Hyvistä työntekijöistä taistellaan työmarkkinoilla, koska jokainen pomo haluaa työpaikalleen osaavaa ja ahkeraa työvoimaa. Ne jotka osaavat ovat töissä.
Hyvistä työntekijöistä taistellaan
epäselvääkö
26579
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Ikävää on että pikkupomon sana ei paina mitään kun isot jehut maksimoi voittojaan. Siinä halpuus houkuttelee ohi ahkeruuden ja ammattitaidon.
Ei pidä paikkaansa. Jos noin olisi, minut haettaisiin heti töihin ja kaaleppi potkaistaisiin pihalle. Hyvän työntekijän pitää osata tehdä muutakin kuin nettispämmiä.
Tänäänkin istuivat harjoittelupaikallani pari tuntia raataamassa. Lisäksi neuvoin aika simppeleitä asioita. Aikamoisia kaleveja siellä työssä on.
Perseaukisten touhua.
vitun osaavat-niitä tulee---------------
Siis hyvät työntekijät tulevat Virosta, Venäjältä, jne...
Olenko oikein ymmärtänyt...?
Varsinkin raksoilla ennen hyvät duunarit oli ne jotka osasi hommansa. Nykyään hyvät duunarit on ne jotka tekee alle tes:n ja päälle palkatonta ylityötä. Jos erehtyy töissä sanomaan sanan "tes", duunari muuttuu osaamattomaksi, ja samalla työttömäksi. Hyvä esimerkki oli täälläkin näkynyt video jossa se mielipuolennäköinen pälvikalju (näytti muuten nuorelta siltavuoren jammulta, oisko sukua?), joka kävi kameramieheen käsiksi. Sellaisten työvoimapedofiilien ansiosta olen ennemmin työtön osaamaton ja peruspäivärahalla kuin sellaisen nussittavana työmaalla.
ja niin totta. Kolmessa työpaikassa sanoin viime vuonna sanan tes ja heti lomautus päälle. Niinpä vaihdoin alalle missä tes ei ole provokaatio työnantajalle.
Viisas ilmoittaa sellaisista työpaikoista viranomaisille joissa maksetaan alle TES:n mukaista palkkaa esim työsuojelupiiri tms kannattaa ilmoittaa jos tulee ilmi että työpaikoilla maksetaan alle TES:n mukaista palkkaa ihmisille. Kyllä sellaiseen asiaan luulisi työsuojelupiirin tai ammattiliittojen puuttuvan.
Todisteet puuttuu. Työntekijät on ulkomaalaisia eivätkä suostu todistamaan työnantajaa vastaan koska työt loppuu siihen. Asia kierretään niin että palkka maksetaan tes:n mukaan, siitä lakisääteiset maksut, ja lopuksi työntekijä palauttaa työnantajalle etukäteen sovitun summan, käteisenä. Lisäksi työntekijä joutuu tekemään iltaisin ja viikonloppuisin palkatonta ylityötä, jos meinaa jatkossakin töitä täällä tehdä. Jos työsuojelupiiri puuttuu asiaan, on todisteena työsopimus ja maksukuitit maksetuista palkoista. Kaikki siis näyttää paperilla lailliselta. Kukaan ulkopuolinen ei voi puuttua siihen mitä "tiskin alla" tapahtuu niin kauan kun joku asianomaisista ei suostu puhumaan.
no juuri näin se on..
Suomessa esimerkiksi vastavalmistuneiden työttömyys tasolla ammattiopisto-yliopisto on kasvanut valtavasti, eivät vastavalmistuneista työllistyneet ja työttömät poikkea osaamisensa tai opintomenestyksensä suhteen! Työttömäksi onkin suurin vaara joutua ns. huonoilla ja hyvillä opiskelijoilla. Keskinkertaiset työllistyvät parhaiten. Pääsääntöisesti kuitenkin suhteet ratkaisevat työllistymisessä!
Työttömäksi jää noin 800 000 vuosittain ja osa työttömistä työllistyy jne. Tämäkään ei tue lapsellista väitettäsi.
