Olen 20-vuotias nainen ammattikoulussa tämä jo alkoi toimiston sihteeri tuli luokseni kehumaan kuinka naisellisesti pukeudun ja luokkakaverit aina kehuivat vaatteitani "ompas hieno paita,hienot kengät" ja nyt olen töissä. Työkaverit ovat tulleet sanomaan,kun ovat nähneet minut vapaa-ajan vaatteissa "oletpas sä hienona" Itse vaan yksinkertaisesti tykkään vapaa-aikana käyttää korkkareita ja pukeutua naisellisesti. Tuntuu väillä,kun olen seurannut monien muitten suomalaisten naisten tyyliä ei käytetä korkkareita vapaa-ajalla ja ei uskalleta vättämättä pukeutua naisellisesti. Sitten tullaan vaan kehumaan tätä ihmistä kuka uskaltaa pukea jalkaan korkkarit ja katsoa peiliin. Miksi ette voisi tehdä vaan saman ja lopettaa sen kehumisen. Eikö itsetunto riitä.
pukeutumis tyylin kehuminen kateellisten panettelua?
Britney 88
13412
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Hienot vaatteet saattavat yksinkertaisesti olla sen verran kalliita ja/tai vaatia suurempaa huolenpitoa (vaikeammin pestäviä ja silitettäviä), että niitä ei tule käytettyä arkena, vaikka tykkäisi. Miten se liittyy itsetuntoon? Sitä paitsi, eikö ole mukavaa, että onnistunutta vaatevalintaasi kehutaan?
itsetunnosta missään muotoa kyse. Itse teen työtä koko päivän jalkojeni päällä eikä kyllä mieleenkään tule laittaa sen päälle vapaa ajalla korkkarit jalkaan. Huh.... sen verran rakastan jalkojani ja hyvää oloa vaikka korkkareistakin pidän.
Ei kaikki pukeutumis yms. asiat mene itsetunnon puutteen piikkiin. Voi yksinkertaisesti syynä olla mukavuus. Minusta olisi ihana aina pitää korkkareita ja kävellä korkeilla koroilla,mutta,mutta... ei jalkaparkani kestäisi sitä.
ei kelpaa mikään.
Toiset valittaa kun ei kehuta tarpeeksi/kannusteta ja toiset valittaa kun kehutaan liikaa:)
Vain naisilla on näin järjetöntä logiikkaa.
Sinun pitäisi koittaa ymmärtää sellainen yksinkertainen ajatus, että kun naisia on noin kolmisen miljardia, niin ei ole mitään asiaa mistä kaikki naiset olisivat täysin samaa mieltä. Sama pätee tietysti miehiin.
ÖÖ? Siis sua häiritsee kun joku kehuu? Siis sä otat sen heti toisten heikkoutena? Että ne haluaa olla kuten sä? Joo, mä voin sitten korjata asiaa: ei auta sun korkkarit, dorka mikä dorka. Jos ne tietäis, mitä säkin ajattelet oikeesti, ne tajuais, että kusihan sulla on päähän noussut ja tyypillisten nykyparikymppisten sarjassa painien olet täysi pässi ja kana, jolla on vain ja ainoastaan "hienot vaatteet" tarjota. Surullista sinänsä, mutta täytyyhän sullakin jotain olla, että ehkä kannattaa pysyä tyylissään, ehkä joku äijäkin sut huolii, kun saa kiva näyttelyesineen. Jos joskus haluat eroon asennevammastasi ja kusipäisyydestäsi, niin poraa reikä päähäsi ja valuta se keltainen neste pois sieltä :)
Ruma sä olet, ei kauneuteen vaatteet riitä: ne on pelkkiä rättejä, jos sisällä ei ole mitään. Kauniit vaatteet on tosi jees, mutta kauniiksi ne muuttuu vain kauniin ihmisen päällä. Sitä sä et vielä ole lähelläkään, mutta ehkä säkin kasvat aikuiseksi jossain vaiheessa.
Suosittelen, että uskaltaisit katsoa sinne peiliin hieman syvemmin, vai eikö itsetunto oikein riitä?
