Myös Sinä voit pallotella 5 minuuttia sen jälkeen, kun olet astunut ensimmäistä kertaa kentälle!
Lue lisää: http://www.saaretennis.ee/
Ekspansiivinen tennis on uusi tapa oppia tennistä tavalla, jota voi soveltaa myös golf-kentällä. Tenniskurssimme heinäkuussa Viron Saarenmaalla - kaikki tennisvalmennus ei ole samanlaista!
Älä anna huipputenniksen ja tennisselostajien häiritä harkintaasi. Tennistä on pelattu monenlaisilla välineillä, erilaisilla kentillä ja säännöillä. Palloa on lyöty monilla erilaisilla tavoilla.
Monet tennislegendoista tunnetaan siitä, että he ovat keksineet uusia tapoja lyödä palloa. Valmentajiensa varoituksista huolimatta he ovat jatkaneet pallon lyömistä kehittämällään tavalla ja ovat nousseet huipulle.
Vain 5 minuuttia
2
458
Vastaukset
- Tennispro
Maksathan oppimisesta etkä vain opetuksesta?
Yleensä ajatellaan, että pelin oppimisen hitaus ja hankalauus johtuu itsestä tai opettajasta, valmentajasta.
Mutta entäpä, jos selitys löytyykin valmennusmenetelmistä?
Tule Kuressaareen Saarenmaalle ja koe liikunnallinen loma!
http://www.saaretennis.ee/ - Tennistä aikuisille
Useimmat pelaajat oppivat perinteisessä tennisopetuksessa sen, että tärkeintä pelissä ja yksilöllisyydessä on se, miltä lyönti näyttää.
He oppivat tämän sillä hetkellä, kun tennisopettaja näyttää heille lyöntimallin. Näin lapselle ja aikuiselle syvästi yksilöllinen ja henkilökohtainen kokemus pelistä alkaa väistyä ja tilalle astuvat ulkoiset mallit, ulkoinen opettajavalmentajalta saatava palaute ja oma kokemus ulkoisena liikkeenä omassa kehossa.
Kokonaisvaltaisesti yksilöllisessä aikuisvalmennuksessa pelaaja ei opi vain sitä, miltä lyönnit voivat näyttää vaan ennen kaikkea sen, mitä hän itse aistii peli- ja lyöntisuorituksessa, kun pallo lentää hänen haluamallaan tavalla.
Tällöin on tärkeää myös se, miten määrittelemme ja käsitämme "lyöntisuorituksen", sillä lyönneillä on merkitystä vain pelissä.
Lyöntikeskeinen ajattelu aiheuttaa paljon ongelmia ja irtoamista pelin virrasta, joka tiivistyy edestakaisin lyötävään palloon "huippusuorituskokemuksen" ytimessä. Flow, virta ja huippusuorituskokemus - rakkaalla lapsella on monta nimeä ja jokainen voi kokea ne omalla tavallaan jo ensimmäisellä pelikerralla.
Saare Tenniksen valmennus on aina yksilöllistä, sillä pelaaja kehittää omaa peliään ja lyöntejään omaan peli- ja lyöntikokemukseensa tutustuen.
Tule heinäkuussa kursseillemme ja aloita tenniksen oppiminen http://www.saaretennis.ee/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1802207
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,871580Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1821454Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta141294Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita441114Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2161092- 45997
- 98909
- 85845
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan49815