Grillailin eilen

Vanha kokki

Karitsan parikyljyksiä, jotka olivat alkuperältään chilestä ja laadultaan erinomaisia (8kpl/kg) ja hintaa 9 euroa
Kummastuttaa vain miksi kotimainen, vieläpä lähituottaja pitää vastaavalla tuotteella hintaa 26 euroa/kg?
Karitsankyljyksiä on muuten turhaa marinoida, sillä mureutta niissä on muutenkin ja pelkkä pintamaustaminen riittää ja sekin varovaisesti!
Muista jättää liha punertavaksi sisältä, näin tulos on herkullisin. Lisäkkeenä zaziki tai aioli, sekä salaattia että riisiä.

5

754

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juu hyvää on karitsa ja lammaskin. Siksi itse kasvatankin niitä.

      Syyt miksi suomalainen maksaa enemmän kuin Chileäiset tai uusiseelantilaiset yms. on monia. Elintaso on suomessa korkeampi, bkt chile 5685 € ja suomi 35 041 € per asukas. Eli Chilen yleinen kustannus ja palkkataso on huomattavasti suomea alhaisempi. Lisäksi Suomessa hintoja nostaa maatalouden byrokratia. Chilessä ja Uudessa seelannissa lampaat voivat vapaasti laiduntaa ja laidunkausi on pidempi. Laumat ovat suurempia. Suomessa käytännön laidunnuskausi on 4kk, muualla tuplat. Suomessa 200 uuhta on iso lauma, muualla se on muutama muutama tuhat. Suomessa pitää byrokratian vuoksi tarkkaan ilmoitella, millä laitumella elukat milloinkin on ja jokaisen tulee olla korvamerkitty.

      • tarpeen

        En väitä vastaan noihin sinun muihin argumentteisi, mutta huomauttaisin, että se byrokratia merkitsee sinulle kasvattajana selvää rahaa tukien muodossa. Ethän halua, että ne tuet jaetaan löyhin perustein kenelle tahansa vaan juuri teille, jotka kasvatatte lampaita? Siksi niitä täytyy valvoa.


      • tarpeen kirjoitti:

        En väitä vastaan noihin sinun muihin argumentteisi, mutta huomauttaisin, että se byrokratia merkitsee sinulle kasvattajana selvää rahaa tukien muodossa. Ethän halua, että ne tuet jaetaan löyhin perustein kenelle tahansa vaan juuri teille, jotka kasvatatte lampaita? Siksi niitä täytyy valvoa.

        siis juuri tuon byrokratian takia en ole kasvattaja, vaan oman nautinnon vuoksi. Tarkoituksena on saada itselleni ja perheelleni laadukasta ruokaa, josta tiedän, mistä se on tullut, miten elänyt jne. Tukia en saa ja myöskään en tuotteita myy. Vaihtokauppaa tulee harrastettua, eli naapuri tekee lumitöitä tai vastaavaa ja minä taas sitten tarjoan lihaa pääsiäiseksi tai vaikka jouluksi. Näistä lahjoista verottaja ei sentään vielä halua osia.


    • ahneus huipussaan

      en halua antaa rahojani ahneiden suomalaisten taskuun vaan ostan aina ulkolaista kun mahdollisuus.

      • uoysdlutnbhiuu

        Onko myynnissä siis myös kotilaista?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      137
      3526
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      55
      3081
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2554
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      114
      2116
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      171
      1756
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      30
      1338
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      54
      1162
    8. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      953
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      110
      923
    10. Polvinen hylkäsi Persut

      Polvinen teki ratkaisun, lähti Persujen paraati paikalta. Moni on jättänyt puolueen tavallisten kansalaisten joukosta.
      Kajaani
      158
      913
    Aihe