juusto valkohomeessa

homejuustohyi

meillä menee joka kerta kaikki juustot valkoiseen pahanhajuiseen homeeseen !
säilytys: jääkaappi, purkissa tai pussissa, joko omassa muovissaan tai erikseen eri pussissa. aina sama, joskus menee pari viikkoa ettei hometta näy, välillä homehtuu päivässä!
jääkaappi on puhdas, ja siinä on seinissä uutena asennettu bakteerinpoisto ominaisuus.

ollaan silti syöty juustoa, ku on höylätty se aina ympäri puhtaaks juustohöylällä! siivu pois suuntaansa ja seuraava siivu leivänpäälle.

onko juustot kaupassa niin lähellä homejuustoja, että home tarttuu muoviin, ja eihän kukaan pese käsiänsä kun on avannu "puhtaan" juustopaketin, ja näin ollen juustossasi on homesieni. vai johtuuko siitä että juustotehtaalla juustot seisoo vierekkäisissä kaapeissa home- ja mätäjuustojen kanssa. ?

5

1899

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hubax

      jos hometta on juuston pinnalla, sitä on sisälläkin eli pintasiivun poistaminen ei tepsi kuin siihen pääosaan homeesta. Monet homeet ovat myrkyllisiä; sinihomejuustojen homekin on siinä ihan rajalla - se ei menisi uuselintarvikehyväksynnästä läpi jos se keksittäisiin nyt.

      Kaupassa pakatut juustonpalat voivat olla saaneet hometta leikkaamisten tai pakkaamisen yhteydessä, mutta valmispakatuissa sitä ei juuri pitäisi olla. Jos niissäkin on nopeasti hometta, on todennäköisempää että itiöt pääsevät juustoon teillä kotona (esim. itiöt ilmasta tai kosketuksen kautta). Eipä siihen taida oikein muuta konstia olla kuin yrittää käsitellä juustoa mahdollisimman hygieenisesti ja pitää esilläoloaika mahdollisimman lyhyenä.

    • 11+14

      Tässäpä nyt tymä vastaus, mutta jos home on peräisin homejuustoista niin sillä ei ole mitään väliä jos sitä on siinä. Se home ei ole ihmiselle vaarallista mitenkään ja se vain suojaa juustoa muilta bakteereilta/homelajeilta.

    • khgvkgfhkj

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1392
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      903
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      862
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      781
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      657
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      321
      616
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      605
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      599
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      584
    Aihe