Jumi ja jumi paino

Lopetin kuntosaliharjoittelun kun paino junnasi ja junnasi vaan 85 kg koko ajan vaikka katsoin tarkkaan mitä suuhuni laitan, laskin kalorit, että söin about 1600 kcl, tätä tein 1,5kk, salilla kävin 5 päivänä viikossa. Nyt siirryin pelkästää 5 krt vk aerobiseen, paino on pudonnut 8 kg 1,5kk, kaloreitakin lisäsin 1800 kcl. Kannattaako toi sali sivuuttaa kokonaan, pudottaa paino ensin ja mennä sit kiinteyttään?
6231
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Vähän sama homma itsellä menossa. Paino pyörii siinä 78kg kieppeillä eikä tipu vaikka söis niinkin vähän kuin 1800kcal päivässä.
3päivänä salia 60-90min/päivä ja 3päivänä aerobista 45-60min/päivä.
Nyt tulee syötyä sellanen reilu 2000kcal että jaksaa paremmin. Pitää kokeilla tota laihduttamista kans joku toinen kerta.

Äänestä

saada suurinpiirtein 500 vähemmän kun kuluttaa. Jos on liian niukalla niin ei se paino putoa, olen moisen itse kokenut. Mutta kun lisää syömistä sen verran, että pysyy tuon 500 alle kulutuksen ja harrastaa vielä liikuntaa rasvanpolttosykkeellä niin... Sali pitää huolta, ettei lihasmassa katoa.

Äänestä

kannattaa silti käydä siellä salilla kerran - kaksi viikossa, sillä nyt olet laihduttanut myös osan lihaksistasi. Kannattaa pitää hyvin monipuolista liikuntaohjelmaa.

Äänestä
  • Niinkuin sanoin salilla tulee käytyä se 2-3 kertaa viikossa ja lihasta ei oo kadonnut ainakaan vaan tullut lisää, mutta noi pikkuläskit tossa vyötäröllä ei tunnu lähtevän kovin helposti. vaikka pitää sen -500kcal päivässä niin ei pala rasva.

    Äänestä

  • - kirjoitti:

    Niinkuin sanoin salilla tulee käytyä se 2-3 kertaa viikossa ja lihasta ei oo kadonnut ainakaan vaan tullut lisää, mutta noi pikkuläskit tossa vyötäröllä ei tunnu lähtevän kovin helposti. vaikka pitää sen -500kcal päivässä niin ei pala rasva.

    sun tapauksessa pitää hieman siirtää painopistettä aerobisen, pitkäkestoisen liikunnan puolelle, ja jättää yksi kuntosalikerta per viikko pois, jos siis haluat laihtua.

    Äänestä

mitat muuttuu.

Aloitin pitkän tauon jälkeen uudelleen yli 6-vuotta sitten.
Pelkästään oman kunnon ja terveyden vuoksi.
En muuttanut ruokailutottumuksiani enkä piitannut ulkomuodostani.

Paino pysyi samoissa lukemissa mutta vyötärö oheni parin ensimmäisen vuoden aikana 5 - 6cm.

Panostamalla enemmän sivuprofiiliin olisin ilmeisen helposti saanut masulia pienemmäksikin samalla painolla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sussee kirjoitti:

Lopetin kuntosaliharjoittelun kun paino junnasi ja junnasi vaan 85 kg koko ajan vaikka katsoin tarkkaan mitä suuhuni laitan, laskin kalorit, että söin about 1600 kcl, tätä tein 1,5kk, salilla kävin 5 päivänä viikossa. Nyt siirryin pelkästää 5 krt vk aerobiseen, paino on pudonnut 8 kg 1,5kk, kaloreitakin lisäsin 1800 kcl. Kannattaako toi sali sivuuttaa kokonaan, pudottaa paino ensin ja mennä sit kiinteyttään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu