Paastoon mukaan?

68/176

Aikomus ryhtyä (kevyelle?) paastolle, yo-juhlat 5. kesäkuuta ja olisihan se muutenkin kiva lähteä "puhtaana" kesälomalle.
Eli päivää vaille kaksi viikkoa aikaa.

Olen lueskellut paastoista, ja olen äimänä varsinkin tuosta 3 vk -15kg paastoajasta, vaikka voihan se olla myös tarua. Lähtisin kasvispaastolle, johon mukaan paljonpaljon vettä ja vihreää teetä.

Eli vihanneksia (joo ei perunaa, en ole syönyt sitä puoleen vuoteen) vettä, ja vihreää teetä ilman sokeria ofc. Ja tietysti vähän vihanneksiakin, jotta tämä nyt olisi paasto.

Aloittaminen tuntuu nyt melko helpolta, kun ainut hiilihydraattinen ruoka, mitä syön on 4-viljanpuuro. Aion myös kokeilla chilejä, koska tuliset ruoathan kiihdyttää aineenvaihduntaa, ellen täyttä puppua ole lukenut.

Haluaako ketään ryhtyä mukaan? Miellelläni voisin sen kaksikin viikkoa tätä jatkaa, mutta katsoo, miten saa alkuun. Jos vaikka innostuisi ihan kunnolla.
Mitat 176 cm ja 68 kg. Tiedän, olen normaalipainoinen.

3

413

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 68/176

      Pidän tänne "päiväkirjaa" kun jotain muutosta tapahtuu.

      Eli eilen oli eka kevyempi päivä, vaikka tänään aloitan paastoamisen. Paino oli eilen 68,4 kg ja nyt 66,7kg. Paino on kyllä heitellyt tuossa 67-68 kg välillä, mutta kiva nähdä 66 ruudussa :)

      Kävin eilen hölkkäämässä, kun kohta vuoden olen vain kävellyt (joka päivä n.6-7 km) ja kunto oli huomattavasti parempi, kuin viime hölkkäysyrityksillä viime kesänä.

      • 68/176

        heh voisin muuttaa tuon nimimerkkini jo 66/176, sillä paino nyt 66, hyppii ylös ja alas n. 200 grammalla.

        Teetä olen kitannut paljon, mutta muuten en ole paastonnut oikeiden paastokriteerien mukaisesti. Olen syönyt vihanneksia ja näkkileipää.


      • Ihmisyys; Sinde
        68/176 kirjoitti:

        heh voisin muuttaa tuon nimimerkkini jo 66/176, sillä paino nyt 66, hyppii ylös ja alas n. 200 grammalla.

        Teetä olen kitannut paljon, mutta muuten en ole paastonnut oikeiden paastokriteerien mukaisesti. Olen syönyt vihanneksia ja näkkileipää.

        Ehkä viikonlopun jälkeen...

        Mä ajattelin, jotain mehupaastoa, jossa olisi kalsium sallittu. Olisikohan sellaista jo olemassa ja sitten paljon kasviksia. Paaston aikana yritän päästä eroon liiasta tupakasta ja alkosta. Mistä itse? Ja laihduttaa useita kiloja pysyvästi.

        Mä ajattelin paastota lisäksi luonnonmukaiselle viljelylle. Näihin löytyy ohjeita luontaistuotekaupasta. Olethan jo yrittänyt suitsukkeita paaston rinnalle? Se voisi parantaa tulosta. Puhdistaa mieltä ja maailmaa samaan tahtiin, kuin kehoa. Mun vinkki: Koet olevasi Kleopatra. Olisiko se ihanaa? Mun terveys vaatii paastoamista, mutta se ei aina tee hyvää persoonallisuudelle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      61
      1336
    2. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      90
      1017
    3. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      164
      937
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      105
      874
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      30
      863
    6. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      25
      808
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      201
      772
    8. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      46
      760
    9. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      707
    10. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      27
      704
    11. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      126
      703
    12. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      165
      620
    13. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      43
      616
    14. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      602
    15. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      12
      585
    16. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      85
      548
    17. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      530
    18. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      511
    19. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      497
    20. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      497
    Aihe