Ural-vuoristo

laihduttaja

Ural-vuoristo on varsin kuuluisa Euroopan ja Aasian raja. Paikoitellen se lienee melkoisen mahtava ja korkeakin vuoristo. Tuon vuoriston junalla ylittäneet kuitenkin kertovat että sitä ei käytännössä huomaa, maa on niin tasaista.

Mikä on ristiriidan selitys? Kävisikö se että Ural on hyvin vanha vuoristo jota ajan hammas on paikoitellen kuluttanut lähes tasangoksi ja junanrata on tietenkin rakennettu edullisinta reittiä näitä tasaisia paikkoja hyödyntäen eikä pahimmista vuoripaikoista läpi yrittäen?

2

2522

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • telluslainen

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Ural_(vuoristo)

      Itsepä sen sanoit. Kuten kartasta näkyy, vuoristo on oikeastaan kaksiosainen. Rata kulkee lähes tasaiseksi kuluneen välimaaston kautta. Näin ainakin kartoista päätellen.

      • sitroen.

        Radan varressa on kyllä Euroopan ja Aasian rajapatsas. En nyt muista oliko se pohjoisen vai etelänn puolella rataa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      101
      2140
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      297
      1934
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1761
    4. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      104
      1726
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      207
      1617
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      32
      1351
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1133
    8. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      25
      1092
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      67
      1089
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1057
    Aihe