huh

apua......

ja taas yks läheltäpiti tilanne 3v tytön kans,koko ikänsä kakonut ja saanut millon mitäkin ruokaa kurkkuunsa. jogurtit ja muut ovat ainoat mitkä ei jää kurkkuun,mutta kaikki karkeat. kamalaa kun ei voi antaa edes pientä leivänpalaa kun jää kurkkuun..mikähän neuvoksi,pikkukakkonen tulossa,toivottavasti ei ole samanlainen sihtikurkku.

5

650

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ,

      joku rakenteellinen vika? Kai se ainakin on poissuljettu..

      • huhhhuhhhhh..

        mitään tutkittu,neuvolassa vaan sanotaan että kyllä se ajan myötä oppii,en vaan haluaisi siihen päivään asti odottaa jos jotain tosissaan olis tehtävis.. joskus eräs lääkäri sanoi että on voinut jäädä trauma synnytyksestä-sydänäänet laski ja hätäsektioon jouduin,että tulee paniikki kun ruokaa jää kurkkuun,mutta liekö sekin valelääkärin puhetta :D


    • tiipataapa

      Meillä oli perheessä pojalla kasvanut kita- ja nielurisat yhteen. Ruoalle oli jäänyt ihan pikkuinen kolo vain, eikä lapsi pystynyt syömään muuta kuin jogurttia ja spagettia. Lääkärit sanoivat, että lapsella on _anoreksia_ ja pitäisi laittaa psykiatrille. Poika oli todella laiha ja paino monta vuotta saman verran, vaikka pituutta kasvoi koko ajan.

      Pojan ollessa 6v hän sairastui ja lääkäri katsoi kurkkuun. Lääkäri oli säikähtänyt ja sanonut, että on suorastaan ihme, että lapsi yleensä on hengissä. Kitarisat poistettiin mahdollisimman nopeasti ja leikkauksen jälkeen lapsi pystyi syömään normaalisti normaalia ruokaa. Eli tälle tapaukselle oli onnellinen loppu :) Surullista oli vain se, kuinka monta kertaa lapsen suuhun yleensä katsotaan lääkärissä ja kun kyseessä oli niinkin ilmiselvä vika, miksei kukaan aiemmin sanonut mitään?

      Minulla on nyt pikkuinen poika, jolla oli pienenä myös vaikeuksia karkeiden ruokien kanssa. Leipää, kurkkua, banaania, mitä vielä olen saanut kaivaa suusta ulos ja monta kertaa on saanut säikähtää. Lapsi on nyt parivuotias ja "tapa" on suurimmaksi osaksi mennyt jo ohi. Kiinnitin erityisesti huomiota siihen, että kun kävimme yksityisellä korvatulehduskierteen takia, lääkäri katsoi, että kitarisat ovat kunnossa.

      Sinuna, jos lapsi ei tosiaan pysty mitään karkeaa syömään, kävisin näyttämässä lääkärille. Kannattaa pyytää erikseen, että sinne kurkkuun katsotaan.

      • .......-......-...

        vähän liioittelin,kyllähän lapsi karkeaa pystyy syömään,mutta toisinaan on päiviä että kaikki meinaa juuttua kurkkuun,kun vuotta nuorempi serkkulapsi voi laittaa vaikka koko leivän suuhun eikä tapahdu mitään.. mutta voisihan sitä käydä lääkärissä tarkastamassa kitarisat että on ok,ei tarvi sitten sitä miettiä.


    • svdvssd

      ettei vaan lapsi "pelkäisi tai vierastaisi" välillä sen karkeemman ruuan syöntiä? ei siis uskalla nielaista kunnolla sitä ruokaa vaan se jää kurkkuun? tää nyt tuli vaan mieleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      394
      2842
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      76
      2239
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      112
      1785
    4. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      192
      1499
    5. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      77
      1472
    6. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      27
      1447
    7. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1445
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1323
    9. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      80
      1287
    10. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      40
      1256
    Aihe