Tarkoitukseni on ryhtyä kasvattamaan naurista ja perunaa sodankylän alueella. Olen saanut sen kuvan että näiden kasvatus on hyvin vähäistä Sodankylän seudulla. Voisiko kukaan kertoa kokemuksistaan kasvatuksesta? tuet alueella kasvatukseen on kai aika hyvät? minulla olisi tiedossa jokivarsitila joka soveltuisi mainiosti viljelyyn, nauris kasvaa lapissa maukkaaksi kuivemmassakin maassa.
Kokemuksistanne odottaen..
Kokemuksistanne odottaen..
Vastaukset 11
Vanhimmat
Rupea viljelemään römpsää. Siitä on huutava pula.
römpsähommiin, enkä perustamaan homobaareja, minulla on toimiva heterosuhde. Kai täällä nyt joku on jossain tekemisissä maatalouden kanssa?
tuo maatalous näillä leveysasteilla, kasvata vaikka heiniä hevosille sellainen kyllä onnistuu.
Pottu kasvaa myös, puikulahan on kovin suosittua. Nauriista tulee kyllä kovin rupisia ja pieniä, en suosittele. Jokivarsi on muutoin huono paikka muulle kun heinälle, koska hallaa pukkaa siellä tämän tästä ja sekös haittaa viljelyä. Pottomaahan on pantava lujasti harsoa päälle, muutoin halla vie.
Porohan on suosittu laji, mutta kovat rajotukset on uusille yrittäjille. Se olis kyllä mukavaa kun siinä pääasiassa vaan rällätään kelkoilla ja mönkijöillä.
ite oikia poromies, ku nuinki hyvin tiiät mitä se on poronhoito.
tilan peltoala on varsin suuri, osa jätetään heinän tuottoon. paliskunnat kai ovat erittäin kiinnostuneita ja hyvintuettuina mahdollisia rahakkaita heinänostajia?
tuista taitaapi valtaosa mennä rautian kassaan kun lynksit ja mönkkärit vaihtuu tiuhaan, vaikka verohuojennuksia saavatkin hyvin niin toki niitä tukiaisia, haitta- ja vahinkokorvauksia meneepi lynksin vaihtoonkin, mutta jääpihän toki heinän ostoonkin.
sopimuksen kuljetuksella, heinät viet mihinkä sovitaan niin maksetaan meijän mielestä sopivasti.
poromiestä on eppäilty autolinnustuksesta? kuuleman mukkkaan pesintäaikaan vielä sika ampunu
tämän otsokon alle kuuluu, tääl käyään heinäkauppaa nyt.
Römpsä kasvaa hyvin, eikä halla haittaa. Poromiehet maksaa uskomattomia summia jos pääsevät römpsän päälle.
Olen kuullut että römpsä on uunipuuroa tuohiröppösessä. Poromiehet on varmaan kovin persoja ruualle kun maksavat niin uskomattomia summia..=)