Huomasin jostain terveyslehdestä että pellavansiemen sisältää jotain myrkkyä (oisko ollu syanidia, samaa mitä omenan siemenissä)... joten sitä pellavansiemenrouhetta ei kannattis syödä kuin ruokalusikallinen päivässä.
Pellavasiemenrouheesta
7
1483
Vastaukset
- jepjulis
Jep, syaanivetyä ja lisäksi kadmiumia.
"Pellavansiemeniin kertyy maaperästä kadmiumia ja luontaisesti siinä muodostuu helposti haihtuvaa syaanivetyä. Koska syaanivety on siis helposti haihtuvaa, pellavarouheen kuumennus on tehokas keino sen poistamiseksi (pellavansiemenistä syaanivety ei liukene elimistöön ollenkaan). Syaanivedyn käyttäytyminen ruoansulatuskanavassa on vielä osittain epäselvää, mutta arvellaan että syaanivety muuttuu elimistössä tiosyanaatiksi, joka poistuu normaalin aineenvaihdunnan kautta. Syaanivetyä on luontaisesti pieniä määriä monissa muissakin raaka-aineissa mm. manteleissa. "
http://www.sini-pellava.fi/FAQ.htm- tietääkö joku
otan joka ilta pellavansiemenrouhetta veden kera 1-1,5 rkl ja syön mantelijauhoista tehtyjä leipäsiä. Olenko siis myrkytetty?
- Miksi ihmeessä
tietääkö joku kirjoitti:
otan joka ilta pellavansiemenrouhetta veden kera 1-1,5 rkl ja syön mantelijauhoista tehtyjä leipäsiä. Olenko siis myrkytetty?
otat pellavansiemenrouhetta?
- helpotusta hain
Miksi ihmeessä kirjoitti:
otat pellavansiemenrouhetta?
- Tarkoitatko
helpotusta hain kirjoitti:
ummetusta? Miten syöt muuten ja miten pitkään olet syönyt niin?
- Helpotusta vatsaan
Tarkoitatko kirjoitti:
ummetusta? Miten syöt muuten ja miten pitkään olet syönyt niin?
tuo helposti ummetusta, reilu 2 viikkoa aloituksesta ja vatsa alkanut toimia ko. tuotteilla.
- Vähennä
Helpotusta vatsaan kirjoitti:
tuo helposti ummetusta, reilu 2 viikkoa aloituksesta ja vatsa alkanut toimia ko. tuotteilla.
kuitulisän käyttöä hitaasti, niin huomaat, että tulet mainiosti toimeen vähälläkin kuidulla. Kuidun tärkeys on lähinnä leipäteollisuuden markkinointikikka millä yritetään saada ihmiset syömään lisää leipää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.854970- 962953
- 432846
- 1992402
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj292050- 1331969
- 1781570
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161501Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51379- 171315