Fyysikot

fhyysicco

Onko fyysikon palkka huippu? Vai riippuuko se jostain? Suositteletteko fyysikon ammattia opiskeltavaksi?

8

1814

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiedottaja o.t.o.

      Valtaosa pääaineenaan fysiikkaa opiskelleista toimii jossakin rupisessa peruskoulussa tai lukiossa opettajana ja on murrosikäisten finninaamojen kiusauksen kohteena. Palkka ei ole kaksinen, etenkin kun suuri osa paikoista on määräaikaisia ja näin kunnat maksavat niistä vain maksimissaan yhdeksän kuukauden palkan vuosittain. Kolme kuukautta opettaja saa tulla omillaan toimeen.

      Tietysti on firmoissa työskenteleviä fyysikkoja, joille, ainakin johtotasolla toimiville, maksetaan aivan kunnon palkkaa.

      Lisätietoja esim. näistä linkeistä:

      http://www.digipaper.fi/akava/29884/

      http://www.tek.fi/ci/pdf/edunvalvonta/sopimukset/OVTES_2007-2009.pdf

      Yleistoteamuksena voisi sanoa, että suuntautumalla esimerkiksi kaupalliselle, tekniselle tai lääketieteelliselle alalle pääsee mukavampiin töihin ja useimmiten myös paremmalle palkalle.

      • Fyysikon työllistyminen ja palkka riippuu hyvin paljon siitä omasta linjavalinnasta. On mielestäni aika kyseenalaista puhua fyysikoista noin yleistäen. Esim. tähtitieteilijällä ja nanofyysikolla ei ihan hirveästi ole tekemistä toistensa kanssa. Opettajalinja on ehkäpä se kaikista suurin poikkeus ja sieltä tosiaan valmistuu niihin "rupisiin peruskouluihin ja lukioihin" tekemään sellaista duunia, mitä yksin labran perällä viikosta toiseen kännykän kuorta UV-säteilyttävä materiaalifyysikko henkselit paukkuen tykkää pilkata.


    • yhludfykod

      Mielestäni fyysikko on kuin muusikko. Ei välttämättä huippuhomma, mutta isomman kaupunginorkan soittajana pärjää. Mystilav Rostropovit (kirjoitusasu kyrilisistä vaihtelee), Tortellier, Giles ja kumppanit kai löivät ihan rahoiksi soittamalla. Kuin myös fysiikan kuuluisimmat proffat ja teollisuuden huippufyysikot. Perusfyysikko kai pärjää hyvinkin mikäli töitä löytyy, kuin myös perusmuusikko.

      Varsinainen analogia fysiikan ja musiikin suhteen on mielestäni se, että jos et alaa oikeasti rakasta, niin älä lähde sille alalle. Älä myöskään lähde, jos sinulla ei ole lainkaan lahjakkuutta.
      Kyse on kuitenkin enemmin rakkaudesta alaan kuin rahasta. Putkimiehen homma ei ole "seksikästä", mutta hyvä Putki-Juntti tienaa paremmin kuin akateeminen keskimäärin. Riippuu sekin tietysti suhdanteista.

      Neuvoo vanha eläkeäijä, jolle fyssa on harrastus ja oli kapea-alaisena osa ammattia. Kitaraakin soittelin :D

    • martta0

      Jos suoritat fyysikon perustutkinnon jälkeen jatkotutkinnon aina tohtoriksi asti ja saat sen jälkeen esimerkiksi amk-yliopettajan viran, niin tulet tienaamaan noin 5,5-6 k€ per kuukausi. Yliopistojen professorit saavat suunnilleen saman verran, ehkä hieman enemmän.

      • Aimo Atomi

        Hei Martta!

        Ihan uteliaisuuttani: tiedätkö, paljonko fysiikan fil.tohtoreita on Suomessa amk-yliopettajina tai muinakaan opettajina? Ehkä itsekin olet? Aika terävästi palstalla olet ratkonut joskus joitain vaikeitakin laskuja :-).


      • martta0
        Aimo Atomi kirjoitti:

        Hei Martta!

        Ihan uteliaisuuttani: tiedätkö, paljonko fysiikan fil.tohtoreita on Suomessa amk-yliopettajina tai muinakaan opettajina? Ehkä itsekin olet? Aika terävästi palstalla olet ratkonut joskus joitain vaikeitakin laskuja :-).

        Hei Aimo Atomi!

        Tarkkoja lukumääriä en tiedä, mutta sen tiedän, että perusvaatimus fysiikan amk-yliopettajan virkaan on lisensiaatin tai mieluummin tohtorin tutkinto. Sanoisin, että Suomen jokaisessa amk:ssa (26 kpl) on yksi tai kaksi fysiikan alan filosofian tohtoria fysiikan yliopettajina.

        Itse en ole. Muuten vaan kaikesta kiinnostunut...


      • martta0 kirjoitti:

        Hei Aimo Atomi!

        Tarkkoja lukumääriä en tiedä, mutta sen tiedän, että perusvaatimus fysiikan amk-yliopettajan virkaan on lisensiaatin tai mieluummin tohtorin tutkinto. Sanoisin, että Suomen jokaisessa amk:ssa (26 kpl) on yksi tai kaksi fysiikan alan filosofian tohtoria fysiikan yliopettajina.

        Itse en ole. Muuten vaan kaikesta kiinnostunut...

        Mites olisi jos on tekniikan tohtori Insinööritaustalla, esimerkiksi Teknillinen fysiikka (tekniskfysik)
        Ja joku sopiva tutkimusaihe lisensiaattina
        tai tohtoriksi


      • martta0
        arkhimedes kirjoitti:

        Mites olisi jos on tekniikan tohtori Insinööritaustalla, esimerkiksi Teknillinen fysiikka (tekniskfysik)
        Ja joku sopiva tutkimusaihe lisensiaattina
        tai tohtoriksi

        Tekniikan tohtorin tai lisensiaatin tutkinto pääaineena teknillinen fysiikka riittää kyllä fysiikan yliopettajan pätevyyteen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      63
      5162
    2. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      254
      4232
    3. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      62
      3839
    4. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      137
      2206
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      22
      1564
    6. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      63
      1250
    7. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      6
      949
    8. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      94
      879
    9. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      32
      862
    10. entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin

      että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä
      Sinkut
      137
      847
    Aihe