"Vastustamme verorahojen käyttöä näennäistieteilyyn: Skepsis ry erotettava TSV:stä!
Skepsis ry on harrastelijayhdistys, joka kuitenkin julkisuudessa esitetään tieteellisenä yhdistyksenä. Tämä ei tietenkään ole median vika, Skepsis ry esiintyy itse tieteellisenä yhdistyksenä, koska se kuuluu Tieteellisten Seurain Valtuuskuntaan, jolla on tietynlainen lain säätämä status. TSV saa myös rahoitusta opetusministeriöltä eli siis käyttää veronmaksajien rahoja.
Me allekirjoittaneet emme hyväksy verorahojen käyttöä näennäistieteen ja katsomuksellisen yhdistyksen rahoittamiseen. Siksi Skepsis ry on erotettava Tieteellisten Seurain Valtuuskunnasta"
http://www.adressit.com/tsv-skepsis
Verorahoja skepsismiin
2
961
Vastaukset
- JP Lassila
Käykääpä allekirjoittamassa vetoomus ajatuksenvapauden puolesta ja levittäkää tietoa eteenpäin:
http://www.thepetitionsite.com/1/ajatuksenvapauden-puolesta
(löytyy myös osoitteesta http://www.adressit.com/ajatuksenvapauden_puolesta)
Tavoitteena on kerätä 1500 nimeä, jonka jälkeen toimitamme vetoomuksen Opetusministeriölle. Anna oma panoksesi asialle ja osoita että tavoite voidaan saavuttaa! Kävi niin tai näin, kaikki tulokset osoittavat ainakin jotain ajatuksenvapauden lisäämisen saamasta kannatuksesta Suomessa ja samalla siitä, kuinka paljon edustamani seuran kaltaiselle toiminnalle on tarvetta. :)
Taustaa:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kirkon_ja_valtion_ero
http://www.minedu.fi/OPM/Tiedotteet/2009/04/tuntijako.html
http://fi.wikipedia.org/wiki/Rekisteröity_uskonnollinen_yhdyskunta
http://www.hs.fi/kulttuuri/artikkeli/Wiccalla ei ole virallisen uskonnon asemaa Suomessa/1135257410509
http://uskomaton-blogi.blogspot.com/2009/08/oman-uskonnon-opetus-on-lopetettava.html
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2010/06/professori_suukapula_vaarantaa_akateemisen_vapauden_1796062.html
http://tinyurl.com/skeptikot
Jani Lassila
Kopernikus-seura
http://fi-fi.facebook.com/pages/Kopernikus-seura/133474746670591?ref=ts - Etsijä...
Voisihan verorahoja tietenkin heittää myös toivomuskaivoon, mutta eikös se olisi sama asia. Ai niin, ei ihan. Toivomuskaivossa, kuten skeptikkojärjestöissä, rahat tosin eivät tee mitään hyvää, mutta muuten niistä ei siellä mitään haittaakaan ole. Skeptikoille annetut rahat taas eivät tee mitään hyvää -myöskään- mutta monen kunnon tiedemiehen maine säästyy aiheettomalta panettelulta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774652- 1801957
- 1241630
- 1341202
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161121- 351056
- 78953
- 52926
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78882- 4848