Tänään alkaa paasto

paastoaja

Aion kokeilla sitruunamehupaastoa. Valmiiksi ostettuna vaahterapalmusiirapit ja muut tykötarpeet. Tavoitteena ei ole laihtuminen vaan halu saada hyvä alkusykäys sille ja jatkaa siitä terveellisellä ruokavaliolla kohti tavoitetta. Tähän paastoon minut sai innostumaan se että keho on tällä hetkellä turvoksissa kaikesta moskasta mitä loman aikana tuli mätettyä... Olen aiemmin paastonnut vogelin paastopaketeilla mutta nyt päätin kokeilla tätä sitruunamehupaastoa. Nyt tavoitteena on jatkaa paastoa ainakin perjantaihin. Olisi kiva jos joku muukin kertoisi kokemuksia. Jaahas, sitten se alkaa, ensin tyhjennykset ja puntarillakäynti.

3

428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paastoaja

      Paino oli 77,4kg joka on jokusen kilon ylipainon puolella. (pituus170cm) Glaubersuolan kanssa oli tälläkin kertaa ongelmia mutta täytyy tehdä suolihuuhtelu nyt useammin aluksi että saa suolen tyhjäksi. Ensimmäistä tuopillista paastomehua nautiskelen ja maku on ihan ok, vähän simainen. Parempaa kuitenkin kuin mitä muistelen vogelilla olleen. Paastojuoman lisäksi pyrin juomaan vettä ja vihreää teetä.

      • paastoaja

        ensimmäinen päivä kohta puolivälissä ja täytyy myöntää että nälkä olisi. Periksi ei mieliteolle anneta. Täytyy lähteä lasten kanssa ulkoilemaan niin jos ruoka ei pyörisi niin mielessä.


      • paastoaja
        paastoaja kirjoitti:

        ensimmäinen päivä kohta puolivälissä ja täytyy myöntää että nälkä olisi. Periksi ei mieliteolle anneta. Täytyy lähteä lasten kanssa ulkoilemaan niin jos ruoka ei pyörisi niin mielessä.

        Aamupaino 76,3kg ja suolihuuhtelu tehty. Helpotti kyllä kummasti oloa. Yö meni ihan hyvin, aamuyöstä hikoilutti. Parempi olo kuin eilen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      69
      3254
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1881
    3. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1269
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      129
      1058
    5. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      99
      1002
    6. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      954
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      67
      936
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      885
    9. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      84
      879
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      34
      810
    Aihe