Oravan pyörä

Jeti jeti

On hyvä seurata, kun valtio vaan velkaantuu. Ihmettelen kovasti, kun esim poliitikkoja pitää olla noin paljon eduskunnassa. Samoin työvoimatoimistojen henkilö määrää pienillä kunnilla. Voisi lopettaa pieniltä kunnilta toimistot kokonaan. Kun eihän nuo tarjoa noissa kun työharjoitteluja tai passittavat uudelleen koulutukseen. Miksi siis pitämään tuollaisissa kunnissa ollenkaan työvoimatoimistoa. Suotta ovat ollenkaan valtion leivällä, kun eivät muuhun pysty ja eivät edes täytä tuota mitä heidän kuuluisi tehdä.

Pari tuttua on jo useita kuukausia ollut sairaslomalla, kun ovat kohdelleet työttömiä tosi huonosti. Ei ole työttömän vika jos töitä ei ole. Ja varsinkin jos muutenkin maailman meno vaan kiristyy taloudellisesti.

Elämä muutenkin jo yhtä oravan pyörää. Suurin osa ihmisistä ahneita ja yrittävät tehdä vaan voittoa hinnalla millä hyvänsä. Sama on politiikoissakin. Työn tekijöiden palkkoja kyllä ollaan alentamassa ja veroja ja kuluja nostamassa. Sitten poliitikot nostaa samalla omaa palkkaansa. Sitten ihmetellään kun perheelliset työntekijät on voimattomina ja sairaina ja lapsetkin tosi hankalissa asemissa.

0

698

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Näin kun katsoit salaa ja

        Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
        Ikävä
        50
        4154
      2. Katu täyttyy...

        Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
        Ikävä
        35
        1959
      3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

        Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
        Maailman menoa
        153
        1346
      4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

        Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
        Ikävä
        154
        1232
      5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

        No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
        Kotimaiset julkkisjuorut
        42
        1024
      6. Miten suhtautuisit

        jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
        Ikävä
        192
        992
      7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

        Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
        Maailman menoa
        229
        976
      8. Sinut mies vain haluan

        Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
        Ikävä
        80
        947
      9. Mitähän sä näit siinä akassa?

        Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
        Ikävä
        55
        820
      10. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

        Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
        Maailman menoa
        122
        815
      Aihe