Kaalepin logiikan mukaan esim pätkätyöläiset ovat 2 viikkoa osaamattomia, sitten heistä tulee kuukaudeksi osaajia, välillä ollaan työttömänä jopa vain pari päivää, joten sitten taas osaaminen katoaa...Minäkin olen nyt osaaja, mutta heinäkuun alusta saatan muuttua osaamattomaksi.
"Työttömäksi jää noin 800 000 vuosittain "
Pilkkuvirhe tainnut tulla päässäsi. Ei Suomen väestöllä montaa vuotta tuolla vauhdilla edettäisi.
Kyllä tuo lukema on ihan realistinen. Tuleeko yllätyksenä, että kaikki työttömäksi jääneet eivät jää työttömäksi loppuiäkseen? Tuossa luvussa on toki samoja ihmisiä, jotka tekevät pätkätöitä ja jäävät työttömöäksi montakin kertaa vuodessa.
Hah! Ei pidä paikkaansa! Mulla on jokaisesta koulun työharjoittelusta arvosanana vähint. 4. Sekä harjoitteluista että palkkatöistä olen saanut aina hyvät arvostelut. Pariin otteeseen mulle on jopa tultu tarjoamaan työtä. Mutta täällä sitä vain tällä hetkellä työttömänä ollaan, kukaan ei arvosta mun koulutodistuksia tai hyviä arvosteluja. Töitä olen saanut aikaisemmin toiselta alalta, kuin omaltani. Kun toiselta alalta tarjottiin työpaikkaa, niin otin sen vastaan. Arvaas miksi? Koska omalta alalta työtä ei saanut. Ja miksi sieltä sitä työtä ei saa? Siksi koska koulun harjoittelu ei käy riittävästä työkokemuksesta. Sama asia tulee aina esiin työhaastattelussa. "Olisit varmaan hyvä työntekijä, emme epäile sitä, mutta kokemusta on vähänlaisesti. Ja on tullut hakemuksia, missä vuosien työkokemus.. " Jne. Tunnen ihmisiä, joilla on huonommat arvosanat, ovat epä-sosiaalisempia ja silti ovat saaneet työtä. Tässäkin on lähinnä ollut kyse tuurista ja oikeasta ajankohdasta. Tässä vaiheessa kun työkokemusta on lähinnä ihan eri alalta, niin on ilmeisesti edes turha kuvitella pääsevänsä mihinkään muihin hommiin. Kukaan työnantaja kun ei ole valmis perehdyttämään ja opettamaan työnhakijalle uusia juttuja, vaan he haluavat mahdollisimman valmiin työntekijän, joilla jopa vuosien työkokemus.
Se että minä ostan edullista makkaraa sisäfileen tilalle ei tarkoita että se olisi parempaa.
Mieluummin söisin sisäfilettä mutta kun makkara on niin halpaa.
Ei siellä sisäfileosastolla mitään taistelua niistä fileistä käydä.
Mutta kun on makkaraa tarjouksessa 0,99e niin kovasti on porukka rohmuamassa.
Ne sisäfileet vaan makaa siellä hyllyssä.
Heh, osuvasti sanottu ja juuri noinhan se menee! Vika on tosiaan kyllä myös yhtälailla työnantajan omassa asenteessa. Jos pitää valita, valitaanko täysin ammattitaidoton filippiiniläinen työhön missä työnantaja sitoutuu opettamaan hänelle työn, tai suomalainen ammattitutkinnon suorittanut henkilö joka hänkin kaipaa lisää opastusta, niin kyllä se filippiiniläinen tulee halvemmaksi palkkauksessa. Toinen ääripää onkin sitten se, missä pitää olla nuori, nätti ja fiksu, osata puhua sujuvasti 5 eri kieltä, hallita kaikenmaailman tietokone ohjelmistot ja muut, vuosien työkokemuksella.
Totuus on myös se, että monesti kolmea lähtevää työntekijää kohtaan palkataan vain yksi uusi työntekijä tilalle! Mielummin maksetaan sille yhdelle työssäolijalle ylityökorvaukset ilta- ja vkl-lisineen, kun aletaan rekrytoimaan uutta väkeä. Sen yhden jaksamisella ja vapaa-ajallahan ei ole työnantajalle paskaakaan merkitystä, sillä tulijoitahan riittää tilalle.
