Kuinka korjaan kumin?

Ajoin 5.6 Vantaan Koivuhaassa vähän liian lujaa mutkaan. En menettänyt pyöräni hallintaa, mutta etupyörä meni tyhjäksi. Koska en ole mikään tekniikan tuntija, kysyin neuvoa ystävältäni, kuinka korjaan kumin?
Käski ottamaan yhteyttä terveyskeskukseen, josta äimistyin todella! Osaisiko joku täällä palstalla neuvoa, kuinka saisin pyöräni jälleen ajokuntoon?
2162
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

"Käski ottamaan yhteyttä terveyskeskukseen" -hah! mitä sun kaveris säätää. Vie pyöräs johonkin pyöräliikkeeseen. Tai Googleta.

Äänestä

Eturenkaan korjaaminen on helppoa. Ota kiekko irti. Päällysrengas lähtee irti joko sormivoimin tai rengasmuoveilla auttaen. Jos et omista rengasmuoveja, käytä vaikka pikkulusikoita. Tunge lusikan varsi renkaan reunan alle ja väännä reuna vanteen ulkopuolelle. Käytä toista lusikkaa apuna ja vedä renkaan reuna kokonaan pois vanteelta. Renkaan pitäisi olla nyt puoliksi pois vanteelta - ja se toinen puoli lähtee helposti käsin. Ota sisärengas pois ja pumppaa siihen ilmaa. Upota rengas veden alle, niin näet missä reikä on. Paikkausohjeet ovat paikkapaketissa. Kuljeta sormea ulkorenkaan sisällä niin, että löydät nastan, lasinsirun tms joka renkaan puhkaisi. Etsi niin kauan että löydät syyn, muuten koko homma on turhaa.

Pumppaa paikattuun renkaaseen hiukan ilmaa, ettei se ole ihan vetelä. Pane ulkorenkaan toinen reuna vanteen sisäpuolelle ja tunge sisärengas sen sisään. Aloita ulkorenkaan toisen reunan vääntäminen vanteelle venttiilin vastakkaiselta puolelta. Käytä vain sormia, rengasmuoveilla tai lusikoilla auttaminen rikkoo helposti sisärenkaan uudelleen.

Voi kuulostaa hankalalta mutta on oikeasti helppoa. Katso Youtubesta, siellä homma on näytetty. Kokeile hakuun vaikka changing inner tube tms.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Elisa Muurala kirjoitti:

Ajoin 5.6 Vantaan Koivuhaassa vähän liian lujaa mutkaan. En menettänyt pyöräni hallintaa, mutta etupyörä meni tyhjäksi. Koska en ole mikään tekniikan tuntija, kysyin neuvoa ystävältäni, kuinka korjaan kumin?
Käski ottamaan yhteyttä terveyskeskukseen, josta äimistyin todella! Osaisiko joku täällä palstalla neuvoa, kuinka saisin pyöräni jälleen ajokuntoon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu