meillä menee joka kerta kaikki juustot valkoiseen pahanhajuiseen homeeseen !
säilytys: jääkaappi, purkissa tai pussissa, joko omassa muovissaan tai erikseen eri pussissa. aina sama, joskus menee pari viikkoa ettei hometta näy, välillä homehtuu päivässä!
jääkaappi on puhdas, ja siinä on seinissä uutena asennettu bakteerinpoisto ominaisuus.
ollaan silti syöty juustoa, ku on höylätty se aina ympäri puhtaaks juustohöylällä! siivu pois suuntaansa ja seuraava siivu leivänpäälle.
onko juustot kaupassa niin lähellä homejuustoja, että home tarttuu muoviin, ja eihän kukaan pese käsiänsä kun on avannu "puhtaan" juustopaketin, ja näin ollen juustossasi on homesieni. vai johtuuko siitä että juustotehtaalla juustot seisoo vierekkäisissä kaapeissa home- ja mätäjuustojen kanssa. ?
juusto valkohomeessa
5
1877
Vastaukset
- Hubax
jos hometta on juuston pinnalla, sitä on sisälläkin eli pintasiivun poistaminen ei tepsi kuin siihen pääosaan homeesta. Monet homeet ovat myrkyllisiä; sinihomejuustojen homekin on siinä ihan rajalla - se ei menisi uuselintarvikehyväksynnästä läpi jos se keksittäisiin nyt.
Kaupassa pakatut juustonpalat voivat olla saaneet hometta leikkaamisten tai pakkaamisen yhteydessä, mutta valmispakatuissa sitä ei juuri pitäisi olla. Jos niissäkin on nopeasti hometta, on todennäköisempää että itiöt pääsevät juustoon teillä kotona (esim. itiöt ilmasta tai kosketuksen kautta). Eipä siihen taida oikein muuta konstia olla kuin yrittää käsitellä juustoa mahdollisimman hygieenisesti ja pitää esilläoloaika mahdollisimman lyhyenä.- .
syömäkelvoton kirjoitti:
http://opetus.ruokatieto.fi/Suomeksi/Nettikokki/Sailonta_ja_sailytys
http://igs.kirjastot.fi/iGS/kysymykset/haku.aspx?word=Juustoliittyy palstan aiheeseen?!
- 11+14
Tässäpä nyt tymä vastaus, mutta jos home on peräisin homejuustoista niin sillä ei ole mitään väliä jos sitä on siinä. Se home ei ole ihmiselle vaarallista mitenkään ja se vain suojaa juustoa muilta bakteereilta/homelajeilta.
- khgvkgfhkj
Tässä selitys
http://www.iltalehti.fi/terveysuutiset/201709082200380237_we.shtml
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä4024898Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1582814Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575912399- 361578
- 481554
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!461530- 861372
Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei101105Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein1571090MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."
Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim141032