on omaleimainen, kiinnostava ja mieleenpainuva. Sain aivan uusia ajatuksia pallopelien pelaamiseen yleensä. Tykkäsin!”
Hanna: ”Olen aina ollut surkea kaikissa palloilulajeissa ja odotin tennistuntia hieman kauhuissani. Tenniksestä minulla ei ollut suoraan sanottuna mitään myönteisiä kokemuksia. Pekan nimenomaan aikuisoppilaille suunniteltu filosofia auttoi kuitenkin tällaistakin ongelmatapausta lähtemään ihan rennolla fiiliksellä hakemaan kontaktia palloon. Pikku hiljaa huomasin, että kun vain pidän katseeni tiukasti pallossa ja koitan olla turhautumatta virheistäni, alkaa homma sujua, ihan niin kuin Pekka oli sanonutkin!”
Hilppa: ”Pekan rauhallinen tyyli opettaa oli erittäin mieluisa, sillä kokemukseni tenniksestä perustuivat lähinnä muutamaan pallottelukertaan. Pekan valmennuksessa sai rauhassa keskittyä treenaamiseen, kun liika suorittaminen karsittiin heti kättelyssä pois. Sain valmennuksesta innon jatkaa lajin parissa kotiin palattuanikin!”
Anna-Mari: ”Aiemmin olen läiskinyt tennistä lähinnä omaksi ilokseni täysin ilman oikeaa tekniikkaa. Tänä kesänä päätin opetella myös tekniikan oikein ja varasin itselleni tenniskurssin. Pekan tennisopit olivat raikkaalla tavalla poikkeuksellisia ja antoivat ajattelemisen aihetta laajemmallakin näkökulmalla. Liiallinen mailan ”puristaminen” ja hampaat irvessä tappolyönnin aikaansaaminen eivät ehkä olekaan se juttu. Erittäin mielenkiintoista…”
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?283366- 973156
- 763004
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim702928"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m532871Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.872646- 352460
- 572311
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se432175- 321943