Ja miten te työnantajat ratkaisisitte tämän minun sekä monen muun ongelman: kouluun liittyvä harjoittelu ei takaa täydellistä työtaitoa, mikä on edellytys työpaikan saannille. Kuitenkaan sitä ammattitaitoa ei koskaan voi parantaa, jos kukaan työnantaja ei halua palkata töihin "keskeneräistä"
työntekijää. Aika kuluu ja mitä kauemmin kuluu, sitä vanhentuneempi on tutkinto ja sitä heikompi mahdollisuus taas päästä töihin. Suomi tulee olemaan tulevaisuudessa pulassa, koska työnantaja ei halua satsata "keskeneräisiin raakileisiin". On osittain työnantajien syytä, että nuorisotyöttömyys on huipussaan! Mites suu pannaan muutamien vuosikymmenten kuluttua?
Tosi hyvin sanottu tuossa sinua edellä. Itsekin ostan pakattua tarjousjauhelihaa tai eineslihapullia, vaikka tiedän, että niiden sisältö ei ole mitään priimalaatua, koska ne ovat halvempia kuin kokoliha tiskillä.
Työnantajat nykyään odottavat, että kokemus hankitaan jossain muualla ja ovat valmiita ottamaan vain osaajia. Ei se homma niin toimi. Nykyisellä harjoittelupaikallani on työntekijä, joka on otettu kesätyön kautta, mutta sen jälkeen ei olekaan uusia palkattu. Tuolla tavalla se osaaminen tulee. Kun tehdään päätöksiä, että kesätyöntekijöitä tai kokemattomia ei palkata, olisi sama kirjoittaa paperille, että otamme riskin, että osaavia työntekijöitä ei tulevaisuudessa enää saa. Niistä harvoista osaajista todellakin tullaan kilpailemaan, se on ihan totta, mutta Suomi24-palstalle kirjoittavien luuseriyrittäjien palvelukseen tuskin kukaan osaaja tulee, kun parempiakin paikkoja on saatavana.
Ei pitäisi eriarvoistaa ihmisiä.
Siitä tulee vain hyvä työilmapiiri.
koska työpaikat ovat täynnä Kaarloppeja. No onhan hyvä TEM-spämmärikin jonkinlainen "osaaja"....
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=2202931
Jo 3 kk työttömyys aiheuttaa tykelpoisuuden alenemaa ja vuoden päästä on työllisyystoimenpiteet kiireellä aloitettava tai työtön on kuin vihannes (mätä kaali).
Tuo on yksilöllistä eikä muutenkaan tuollaisella väitteellä ole minkäänlaista totuuspohjaa. Vai uskooko joku oikeesti kenenkään poliitikon puheisiin.
Omasta kokemuksestani voisin sanoa ettei vielä 3 vuodenkaan työttömyys vaikuta työkykyyn mitenkään ja tunnen myös muita vastaavia tapauksia.
Olin edellisen laman aikaan 5 vuotta lasten kanssa kotona. 3 kk kurssi, jossa päivitin vähän tietotekniikkaa ja sitten heti töihin. ei mitään ongelmia sopeutua, työni oli neuvoa sitä tietotekniikkaa toimistohenkilökunnalle ja hyvin meni. Sain heidät oppimaan ja työni tarve väheni.
Aloittajasta ei varmaan kukaan taistele, sen verran vähän voi osaamista olla ihmisellä, joka ei ehdi nettisurffailultaan sitä osaamistaan päivittää.
kaaleppi taas selittelee kaakao pullamössön lomassa asioista joista ei teini-ikäinen poika tiedä yhtään mitään. Hyvistä työntekijöistä ei markkinoilla taistella vaan niistä halpiksista ja harmaan rahan tekijöistä. Menehän kaaleppi putsaamaan äiskäsi tietsikan näppis ettei liika sperma tee siitä liian tuhruista. Sen jälkeen voitkin mennä tutumaan mielenvikaisine päiväuniesi kanssa huomiseen asti ja sen jälkeen on taas mieli avoin ja virkeä uusiin provoihin.