Sulla ei vissiin ole hirveen häävi työpaikka, jos siellä ihmiset ei osaa pukeutua? Meillä kaikki naiset ja miehet on tip ja top. Mutta asiaan. Ei ole itsetunnosta kiinni pitääkö korkkareita vai ei, niitä kun on hirveen monenlaisia. Korkkarit voi olla alelaarista ja sillätavalla ikävästi huomiota herättävät :)
Vapaa-aika on vapaa-aikaa. Mä en kyllä silloin jaksa korkkareissa välttämättä kävellä. Jos niillä jo työpäivän on ollut. Jalkojen pitää antaa levätät. Lisäksi vapaa-ajalla urheillaan ja sitä ei tehdä korkkareissa.
Niin ja eikö sua saa kehua? Voi voi, sano että et halua puhua aiheesta :D
Toisaalla valitetaan miten laittautuneita haukutaan jne. ja sitten täällä yksi epeli valittaa sitten kun kehutaan. Ja molempiin, sekä haukkumiseen että kehumiseen olisi syynä kateus...on se monipuolinen tunne tuo kateus, kun se käy ihan joka paikkaan
Mä uskon että ap:n epävarmuus paistaa kilometrien päähän ja työkaverit ajattelee että kehumalla voisi yrittää nostaa sen heikkoa itsetuntoa. Ei kukaan itsensä kanssa oleva ajattele noin kuin tää "britney88". Jotenkin vainoharhaista ja säälittävää.
Itsensä kanssa sinut oleva siis. Toisekseen, kaikkia kehutaan, se on normaalia small talkia. Epävarmalla ja kokemattomalla se saatta tosiaan nousta päähän.
mitä jos ne ihan oikeasti vain halusi saada sulle hyvän mielen ja kehua ihaillen sun vaatteita?
Miksi niiden heti pitää olla katkeria ja ilkeitä? ystävällisyyskö on nyky aikana paha asia?
Mä itse otan kehut hyvällä fiiliksellä vastaan, mutta ei kyl koskaan ole käynyt edes mieles et se kehuja olisi kateellinen. Kateellinen yleensä on naama norsun vitulla ja katsoo sua kuin halpaa makkaraa päästä varpaisiin eikä sano sulle mitään tai jos sanoo niin tosi töykeään sävyyn. Et tuo on musta ihanaa vaan jos joku on ystävällinen ja kehuu.
Ei millään uskalla laittaa korkkareita jalkaan, on se vaan niin merkillistä ja kummallista ja olen kuullut että ne puree.
joo, ei tosiaan ole kyse itsetunnosta. yhden ainoan kerran muistan käyttäneeni korkkareita ja vaikka tunsinkin itseni kauniimmaksi ja ryhdikkäämmäksi kuin tavallisesti, eipä ollut kovin kotoisa olo. miksi sä luulet, että ne ketkä kehuu, on sulle kateellisia? ei se kun sanoo, että toisella on hieno paita, välttämättä tarkoita, että tahtoisi itse samanlaisen. jos tykkäät pukeutua naisellisesti, pukeudu äläkä valita, jos joku KEHUU sua. eri juttu, jos joku tulee huorittelemaan tai vastaavaa, se on ikävää, kateutta tai mitä lie, muttei senkään pitäisi vaikuttaa sun omaan tyyliin, jos todellakin olet tyytyväinen itsees.
en tosiaan ymmärrä, miten oot voinu kehittää itelles ongelman jostain tälläisesta. kyllähän mekot ja korkkarit, hienot laukut ja kaikki sellainen on kaunista, mutta itse ainakin pidän mukavista ja käytännöllisistä vaatteista, joo, monen mielestä ne on tylsiä, mutta sopivat mun mielestä juhlaan ihan yhtälailla, kuin sä tykkäät käyttää jonkun mielestä juhlavaatteita arkenakin. pukeutuminen on jokaisen oma asia, vaatteidenhan tarkoitus on pitää meidät lämpiminä ja kuivina sateelta, ehkä korostaa omaa persoonaa ja olotilaa ihmisestä riippuen, muttei tehdä ketään kateelliseksi.
Nuoren henkilön pitääkin pukeutua kauniisti, ota kehut vastaan. Tarpeeksi näkee rähjäisiä pukuja.
Kaikki eivät ole naisellisia silloin ei voi käyttää hameita, ehkä pitkiä...