Läppäri vai pöytäkone?

Kumman ostaa

Olen tässä monta vuotta suunnitellut koneen ostoa ja ehkäpä ennen juhannusta ostan. Koska käyttö on lähinnä netissä surffailua niin eikö silloin riitä joku viiden huntin läppäri? En pelaa, en käsittele kuvia, enkä mitään muutakaan vaativaa harrasta, mitä nyt sähköpostia tulee kirjoiteltua. Onko pöytäkoneessa paljonkin parempi näppis, meinaan kun joskus tulee aika paljon kirjoiteltua.

11

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • läppari vaan

      Tuolla käytöllä ja siihen sitten vaikka kunnollinen ulkoinen näppis hiiri,jos tarvii.Ei niitä mukana tarvii raahata,mut varmaan kotioloissa yleensä tietokonetta tarvii.

      • Läppäriä. Sen voi helposti kuljettaa mukana esim: matkoilla. Ja saahan läppäriin ostettua erillinen näppäimistö, jos läppärin näppis on huono.


    • liikut paljon ja haluat että kone on mukana niin tietty silloin läppäri. muuten päytäkone ihan senkin takia että se on helpompi korjata jos tulee jotain fyysisiä vikoja.
      pöytäkoneessa on erillinen näppis, sen taas valitset budjettisi mukaan. koska kirjoittelet paljon, niin älä osta ihan halvinta näppistä. osta näppis jostain tiesikkaliikkeestä, missä pääset kokeilemaan sormituntumaa.
      viidensadan kone on ihan ok netti ja kirjoituskoneeksi.

      • jepsistä kukkuu

        Erittäin hyvin riittää läppäri käyttöösi ja paljon muuhunkin, kannettavien hiirellä itse olen jopa videoita editoinut että ei ne tarvi välttämättä ulkoisia hiiriä tai näppiksiä.


      • jepsistä kukkuu kirjoitti:

        Erittäin hyvin riittää läppäri käyttöösi ja paljon muuhunkin, kannettavien hiirellä itse olen jopa videoita editoinut että ei ne tarvi välttämättä ulkoisia hiiriä tai näppiksiä.

        Läppärin ja pöytäkoneen etuja:

        Läppäri

        Plussat

        Kannettava
        akku
        sisäinen näppis/ hiiri
        Helppo ottaa matkoille mukaan
        Sopii usein pienempään tilaan kuin pöytäkone
        uusissa läppäreissä sisäinen web kamera, ja mikki.

        Miinukset:
        - Ei niin hyvä pelikäyttöön.
        - Jos esim: näyttö menee rikki, niin koko kone pitää viedä huoltoon.

        Pöytäkone

        Plussat
        Hyvä pelikäytössä
        tehokkaampi
        jos näyttö menee rikki, niin koko konetta ei tarvitse viedä huoltoon.

        miinukset

        - vie tilaa
        - ei voi siirtää huoneesta toiseen helposti
        - yleensä irrallinen wb kamera


    • hwlo...

      Jos tietokoneen ostat vain kotikäyttöä varten noilla kriteereillä, eli ei ole tarve kuljetella mukana, niin ehdottomasti pöytäkone.

    • Läppäristi

      Itse ostin pari vuotta sitten tämän läppärin (Compaq CQ 499€ ja printteri kaupan päälle). Minusta läppärien näppäimistöissä on eroja, esim töissä käyttämissäni Toshibassa (hyvä) ja Lenovossa (huonompi). Selviää ihan kokeilemalla liikkeessä. Joissain koneissa näppäimistö painuu aika paljon keskellä ja voi toistaa jotain kirjainta (joskus tässäkin), toki näppäimistöasetuksista voi säätää viivettä sopivammaksi. Kirjoitustyyli on oltava vähän pehmeämpi, kun kirjoittaa läppärillä. Kannattaa kokeilla eri malleilla liikkeessä.
      Sitten on muita asioita, mitkä vaikuttaa valintaan, esim. läppäreissä on pienempi näyttö, heikompitasoinen äänentoisto (ilman ulkoisia aktiivikaiuttimia), ja jotkut merkit on laadullisesti heikompia, esim Acer Aspirea (varsinkin miniläppäreissä) ja HP Pavilionia on haukuttu paljon (kannattaa varoa).
      Hintaan nähden olen itse hyvin tyytyväinen tähän, ja enimmäkseen käyttämäni Ubuntu pyörii erittäin hyvin tässä, no problems.

    • Läppäri kannattaa hankkia vain jos konetta tarvitsee liikutella. 500€:lla ei välttämättä uutta kelvollista läppäriä saa tällä hetkellä.

    • läppäriin

      kallistut, niin osta sellainen jossa on led-taustavalaistu näyttö, ja jossa on akun kesto
      ainakin 6-8 tuntia.

    • papparainen.

      On kuitenkin monikäyttöisempi. Näppiksissä eroja, ehdottomasti pitää testailla. Yks on se, että pitäs olla aika isolla näytöllä. Tahtoo nykyajan www-designerit suunnitella sivustonsa jollekin kolmenkymmenen tuuman näytölle. Ei oikein toimi mineissä. Laske läppärin ppäälle muutama kymppi wlan-reitittimeen kotona. Ite tulee enenpi käytettyä läppäriä sohvalla ja kesäisin pihalla.

      Siis mun mielestä isoruutuinen läppis ja wlanpoksi. Mieluusti se iso ruutu, jotain 27 tuumaa ja perusläpykkä muuten. Ei näissä normiläpyköissä tehot tms silleen lopu kesken tavallisessa käytössä ikinä. Ja mun mielestä yleensä läpyköissä on paremmat näppikset, kuin ne karmeat tarjouskoneitten mukana tulevat halpisnäppikset.

      Nopeesti löysin yhen ihan asiallisen läpykän. Se kyllä totta, että isompinäyttöinen tahtoo maksaa sen satasen enenpi, mutta on se sen väärttikin sitten:

      http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=5579

      Ja antaa sitten noitten nörttiteinien lässyttää omiaan.

      • -Tahtoo nykyajan www-designerit suunnitella sivustonsa jollekin kolmenkymmenen tuuman näytölle.-
        olet väärässä tuossa asiassa.
        -Ja mun mielestä yleensä läpyköissä on paremmat näppikset, kuin ne karmeat tarjouskoneitten mukana tulevat halpisnäppikset.-
        tuossa olet oikeassa.
        -Ja antaa sitten noitten nörttiteinien lässyttää omiaan. -
        kiitos kun pidit teininä vaikka kuvani näkyy profiilissani ikäni :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      104
      1056
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      58
      1015
    3. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      61
      830
    4. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      144
      808
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      65
      695
    6. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      103
      581
    7. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      90
      577
    8. 78
      551
    9. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      53
      537
    10. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      528
    Aihe